MISTRZ NIEMIEC 2023! Musiala daje mistrzostwo!

Bayern Monachium ma już za sobą czterdziesty dziewiąty i ostatni zarazem mecz o stawkę w sezonie 2022/23. Podobnie jak ostatnio, drużynie prowadzonej przez Thomasa Tuchela przyszło mierzyć się w Bundeslidze.

Dosłownie przed chwilą dobiegło końca kolejne spotkanie z udziałem zawodników rekordowego mistrza Niemiec, którzy w ramach trzydziestej czwartej kolejki niemieckiej Bundesligi, mierzyli się na wyjeździe z ekipą 1. FC Koeln. Dla FCB był to zarazem 49. oficjalny mecz o stawkę w tej kampanii.

Koniec końców pojedynek na RheinEnergieStadion zakończył się wynikiem 2:1 na korzyść klubu ze stolicy Bawarii, który po ostatniej kolejce był już skazywany na utratę mistrzostwa po 10-letniej dominacji. Jeśli mowa o bramkach w tym starciu, na listę strzelców wpisali się kolejno Kingsley Coman oraz Jamal Musiala.

W równolegle rozgrywanym starciu 34. kolejki, Borussia Dortmund nie zdołała wygrać u siebie z Mainz i zremisowała tylko 2:2, przegrywając tym samym walkę o paterę na ostatniej prostej.

Dla piłkarzy rekordowego mistrza Niemiec był to zarazem ostatni mecz w sezonie 2022/23. Wkrótce spora grupa zawodników dołączy do zgrupowań swoich reprezentacji narodowych w ramach czerwcowej przerwy reprezentacyjnej, podczas gdy reszta uda się na wakacje, które potrwają do lipca.

Choupo wraca do kadry meczowej

Biorąc pod uwagę spotkanie ligowe sprzed tygodnia, kiedy to „Bawarczycy” w ramach 33. kolejki ponieśli porażkę 1:3 na Allianz Arenie z ekipą RB Lipsk (jedynego gola dla bawarskiego klubu zdobył wtedy Serge Gnabry), trener Thomas Tuchel zdecydował się dokonać łącznie trzech zmian.

Jeśli natomiast mowa o sytuacji kadrowej mistrzów Niemiec, to poza kadrą na dzisiejsze zawody w Kolonii znalazło się dokładnie trzech zawodników pierwszego zespołu. Wśród nich możemy wyróżnić kontuzjowanego od grudnia 2022 roku Manuela Neuera, który przypomnijmy złamał nogę i przeszedł poważną operację.

To nie koniec absencji, albowiem listę kontuzjowanych/nieobecnych uzupełniają także Lucas Hernandez (zerwane więzadło krzyżowe) oraz Alphonso Davies (kontuzja uda). Warto jednakże zaznaczyć, że po dłuższej przerwie spowodowanej problemami z kolanem powrócił Eric Maxim Choupo-Moting.

Mając na uwadze taką, a nie inną sytuację kadrową, mistrzowie Niemiec mecz na RheinEnergieStadion w Kolonii rozpoczęli w następującym ustawieniu: Yann Sommer w bramce, Benjamin PavardMatthijs de Ligt, Dayot Upamecano oraz Noussair Mazraoui w obronie. W środku pola wystąpili zaś Joshua Kimmich oraz Ryan Gravenberch.

Podczas gdy na skrzydłach wystąpili Kingsley Coman i Leroy Sane, to na środku ataku został ustawiony Serge Gnabry, zaś za jego plecami Thomas Mueller. W przypadku ławki rezerwowych, zasiedli na niej Sven UlreichMathys TelDaley BlindJosip StanisicJoao Cancelo, Leon Goretzka, Jamal Musiala, Sadio Mane oraz Eric Maxim Choupo-Moting.

