DieRoten.pl

Jak wyglądają metody treningowe Carlo Ancelottiego? Włoch jest osobą elastyczną, czy też taką, która konsekwentnie podąża wyznaczoną przez siebie drogą? O metodach pracy i charakterze Włocha oraz jego stosunku do zawodników porozmawialiśmy z Jarkiem Chomczykiem z serwisu realmadryt.pl.

Jak wyglądają metody treningowe Carlo Ancelottiego? Na co włoski trener kładzie największy nacisk?

Carletto, bo tak był ochrzczony w Madrycie, kładzie nacisk na grę piłką. Chce kontroli i dominacji oraz wykorzystywania opcji do zaatakowania pola karnego. W Realu Madryt temat treningów był mocno dyskutowany przez zapaść w drugim sezonie, kiedy po dwutygodniowej świątecznej przerwie zawodnicy wrócili w styczniu praktycznie „martwi”. Nic się nie kleiło, nie było formy fizycznej, szybkości, nastawienia. Po sezonie Carlo odszedł, a jednym z głównych powodów było to, że zdaniem klubu, o czym prezes mówił otwarcie, zajęcia nie miały odpowiedniej intensywności i nie przygotowywały zawodników pod względem fizycznym do meczów, nie budowały tej formy. Piłkarze i sam trener nie zgadzali się z tym, mówili, że jest wiele pracy też bez piłki. Było wiele tekstów o tym, co nowego wprowadził Ancelotti, jakieś linki, skoki, wykorzystywanie nawet ramp przy boiskach w ośrodku treningowym, ale wszystko miało przelać się, gdy klub dostał raport UEFA, z którego wynikało, że Real jako pierwszy zespół odbył najmniej pojedynczych treningów w sezonie z całej Ligi Mistrzów. Były przypadki, gdy Ancelotti dawał dni wolnego po meczu, piłkarze wracali na jeden trening i kolejnego dnia mieli kolejny mecz. Działacze wskazywali, że takich dni wolnych było przesadnie dużo i że można nawet przywoływać zawodników na zwykłą regenerację. Na pewno pod tym względem pozostało jakieś niedomówienie i takie tarcie, bo Ancelotti cały czas bronił swojego nastawienia w tej sprawie. Na pewno radzę przyglądać się planowaniu mikrocykli od meczu do meczu.

Jak w Realu wyglądały relacje na linii trenera z zawodnikami? W okresie pracy Pepa Guardioli często mówiono o tym, że Hiszpan z zawodnikami odstawionymi na boczny tor po prostu nie rozmawia.

Dobry wujek Carlo, takie określenie przylgnęło i zostało. Uśmiechnięty, poklepujący i rozmawiający z każdym. On sam zawsze podkreślał, że te dobre stosunki z zawodnikami to dla niego kluczowa podstawa przy motywowaniu piłkarzy. Carlo jest spokojny i zawsze słucha. Znam Guardiolę i śledzę jego ruchy, to inny typ człowieka. Oczywiście potrafił podnieść głos, ale wtedy to była wręcz informacja na kilka dni, bo było to taką sensacją.

Czy można powiedzieć, że Carlo jest trenerem konfliktowym, który uznaje jedynie swoją rację? Można było odnieść wrażenie, że Pep Guardiola miał swoją wizję i chciał by to inni się do niej dostosowali.

Pep ma jedną wizję i przez to tak go lubię, że jest taki uparty i zawsze można się pośmiać. A na poważnie, to Ancelotti dostosowuje się do zawodników i buduje tożsamość. Kiedy Real sprzedał Alonso i Di Marię, Carlo potrafił przerobić skład, chociaż nie odniósł już takich sukcesów. Na pewno ma swoje przekonania, ale zawsze wysłuchiwał uwag dziennikarzy i potrafił spokojnie z nimi debatować. W Realu wielkim tematem było bronienie czwórką pomocników, a atakowanie w systemie 4-3-3 i chociaż było wiele krytyki z powodu problemów przy przejściach, to Carlo spokojnie wszystko tłumaczył i szedł do przodu. Czasami ostrzej odpowiadał komuś, kto atakował go czy klub, jego zdaniem nie mając racji, ale ogólnie cicha i spokojna praca.

