Tim Borowski urodził się 2 maja 1980r. w Neubrandenburgu. Zainteresowanie futbolem zostało wzbudzone u niego wcześnie. W wieku 4 lat zbierał pierwsze doświadczenia ze skórkową piłką. Skutkiem tego w ówczesnym postępowaniu i typowaniu kandydatów dostrzeżono w nim ogromny sportowy talent. W ten sposób trafił do swojego pierwszego klubu piłkarskiego – BSG Post Neubrandenburg.

Związkowi, który po przełomie zmienił nazwę na FC Neubrandenburg, Tim dotrzymał wierności. Ponieważ rozłam Niemieckiej Republiki Demokratycznej znalazł również wydźwięk w braku wspierania sportu, rozpoczął w wieku 13 lat ćwiczyć piłkę nożną, łącząc to jednocześnie z nauką w Brandenburdzkim Gimnazjum Sportowym. Już wtedy trenował popołudniami po 4 razy w tygodniu i dodatkowo jeszcze raz przed południem.

1996r. – Przejście do Werderu Brema

W 1996 roku Tim pozostawiając po sobie dobre wrażenie na testach w Werderze Brema, przeniósł się do tego klubu, opuszczając swoje miasto. Odtąd mieszkał w futbolowym internacie Werderu. Przez pierwsze pół roku było mu ciężko, zmieniło się jego życie, był daleko od rodziny i przyjaciół. Ale po półrocznej aklimatyzacji kariera Tima szła już tylko do przodu.

Najpierw grał przez 3 lata w drużynie A młodzików Werderu Brema. W ostatnim roku jako gracz A-Jugend, Boro zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Niemiec oraz wskoczył do drużyny amatorów Werderu. Tam został wzięty pod skrzydła trenera Franka Neubartha i otrzymał duże wsparcie. Skutkowało to tym, iż w sezonie 2000-2001 odbył pierwszy trening z drużyną ‘Zielonych-Białych’.

Przełom, dublet 2003/2004

W następnym sezonie (2001/2002) Tim podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt i odrazu zagrał w 26 meczach pierwszego zespołu, w tym 11 razy od pierwszej minuty. Jego dobre osiągnięcia w Bundeslidze uhonorował też ówczesny trener reprezentacji, Rudi Völler. Po 15 meczach międzypaństwowych dla reprezentacji U-21, w sierpniu 2002 roku świętował swój debiut w seniorskiej kadrze narodowej.

Największy krok w swoim piłkarskim rozwoju, Boro zrobił w mistrzowskim sezonie 2003/20004, kiedy królował w środku pola i w dużej mierze przyczynił się do zdobycia przez Bremeńczyków Mistrzostwa Niemiec. Jednak z jeszcze lepszej strony pokazał się w DFB-Pokal. Łącznie z pięcioma bramkami w tych rozgrywkach doprowadził Werder do dominacji w Niemczech, zdobywając dublet. W Pokalfinale przeciw Alemannii Aachen Tim zaliczył dwa trafienia. W sezonie 2004/2005 Boro zagrał dla Bremeńskiego zespołu w 29 meczach Bundesligi, zdobywając w nich 7 bramek.

MŚ 2006 – ważny moment w karierze

Także kariera w drużynie narodowej jak dotąd pnie się ciągle w górę. Swój pierwszy mecz w reprezentacji Tim zagrał, gdy trenerem był Rudi Völler, a było to 21. sierpnia 2002 roku w meczu przeciwko Bułgarii w Sofii. Następca Völlera, Jürgen Klinsmann, powoływał Borowskiego regularnie od 2004 roku. Pierwszym wielkim turniejem, w którym wziął udział był Puchar Konfederacji, rozgrywany w 2005 roku w Niemczech. Zagrał tam jednak jedynie przez 6 minut.

Po ciężkim sezonie 2005/2006 w Bundeslidze, w którym Tim zagrał 31 meczy zdobywając w nich 10 goli, spełniło się jego marzenie, został powołany do kadry na Mistrzostwa Świata 2006 we własnym kraju. Boro wziął udział we wszystkich meczach oprócz tego najważniejszego – o 3.miejsce przeciwko Portugalii, z którego wykluczyła go kontuzja. Łącznie na boisku przebywał przez 248 minut. Swój najlepszy mecz na turnieju rozegrał w ćwierćfinale przeciwko Argentynie. Po jego wejściu na boisko w drugiej połowie meczu, Miroslav Klose doprowadził do wyrównania na 1:1, a w rzutach karnych, które decydowały o awansie do półfinału Borowski strzelił decydującą jedenastkę.

W sezonie 2006/2007 Tim był prześladowany prze kontuzje. We wrześniu, w meczu Champions League przeciwko Barcelonie, zerwał wiązadła w lewym kolanie. Z tą kontuzją Boro męczył się, mimo kilkukrotnych powrotów, cały sezon, przez co rozegrał zaledwie 17 meczy, strzelając 2 gole.

Mimo, iż początkowo Tim odnośnie swej kontuzji miał wszystko pod kontrolą i przeszedł cały etap przygotowawczy do sezonu pomyślnie, kolano znów dało o sobie znać, i tak zagrał dopiero w ostatnich 9 spotkaniach rundy rewanżowej.

W czasie przerwy zimowej, Tim podjął decyzję co do swojej dalszej kariery. Po 12 latach spędzonych w Werderze Brema, postanowił przenieść się do największego niemieckiego klubu, FC Bayernu Monachium. Z Bawarczykami podpisał 3-letni kontrakt.

Autor: Lupekfcb