DieRoten.pl

Podstrona

Monachium

Reklama

Monachium (po niemiecku München) jest stolicą Bawarii, największego landu w Niemczech. Położone jest na Wyżynie Bawarskiej, nad rzeką Izara (Isar). Jest najbogatszym miastem w całym kraju, siedziby w nim mają wielkie koncerny jak np. BMW.

Miasto zostało założone w XII wieku przez mnichów, którzy w tamtych okolicach założyli swój klasztor. Nazwa München nie jest przypadkowa – wzięła się od „bei den Mönchen”, czyli po prostu „przy mnichach”. W XIII wieku Monachium stało się siedzibą rodu von Wittelsbach. Przedstawiciele właśnie tej dynastii przez wieki panowali w mieście. W czasach Napoleona miasto stało się stolicą Bawarii.

Dzisiejsze Monachium zajmuje powierzchnię 310 km², zamieszkuje je 1 mln 300 tysięcy ludzi. Jest wielkim ośrodkiem gospodarczym i naukowo-kulturowym. W Monachium nie można się nudzić. Dla wielbicieli zabytków obowiązkowym punktem jest urocza monachijska starówka, zupełnie nie pasująca do stereotypu Niemiec. Można tam odwiedzić ceglany kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche), najbardziej charakterystyczny punkt miasta z dwoma wysokimi, strzelistymi wieżami. Centralnym punktem miasta jest słynny Plac Mariacki (Marienplatz), na którym odbywają się przeróżne imprezy, m.in. mistrzowska feta Bayernu po zdobyciu któregoś z trofeów. Właśnie na Marienplatz znajduje się – robiący duże wrażenie na turystach – nowy ratusz miejski (Neue Rathaus). Obowiązkowym miejscem dla wielbicieli malarstwa są Nowa i Stara Pinakoteka, gdzie zgromadzone są zbiory malarstwa światowego. Warto odwiedzić też muzea – Muzeum Niemieckie (największe muzeum przyrodniczo-techniczne na świecie) oraz Muzeum Nauki i Techniki. W Monachium można także wypocząć wśród pięknej przyrody w licznych parkach i ogrodach botanicznych.

Ci, których interesują nieco mniej wyszukane formy rozrywki, również nie mogą narzekać na brak atrakcji. W Monachium aż roi się od klubów nocnych czy też centrów handlowych. Wielbiciele piwa do Monachium powinni przyjechać na przełomie września i października, kiedy w mieście odbywa się słynny Oktoberfest, wielkie święto złocistego trunku, na którym można spróbować przeróżnych marek piwa. Monachium słynie oczywiście z tradycyjnego piwa pszennego.

Letnie igrzyska olimpijskie rozgrywane w Monachium w 1972 roku pozostawiły po sobie piękną wioskę olimpijską. Jej najważniejszym punktem jest oczywiście Stadion Olimpijski (Olympiastadion) wraz z Wieżą Olimpijską (Olympiaturm), na którą warto wjechać windą. Z wieży można podziwiać piękny krajobraz Monachium z ośnieżonymi Alpami na horyzoncie, kiedy niebo nie jest zachmurzone.

Kibic Bayernu w Monachium musi koniecznie odwiedzić jeszcze dwa miejsca. Pierwsze to oczywiście nowy stadion, Allianz Arena, położony na obrzeżach miasta w dzielnicy Frötmanning. Drugie to siedziba klubu na Säbener Straße 51 położona również na peryferiach Monachium, z tym że po drugiej, południowej stronie miasta.

Podróż po Monachium nie sprawia jednak żadnych kłopotów. Świetnie rozbudowana komunikacja miejska zawierająca metro (U-Bahn), kolej podmiejską (S-Bahn) oraz oczywiście autobusy i tramwaje powoduje, że w Monachium na pieszo można poruszać się tylko od stacji do stacji lub od przystanku do przystanku. Metro jest dziecinnie łatwo oznakowane, turyści nie powinni mieć więc żadnych problemów z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Przyjeżdżając do Monachium, warto zaopatrzyć się od razu w bilet kilkudniowy lub tygodniowy w zależności od tego, jak długo zamierzamy tam pozostać. Umożliwi nam on podróżowanie wszystkimi środkami komunikacji. Posiadając taki bilet, warto wybrać się S-Bahnem za miasto. Na północ od Monachium położony jest ogromny port lotniczy im. Franza-Josefa Straußa. Podróż trwa 30 minut w jedną stronę. Wybierając kierunek południowy, możemy zatrzymać się nad malowniczo położonymi jeziorami, jak na przykład Starnberger See. Lubiącym aktywny wypoczynek można polecić rower. Ścieżkami rowerowymi można dojechać dosłownie wszędzie, także poza miasto do wspomnianych wyżej jezior.

Podsumowując, Monachium to idealne miejsce na wypoczynek. Kibic Bayernu oprócz miejsc związanych ze swoim ukochanym klubem może tam zobaczyć wiele innych rzeczy, które na długo pozostaną w jego pamięci.