Ancelotti ma swój ulubiony profil piłkarza? W przypadku Pepa Guardioli bez żadnych wątpliwości można było stwierdzić, że jest to gracz o stylu gry podobnym do Thiago.

Może nie piłkarza, ale powiedziałbym, że skład. W drugim sezonie w sumie wszyscy zawodnicy rozegrali ponad 60 tysięcy minut. W 24-osobowej kadrze samych najczęściej występujących 13 piłkarzy, w tym bramkarz, zsumowało tych minut ponad 50 tysięcy. Pozostałej 11 zostało 10000. W pewnym momencie była wielka krytyka braku rotacji, a hasło  „Zmęczony Kroos” było jednym z hitów sezonu 2014/15. Niemiec pierwszy raz w ogóle nie pojawił się na boisku dopiero w marcu tydzień przed meczem z Barceloną, pomijając dwa zimowe spotkania w Pucharze z czwarto ligowcem. Do tamtego momentu w 39 starciach w sezonie odpoczął dzięki zmianom niecałe 280 minut. Na koniec sezonu on i Cristiano mieli po 4800 rozegranych minut, w samym klubie. Ten brak rotacji odbijał się w obu sezonach. W końcówkach było widać brak świeżości i ogólnie formy, a w pierwszym sezonie był to główny powód przegrania La Ligi – zespół po prostu nie wytrzymał końcówki.

Można więc mieć obawy o to, że podważane metody treningowe i brak rotacji negatywnie odbiją się na Bayernie? Wśród kibiców Bayernu w stosunku do Włocha panuje raczej przyjazne nastawienie.

Nastawienie zawsze będzie przyjazne, bo to po prostu fajny gość. W ostatnich kilku latach przetłumaczyłem słowo w słowo praktycznie 95% konferencji naszych trenerów i Carlo zawsze podchodzi do wszystkiego pokojowo, z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Zawsze jednak będą istnieć debaty piłkarskie, bo każdy ma inne spojrzenie czy wizję. Myślę, że w Niemczech temat rotacji będzie wyglądać inaczej, bo inne są warunki. Nie będę wchodzić w ocenę całych lig i ich możliwości, ale po prostu Real zawsze ma na horyzoncie Barcelonę, która od 2009 roku w każdy weekend idzie po trzy punkty. Bayern w Niemczech robi to samo, ale nie ma drugiego rywala na takim poziomie, więc podejście do pojedynczych meczów będzie na pewno inne. W Hiszpanii nie można odpuścić żadnego punktu. Ale same debaty o taktyce i grze będą zawsze, chociaż nie sądzę, że wywołają jakieś kwasy wśród kibiców czy na ich linii z trenerem. U nas w erze Mourinho takie analizy były faktycznie bardzo ostre, bo prowokował to sam Jose, ale już za Ancelottiego było bardzo spokojnie i po prostu tematem była piłka, boisko, czysta taktyka.

Efektywna czy efektowna gra? Czego kibice Bayernu mogą spodziewać się po drużynie prowadzonej przez Włocha?

Carlo chce grać piłkę, chce atakować i w Realu wyraźnie chciał grać na Cristiano, Benzemę i Bale’a. Problem był przy bronieniu, ale Włoch szukał rozwiązania, które nie naruszało ataku. W obu sezonach przekraczano granicę 160 goli i oferowano wiele spektakli. Myślę, że Carlo umie wykorzystać i zawodników siłowych, i szybkościowców, i strzelców, i techników. Na pewno będzie szukać ustawienia, w którym zawsze głównym celem będą gole.

Czego więc można oczekiwać od Carlo? Jego Bayern może być zbliżony do tego Pepa czy Heynckesa?

Nie będzie Pepem, bo jest elastyczny i najlepszym przykładem jest ich starcie w 2014 roku. Trudno mi powiedzieć, że mieliśmy lepszy zespół od was, a dwumecz skończył się 5:0, bo Pep nie potrafił odpowiednio podejść do rewanżu. Myślę, że bardziej w grę wchodzi Jupp, ale też Real Carlo nie był Bayernem Juppa. U nas była kontrola, ale też szybkość. Myślę, że na pewno Ancelotti znajdzie u was punkty, na których oprze atak czy całą grę i będzie widać różnicę, przynajmniej względem Guardioli.

