Willy Sagnol wicemistrzem świata!

W wielkim finale Mistrzostw Świata wystąpił jeden piłkarz Bayernu Monachium. Willy Sagnol, obrońca reprezentacji Francji nie może być jednak szczęśliwy, gdyż jego drużyna po rzutach karnych uległa Włochom.Po 90 minutach gry na stadionie Olimpijskim w Berlinie 69.000 widzów oglądało dwie bramki, po jednej z obu stron.

Wynik 1:1 utrzymał się również w dogrywce, a w zarządzonej serii rzutów karnych lepsi okazali się Włosi zwycięzając 5:3. Jest to ich czwarty tytuł mistrzowski, wcześniej zdobywali go w latach 1934, 1938 i 1982.

Bohaterem tego spotkania mógł zostać Zinedine Zidane, który już w siódmej minucie spotkania fantastycznym uderzeniem z rzutu karnego pokonał bramkarza rywali. W polu karnym powalony przez Marco Materazziego został Florent Malouda. Dwanaście minut poźniej piłkarz Włoch odkupił swoje winy. Po rzucie rożnym skierował piłkę do bramki Fabiena Bartheza i doprowadził do remisu.

W drugiej części zarządzonej dogrywki negatywnie zabłysnął Zinedine Zidane dla którego był to ostatni mecz w kadrze narodowej. Francuz po krótkiej wymianie słów z Materazzim powalił rywala na murawę uderzając go głową w klatkę piersiową. Być może był to przełomowy moment spotkania, gdyż Francuzi grali ostatnie kilka minut dogrywki w osłabieniu, mimo wszystko dalej przeważając. Być może brak Zizou zadecydował o porażce Trójkolorowych, którego niedopuszczalny czyn na pewno zostanie zapamiętany bardziej niż jego wspaniale wykonana jedenastka.

W rzutach karnych żaden z bramkarzy nie obronił wykonywanego strzału z odległości 11 metrów. Reprezentacja Włoch zawdzięcza swój sukces jedynie niecelnemu uderzeniu Davida Trezegueta po którym futbolówka uderzyła w poprzeczkę i nie wpadła do bramki. Natomiast Willy Sagnol pewnie pokonał Gianluigi Buffona, doprowadzając do stanu 3:4, po czym następnie Włoch, Grosso celnym uderzeniem zakończył "piłkarską loterię".

Włochy – Francja 1:1 dogrywka (1:1, 1:1) rzuty karne 5:3

Włochy: Buffon - Zambrotta, F. Cannavaro, Materazzi, F. Grosso - Camoranesi (86. Del Piero), Gattuso, Pirlo, Perrotta (61. Iaquinta) - Totti (61. De Rossi) - Toni

Francja: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Makelele, Vieira (56. Diarra) - Ribéry (100. Trezeguet), Zidane, Malouda - Henry (107. Wiltord)

Widzów: 69.000 (Berlin)

Sędzia: Elizondo (Argentyna)

Bramki: 0:1 Zidane (7./rzut karny), 1:1 Materazzi (19.)

Rzuty karne: 1:0 Pirlo, 1:1 Wiltord, 2:1 Materazzi, Trezeguet verschießt, 3:1 De Rossi, 3:2 Abidal, 4:2 Del Piero, 4:3 Sagnol, 5:3 Grosso

Żółte kartki: Zambrotta / Sagnol, Makelele, Diarra, Maluda

Czerwona kartka: Zidane (niesportowe zachowanie)