Coman daje prowadzenie

Jak można było się spodziewać, zawodnicy rekordowego mistrza Niemiec zaczęli bardzo odważnie i już od pierwszych minut starali się napocząć swoich rywali. Początkowo dobrze ustawiona defensywa gospodarzy nie dopuszczała jednak ofensywy bawarskiego klubu do głosu.

Niemniej jednak w ósmej minucie goście znaleźli lukę w ustawieniu Kolonii i strzelili upragnionego gola – Leroy Sane dograł na skrzydło do Kingsleya Comana, który popisał się świetnym uderzeniem i wpakował piłkę do siatki, zdobywając tym samym swojego ósmego gola w sezonie ligowym 2022/2023.

Jakby tego było mało, kilka minut później Mainz strzeliło bramkę na 1:0 w starciu z BVB, podczas gdy Dahmen uratował uderzenie Hallera z rzutu karnego. Choć monachijczycy starali się doprowadzić do stanu 2:0, to podopieczni Steffena Baumgarta również mieli swoje okazje – w 22. minucie wyrównać mógł Martel, ale w ostatniej chwili interweniował Upamecano.

Zaledwie trzy minuty później na Signal Iduna Park padł gol na 2:0 dla Mainz, co wywołało radość fanów Bayernu zgromadzonych na RheinEnergieStadion. W kolejnych minutach byliśmy świadkami stosunkowo wyrównanej gry, podczas gdy goście z Monachium cierpliwie czekali na swoje okazje.

W 45. minucie cierpliwość FCB została nagrodzona – Leroy Sane w pięknym stylu pokonał Schwaebe i doprowadził swoich kibiców do wielkiej euforii. Niestety, ale chwilę później gol nie został uznany po interwencji systemu VAR, jako że Niemiec wcześniej zagrał piłkę ręką… Ostatecznie pierwsze 45 minut zakończyło się rezultatem 1:0 na korzyść Bayernu.

BAMBI z golem na wagę mistrzostwa!

Na drugą część spotkania w Kolonii, ani trener Baumgart, ani Tuchel nie zdecydowali się na żadne zmiany i obie ekipy zaczęły w tym samym składzie. Po wznowieniu gry, mistrzowie Niemiec dwoili się i troili, aby wypracować kolejną sytuację bramkową, ale gospodarze skutecznie odpierali ataki gości z Monachium.

Z drugiej strony ekipa „Kozłów” nie zamierzała się tylko przyglądać monachijczykom – przy każdej sposobności 1. FCK starało się wyprowadzić groźną kontrę. W 57. minucie na 2:0 mógł z koeli strzelić Leroy Sane, ale Niemiec uderzył nad poprzeczką. Z kolei w 60. minucie Koeln odpowiedziało groźnym uderzeniem Selke, ale świetną interwencją wykazał się Sommer.

Około 69. minuty „Bawarczycy” mogli prowadzić 2:0, ale Schwaebe uratował kolegów przed stratą kolejnego gola po próbie Sane. W 77. minucie bliski szczęścia był Choupo-Moting, ale Kameruńczyk pomylił się nieznacznie i fani Kolonii mogli odetchnąć z ulgą. Niestety… W 80. minucie sędzia po interwencji VAR wskazał na jedenasty metr – jedenastkę pewnie na bramkę zamienił Ljubicic.

Mistrzowie Niemiec nie zamierzali jednak godzić się z utratą mistrzostwa – w 90. minucie trafieniem na 2:1 popisał się Jamal Musiala, który na bramkę czekał od 22. kolejki ligowej! Koniec końców wynik nie uległ już zmianie i Bayern sięgnął po paterę mistrzowską, jako że Borussia Dortmund zremisowała tylko 2:2 z Mainz.

Dla monachijczyków był to zarazem ostatni mecz o stawkę w sezonie 2022/23. Póki co nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale zawodnicy rekordowego mistrza Niemiec do codziennej rutyny treningowej powrócą na początku lipca (terminy powinny zostać ujawnione w najbliższej przyszłości).