Niemcy wygrywają, aktywni Bawarczycy

Reprezentacja Niemiec dowodzona przez Joachima Loewa wygrała w jednym z najciekawszych sobotnich spotkań el. do ME 2008. Nasi zachodni sąsiedzi po dwóch golach Kevina Kuranyia pokonali Czechy w Pradze 2:1 i umocnili się na czele grupy D. Niemcy na swoim koncie mają 13 punktów, zaś ich wczorajsi rywale zgromadzili ich 10, podobnie jak Irlandia.

Selekcjoner kadry narodowej postawił na 10 zawodników, którzy grali na MŚ 2006. Miejsce w składzie znalazło trio FCB - Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger oraz Lukas Podolski. Napastnik Bayernu po raz pierwszym od 2005 roku zagrał razem w ataku z piłkarzem Schalke 04.

Schweini pokazał się z dobrej formy już na samym początku potyczki, kiedy to trzykrotnie zatrudniał bramkarz Czechów Petra Cecha (1., 12., 21.). Aktywny w ataku był także Poldi, który golkipera Chelsea Londyn niepokoił w 24. i 41. minucie. Lukas był bliski szczęście w 45. minucie, ale Cech pokazał, iż jest jednym z najlepszych zawodników na swojej pozycji. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gości 1:0 po golu zdobytym przez Kuranyia (43.).

W drugiej połowie gospodarz postanowili zaatakować trochę śmielej. W 58. minucie groźnie główkował Milan Baros, ale piłka minęła minimalnie bramkę strzeżoną przez Jensa Lehmanna. Następnie Podolski mógł zdobyć gola, jednak zachował się bardzo przyjacielsko i wychodząc sam na sam z bramkarzem podał futbolówkę do Bernda Schneidera, który pogubił się w polu karnym rywali i zmarnował dogodną sytuację. Skuteczniejszy był już kilka minut później Kuranyi, który wykorzystał świetne dośrodkowanie Lahma.

Lukas nie rezygnował i miał nadal sytuacje na strzelenie bramki - po odegraniu Kuranyia Podolski uderzył piekielnie mocno z lewej nogi zza pola karnego, jednak piłka uderzyła zaledwie w poprzeczkę. Pod koniec spotkania za sprawą bramki Barosa (76.) zrobiło się trochę nerwowo, ale Niemcy utrzymali do końca spotkania wynik 2:1 i zainkasowali 3 punkty.

Czechy - Niemcy 1:2 (0:1)

Niemcy: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Schneider, Frings, Ballack, Schweinsteiger - Kuranyi, Podolski (89. Hitzlsperger)

Sędzia: Rosetti (Włochy)

Widzów: 17.821

Bramki: 0:1 Kuranyi (43.), 0:2 Kuranyi (62.), 1:2 Baros (76.)

Żółte kartki: Galasek, Jankulovski, Koller / Jansen, Lehmann