DieRoten.pl
Reklama

Charytatywna działalność Neuera – wywiad

fot. własne / betfan.pl
Reklama

Sportowe osiągnięcia Manuela Neuera znamy wszyscy: zdobywca tripletu, członek drużyny narodowej, najlepszy bramkarz świata 2013 roku. Rzadko jednak mówi się o jego „pozaboiskowej” działalności, która jest równie bogata. Manu, oprócz kierowania własną fundacją, został ostatnio patronem innej organizacji charytatywnej – Fundacji Bundesligi. Z tej okazji udzielił poniższego wywiadu.

 

Od dłuższego czasu wspiera Pan dzieci. Skąd, w tak młodym wieku, pomysł na założenie fundacji?

Gdy spojrzymy trzeźwo na świat, zwłaszcza na najbliższe otoczenie, zauważymy, że pomoc jest potrzebna na każdym kroku. Sam wspominam szkolne czasy, kiedy koledzy prosili mnie o podzielenie się śniadaniem lub nie mogli jeździć na wycieczki klasowe z powodów finansowych. To jednak nie musi się dziać w dzisiejszych czasach. Poza tym wzorami dla mnie byli moi koledzy Gerald Asamoah czy Christoph Metzelder, którzy założyli własne fundacje i poddali mi pomysł na utworzenie swojej własnej.

Gdzie i jak, Pana zdaniem, piłkarze mogą wspierać dzieci?

Myślę, że osobom publicznym, takim jak reprezentanci Niemiec, łatwiej jest działać na korzyść innych. Gdzie i jak to robimy zależy od celów, jakie sobie postawimy. Dla mnie ważne jest stworzenie czegoś długotrwałego. Moja fundacja skupia się na wyrównaniu szans dzieci w dziedzinie edukacji.

Pracuje Pan w Monachium, pochodzi z Zagłębia Ruhry i gra Pan dla Niemiec. Pańskie projekty działają przede wszystkim w Niemczech, co pasuje do założeń Fundacji Bundesligi. Czy podczas działalności myśli Pan w czerwonych, biało-niebieskich czy może narodowych barwach?

W tym przypadku myślę „kolorowo”. Tu nie chodzi o drużyny, a o dzieci i jest nam obojętne skąd pochodzą lub jakiego są wyznania.

Od razu zgodził się Pan zostać patronem Fundacji Bundesligi. Jak doszło do tej współpracy?

W czasach, gdy grałem jeszcze w Schalke pojawiły się pierwsze kontakty z tą fundacją. Stąd właśnie uzyskałem ważne wskazówki dotyczące założenia własnej organizacji. Tak zaczęła się nasza bliższa współpraca. Jestem dumny z bycia patronem.

Jakie cele wiążą się z tym patronatem?

Chcemy realizować różne projekty i cele. Poza tym chciałbym poświęcić się wymianie doświadczeń i transferowi wiedzy, co jest wspólnym celem obu fundacji.

Jakie konkretne projekty będzie Pan realizował z Fundacją Bundesligi?

Zaczęliśmy od meczu charytatywnego pomiędzy moją fundacją a fundacją Dirka Nowitzkiego, wspieramy projekt LitCam a także „Fußball trifft Kultur” [Futbol spotyka kulturę]. Wraz z Fundacją Bundesligi chcielibyśmy rozbudować naszą działalność edukacyjną.

Co chciałby Pan powiedzieć za 10 lat, gdy spojrzy Pan na te wszystkie przedsięwzięcia?

Że przez długi czas robiliśmy coś dobrego dla dzieci, które znalazły się w niekorzystnej sytuacji.

Stale jest Pan w coś zaangażowany. Kiedy ma Pan czas dla siebie i co najchętniej Pan wtedy robi?

W wolnym czasie uprawiam dodatkowe sporty, chodzę na wycieczki, jeżdżę na rowerze lub wyjeżdżam za miasto.

 

źródło: bundesliga-stiftung.de

Źródło:
Yrttinen28

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...