Piotr Klama

źródło:

KONKURS TYPERA

DieRoten.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z DieRoten. Wygrywaj nagrody!

Dodaj komentarz

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!

KOMENTARZE (42)

reklama19.07.2016 12:35
Trzeba poczekać na koniec sezonu i później go oceniać.
17.07.2016 17:07
Nie ważne jaki był, ważne jak zostanie zapamiętany przez kibiców FCB. A to jeszcze na to trzeba będzie trochę poczekać. Tabula rasa!
16.07.2016 11:59
Ale z drugiej strony pytać kibica Milanu to też trochę, może być nietrafiony pomysł ponieważ od tego czasu jak Carlo trenował włochów piłka się mimo wszystko zmieniła. Nie jest to przeskok ery, ale jednak jest już mus opracowania i rozpracowania dużo szybszej gry.
15.07.2016 18:55
Zgadzam się z przedmówcą. Warto byłoby zaprosić do wywiadu kibica Milanu - na pewno opowiedziałby o ulubionej formacji Carlo z tamtych czasów (choinka) oraz upychaniu do drużyny jak największej ilości playmakerów. Włoch kontynuował zresztą ten trend w Realu, gdzie w drugim sezonie potrafił całkowicie zrezygnować z pozycji defensywnego pomocnika. Pokrywa się to także z głównym wnioskiem powyższego tekstu - Ancelotti preferuje futbol pozycyjny, ale nie zawsze miał do niego odpowiednich wykonawców. Od początku uważałem, że Real 2013/14 miał być okresem przejściowym, a docelowo mieli grać tak, jak w pierwszej połowie sezonu 2014/15. Oczywiście po drodze zawiodło przygotowanie fizyczne oraz system (nie)rotacji Carlo, ale nie zmienia to faktu, że Włoch chciał im wpoić do głowy grę piłką (a więc coś, co zawiodło w erze Mourinho - za jego kadencji często śmiano się, że wystarczyło oddać Realowi futbolówkę, a ten nie będzie wiedział, co z nią zrobić). Przykładowo Klasyk z marca 2015 dawał już niezły podgląd na to, jak drastycznie zmieniła się gra Madrytu w okresie pracy Ancelottiego - zepchnięcie Barcelony do defensywy, wyrównane posiadanie piłki, gra kombinacyjna etc.

Myślę, że podobnie będzie w Bayernie. Nie zobaczymy jakiegoś wielkiego odstępstwa od futbolu Guardioli, co najwyżej ustabilizuje się formacja drużyny i podstawowa 11-ka graczy. Prawdopodobnie pojawi się też więcej kontrataków, ale na pewno nie zasadzie: "panowie, chcę, w tym meczu oddajemy przeciwnikowi inicjatywę". Raczej będzie to przypominać Kloppa i jego wysoki pressing.

