Berlina nie zdobyli, ale Mistrzostwo Jesieni tak

Nieciekawy pojedynek oglądało 74 tysięcy widzów na Olympiastadion w Berlinie w meczu 17. kolejki Bundesligi pomiędzy Herthą a Bayernem Monachium. Piłkarze obu ekip nie uraczyli nas bramkami. Mimo remisu Bawarczycy zostali mistrzem rundy jesiennej wygrywając korespodencyjny pojedynek z Werderem Brema, który u siebie pokonał wysoko Bayer Leverkusen (5:2). Efektowne zwycięstwa na początku sezonu sprawiły, że Monachijczycy mieli lepszy bilans bramkowy od Bremeńczyków (o 5 goli) i przy równej ilości punktów (36) ten czynnik zdecydował, że to właśnie Bayern po rundzie jesiennej okupuje pierwsze miejsce w tabeli.

Pierwsza połowa to przewaga gości, którzy posiadali inicjatywę wobec bardzo defensywnie nastawionej jedenastki Herthy. Na początku drugiej połowy gospodarze zagrali nieco odważniej, co zaowocowało kilkoma dobrymi okazjami bramkowymi dla nich. Później powrócił obraz z pierwszej połowy i Bayern do ostatniego gwizdka sędziego próbował sforsować defensywę rywala - bezskutecznie.

Bez Kahna i Toniego

W ostatnim ligowym meczu w 2007 roku, trener Ottmar Hitzfeld zaskoczył doborem podstawowej jedenastki. Za zawieszonego przez szkoleniowca na ten mecz Olivera Kahna w bramce Bayernu zagrał Michael Rensing, Bastian Schweinsteiger zastąpił Jose Ernesto Sosę na prawym skrzydle, a Lukas Podolski kontuzjowanego Lucę Toniego. Z powodu absencji Włocha Hitzfeld zmienił ustawienie z 4-4-2 na 4-2-3-1, w którym znalazło się miejsce dla trzech ofensywnych pomocników (w tym Podolski na lewej stronie), a przed nimi grał osamotniony Miroslav Klose.

Rensing prawie niezatrudniony

Strzał Podolskiego z prawej strony pola karnego (6. minuta) był pierwszym ofensywnym akcentem Bawarczyków w tym meczu. 4 minuty później bliski zdobycia gola na 1:0 był Klose, który z 7 metrów spudłował po dokładnym zagraniu Francka Riberyego. Później głową strzelał jeszcze Daniel van Buyten (16.) - niecelnie.

Rensing miał prawo się nudzić. Dopiero w 20 minucie miał pierwszy kontakt z piłką, a minutę później Hertha oddała pierwszy strzał. Próba Gilberto była jednak bardzo nieudana i zmiennik Kahna nie musiał interweniować.

Zmasowana defensywa Herthy

Po drugiej stronie boiska także nie działo się nic ciekawego. Było to spowodowane zmasowaną defensywą, jaką obrali gospodarze i pasywną, czytelną i niedokładną grą Bayernu. Przed przerwą tylko Podolski próbował pokonać Jaroslava Drobnego - najpierw jego 30-metrowy strzał wylądował w rękawicach bramkarza gospodarzy (27.), później z 11 metrów uderzył ponad bramką (38.). Po 45 minutach było 0:0.

Bez zmian personalnych obie jedenastki wybiegły na drugą odsłonę, zmienił się jednak obraz gry. Nagle to Berlińczycy przejęli inicjatywę, zaskakująco przycisnęli Bayern, który zmuszony był do obrony. Rensing musiał bronić 20-metrowy strzał Gilberto, a Martin Demichelis zapobiegł dobitce Marko Pantelica (46.).

Rensing i Drobny niepokonani

W 58. minucie strzał gospodarzy był niecelny, minutę później mocno i celnie uderzył Pal Dardai, ale Rensing dobrze się spisał i strzał sparował. A Bayern? Faworyci znów pokazywali bardzo przeciętny futbol. Dopiero w 67. minucie do strzału doszedł Podolski, ale jego próba ze słabszej, prawej nogi z 15 metrów nie poszła w światło bramki.

W końcówce obudził się Klose. W 75. minucie napastnik Bayernu przedarł się i strzelił - za słabo by zaskoczyć Drobnego. W ostatnich minutach Bawarczycy znów mocno zepchnęli do defensywy gospodarzy, brakowało jednak sytuacji bramkowych. Ostatnią miał w 90. minucie Klose, strzelił niestety niecelnie. Jeden punkt wywalczony w Berlinie starczył na szczęście do mistrzostwa jesieni.

HERTHA BERLIN - BAYERN MONACHIUM 0:0

HERTHA: Drobny - Friedrich, von Bergen, Simunic, Fathi - Mineiro, Dardai (89. Chahed) - Lustenberger (72. Piszczek), Grahn, Gilberto - Pantelic

BAYERN: Rensing - Lell, Van Buyten, Demichelis, Lahm - Zé Roberto, Van Bommel - Schweinsteiger, Ribéry, Podolski (82. Schlaudraff) - Klose

Ławka rezerwowych: Dreher, Hummels, Ottl, Sosa, Kroos

Sędzia: dr Markus Merk (z Otterbach)

Widzów: 74.220 (komplet)

Żółte kartki: Dardai / Schweinsteiger

Wierzysz w zwyciestwo Bayernu? Obstawiaj mecze i zarabiaj!