DieRoten.pl

Podstrona

Allianz Arena

Reklama

Stadion piłkarski znajdujący się w północnej części Monachium w Niemczech. Został wybudowany w 2005 roku. Od sezonu 2005/2006 swoje mecze rozgrywają na nim dwie lokalne drużyny – Bayern i TSV 1860, a także reprezentacja Niemiec. Jest to jedna z najnowocześniejszych aren w Europie.

Nazwa stadionu pochodzi od jednego ze sponsorów – firmy Allianz. Podczas meczów Ligi Mistrzów – z powodu przepisu UEFA mówiącego, iż w nazwie stadionu nie może być nazwy sponsora – stadion przyjmuje nazwę Arena Monachium.
Jest trzecim stadionem w Niemczech pod względem pojemności (łącznie 71 137 miejsc). Koszt jego budowy wyniósł 340 mln euro. Najbardziej charakterystycznymi elementami są dach i fasada wykonana z trzech tysięcy foliowych poduszek wypełnionych powietrzem. Poszycie Allianz Areny to największa na świecie foliowa konstrukcja. Każda z poduszek może świecić w trzech różnych barwach. Czerwony – podczas meczów Bayernu, niebieski oznacza grę TSV 1860, a na biało jest podświetlony, gdy gra reprezentacja.
Allianz Arena została zaprojektowana przez światowej sławy architektów Jaquesa Herzoga oraz Pierre'a de Meurona. Historia tego stadionu jest krótka, ale warto podkreślić, że został na nim rozegrany mecz otwarcia mistrzostw świata 2006.

Zapraszamy na oficjalną stronę stadionu – www.allianz-arena.de!