Pozostaje tylko życzyć mu powodzenia. :)
15.07.2016 15:09
Pytać się kibica Realu o Ancelottiego to jak się go zapytać czy Murinho jest najlepszym trenerem. Już lepiej było zrobić wywiad z kibicem Milanu. Wywiad taki pół na pół. W oczywistych i widocznych sprawach całkiem okey, gdy trzeba było wejść w szczegóły, to straszna niewiedza wychodziła. Jeśli chodzi o ulubiony typ zawodnika dla Carlo, to bez wątpienia Modrić, nawet jako piłkarz Ancelotti grał w podobny sposób, po prostu widział w nim siebie. WIelka szansa stoi przed Renato Sanchezem, bo przy Carlo może być właśnie takim Modriciem.
14.07.2016 13:24
Carlo nie bedzie mial takiej presji jak Pep. Cos ugra z Bayernem super jak nie no coz bedziemy szukac nowego super trenera. Nie ma co oceniac teraz. Juz raz były zachwyty nad Guardiola
14.07.2016 11:03
@Rizzitelli, bo studiowałem psychologię stosowaną :) Ale to tak bardziej hobbystycznie tylko patrzyłem na tego C++ bo nigdy nie miałem styczności z programowaniem a pewna osoba mi poleciła, żeby od tego zacząć :)
14.07.2016 08:49
@Android, a nie pisałeś kiedyś, że studiowałeś/studiujesz psychologię? Jeżeli tak to jestem pod wrażeniem szerokich zainteresowań.
14.07.2016 00:25
- Od dziecka marzyłem o grze w Wolfsburgu. Jest tutaj wiele cudownych scen do nakręcenia. Nie mogę się doczekać kiedy ja i moja kamera poznamy zawodników oraz ich partnerki :)
14.07.2016 00:23
"Już nie mogę się doczekać na starcie z Bayernem"
Bartra o FCB zdążył już wspomnieć w wywiadzie xd dla bvb
14.07.2016 00:21
Benzema:
-Od zawsze marzyłem o graniu dla tego wielkiego klubu!
-Przenosiny do Wolfsburga to wielki krok w mojej karierze.
Albo jeszcze lepiej:
-It's a dream come true for me
14.07.2016 00:18
Hahaha dobre :D Ja bym na miejscu innych zawodników z drużyny nie chciał mieć takiego typa u siebie :D Kto wie co gość znowu mąci :D
14.07.2016 00:15
Plus pytanie, czy w jego kontrakcie byłoby pozwolenie o zabranie ze sobą kamery. Transfer może zostać uniemożliwiony.
14.07.2016 00:13
14.07.2016 00:12
w tej zielonej koszulince wyglądałby cudnie :D ah te plotki transferowe <3
14.07.2016 00:10
Dokładnie o to mi chodziło w tym artykule tylko zapomniałem dopisać, wyobrażasz sobie budzisz się rano bierzesz ipada a tam DONE DEAL! Karim Benzema has put pen to paper on his contract at Wolfsburg. :D miazga
14.07.2016 00:08
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/13669327_1149550865131270_7765025082173082288_o.jpg
14.07.2016 00:03
ja gdzieś rano czytałam, że Wolfsburg jest w stanie zaplacić ok. 35 mln za Benzeme hahaha
13.07.2016 23:56
Ja w sumie nie wiem na ile to jest niemożliwe w przypadku Juve. Ale o przypadkach gdy w BVB chcieli Varana i Laporte to słyszałem :D
13.07.2016 23:37
@Android
Ja sobie przez niechęć do programowania dałem spokój z informatyką i poszedłem na ekonomię, ale niektóre rzeczy naprawdę bardzo lubiłem, szczególnie kurs Cisco z budowy sieci albo zabawę ze światłowodami czy serwerami. Po prostu nie mogę siedzieć kilka godzin przed komputerem i pisać nudnego kodu, bo od razu mnie nosi, a już szukanie błędów to kompletna porażka.

A tu ciekawy przykład wiary w cuda: http://www.juvepoland.com/news.php?id=34295
Coś jak Varane w Borussii albo Benzema w Arsenalu :D
13.07.2016 23:22
@ipiotrw, ja się uczyłem na studiach c++ tak dla siebie bardziej z ciekawości zobaczyć na czym polega programowanie :)

Teraz się uczę tych webowych technologii :) I pewnie ogólnie przez delikatną znajomość programowania mi trochę łatwiej do tego podejść niż od absolutnych podstaw :)
13.07.2016 23:19
@Android
Ja nienawidzę programowania jak psa.... Skończyłem technikum informatyczne i pamiętam, że moje oceny wyglądały tak: 5,5,6,4,6,6,6,5 i 2!!!!! a z czego? z cholernego programowania, a jak na początku uczyliśmy się Pascala to myślałem, że rozp... ten komputer :D
13.07.2016 23:18
Carlo lubi żelazną jedenastkę i nie ma co się oszukiwać. Bayern niestety ławkę ma szeroką i mocną, więc trzeba będzie znaleźć złoty środek. Nie wyobrażam sobie np, żeby Javi siedział 90% sezonu. Ancelotti z reguły dostaje gotową ekipę do wygrywania i on o tym wie, dlatego nie zmienia za dużo, a chce tylko podnieść może styl gry, czy zachęcić bardziej kibiców wrażeniami z oglądania.
Nie ma co się nastawiać, że od razu z nami wygra LM. Może być tak, że w ogóle nie wygra LM, bo np. przegramy z kimś w karnych.
13.07.2016 23:03
No szkoda :( Ja teraz w wolnych chwilach się uczę programowania :)

Ale fajnie by było sobie porozmawiać z kimś z naszej strony :) A tutaj takie pustki :)
13.07.2016 22:47
Jak widać ruch na stronie zabójczy, shoutbox niezbędny :D
13.07.2016 22:46
Jutro trening na żywo?Trza obejrzeć,ktoś tu pisał że zaczęliśmy grać szybko i do przodu.To napawa mnie optymizmem.Nie mogę się doczekać nowego sezonu.Mam dość tego męczenia buły i klepania w poprzek i do tyłu z Neuerem.
13.07.2016 22:41
Ale to pisali jego fanatyczni wyznawcy więc trzeba to wziąć pod uwagę :D
13.07.2016 21:21
U Pepcia też tak pisali po 1 sezonie, że w następnym Bayern będzie najlepszy. A co z tego wyszło? :)
13.07.2016 21:18
Wielu kibiców od razu, w pierwszym sezonie oczekuje zwycięstwa w lidze mistrzów, no bo Carlo to specjalista, ale ile było klubów które Włoch prowadził, i mimo tego że były faworytem, nie udało się zdobyć upragnionego pucharu? Ja daję ju dwa lata i Bayern znów będzie najlepszy.
13.07.2016 20:54
Ciekawe jak długo potrwa ta wielka miłość :D

Oczywiście życzę im wszystkiego najlepszego :)
13.07.2016 20:41
Zdjęcia - te "sławy" byli obecni na ślubie Bastiana i Any

www.tz.de/sport/fussball/diese-gaeste-sollen-hochzeitsfeier-bastian-schweinsteiger-ivanovic-kommen-6566828.html
13.07.2016 20:26
Ciekawe jakie będą na LM :)
13.07.2016 20:20
Fajne są. Podobają mi się bardziej niż podstawowe.
13.07.2016 20:16
Koszulki wyjazdowe
https://twitter.com/iMiaSanMia/status/753290325150601216
13.07.2016 20:12
No właśnie, też chętnie bym ją obejrzał.
13.07.2016 20:03
Wie ktoś kiedy prezentacja na Allianz wszystkich zawodników jak w zeszłych latach?
13.07.2016 20:01
Chyba doskonale znasz odpowiedź na to pytanie :) Serwis zarabia na reklamach po to, by mógł funkcjonować. Jeśli Ci się to nie podoba, to ok, ale zdecydowanie nie musisz się z tym obnosić w komentarzach.
13.07.2016 19:55
Dlaczego mój wpis został usunięty?
13.07.2016 19:46
Jutro rano transmisja naszego treningu na żywo oraz PREZENTACJA NOWYCH KOSZULEK WYJAZDOWYCH!!! :) Nie mogę się doczekać! :)
13.07.2016 19:31
zdobycie superpucharu byłoby super, ale jak patrzymy na ostatnie 3 lata to ich zdobywcy nie mieli dobrego sezonu :D
Poza tym nie wiadomo w jakiej formie będziemy. Byłoby miło, ale jakoś nie nastawiam się. Pechowy ten puchar, chociaż ładny jest. :)
13.07.2016 18:41
Jak Carlo wygra Superpuchar to już pod tym względem zrobi więcej niż Guardiola przez 3 lata pracy w Monachium :) I ja jestem pewny, że mu się to uda :)
13.07.2016 17:53
BL to będzie zupełna nowość dla Carlo, tutaj jest przerwa zimowa i to trwająca ponad miesiąc, tutaj w PN jest tylko jeden mecz. Pepowi nie udawało się z zespołem wrócić do formy z jesieni, może Włoch to ogarnie. Mniejsza liczba spotkań sprzyjałaby ewentualnie mniejszej rotacji, pozwala to grać "żelazną jedenastką" (z wywiadu wynika, że Ancelloti lubi tak grać). Zobaczy jaką drogę obierze Carlo.

Bardzo dobry pomysł na wywiad.