Bayern zdobywa w Moskwie tylko jeden punkt

Piłkarze Bayernu Monachium opuszczają Moskwę z kontem w Lidze Mistrzów bogatszym o jeden punkt. W spotkaniu 5. kolejki fazy grupowej zremisowali na Łużnikach ze Spartakiem 2:2, choć do przerwy prowadzili 2:1. Wprawdzie Bayern utrzymał pierwsze miejsce w tabeli grupy i ma 11 punktów, ale Inter Mediolan pokonał na San Siro Sporting Lizbona 1:0 dzięki czemu zniwelował stratę do Bawarczyków do 2 punkty i jeśli w ostatniej serii spotkań wygra w Monachium to zakończy rywalizację w grupie na 1. pozycji, a Bayern będzie musiał zadowolić się drugim miejscem.

Bohaterem spotkania w stolicy Rosji był Claudio Pizarro, który zdobył dla Bayernu dwie bramki (22. i 39. minuta). Dla wicemistrzów Rosji gole zdobywali Maxim Kaliniczenko (16.) i Radoslav Kovac (72.).

Lell zastępuje Lahma

Bez wielkich zmian przystąpił Bayern do pojedynku ze Spartakiem w porównaniu do ostatniego spotkania ligowego z VfB Stuttgart (2:1). W wyjściowej jedenastce zabrakło jedynie Philippa Lahma, któremu trener Felix Magath postanowił dać odpocząć i w jego miejsce na lewą obronę wstawił Christiana Lella.

Bawarczycy rozpoczęli mecz spokojnie chcąc przyzwyczaić się do sztucznej murawy na Łużnikach. Spokojnie więc rozprowadzali piłkę od własnej połowy.

Kaliniczenko budzi Bayern

Pierwszy ostrzegawczy strzał został oddany przez kapitana Spartaka, Jegora Titowa. W 8 minucie sprawdził on Olivera Kahna, który jednak na linii bramkowej zachował się świetnie. Spartak sprawiał nieco lepsze wrażenie niż Bayern i w 16. minucie wyszedł na prowadzenie po rzucie wolnym Kaliniczenki. Ukrainiec precyzyjnie uderzył z 22 metrów. Kahn nie zdołał nawet zareagować. Był to pierwszy stracony gol przez Bawarczyków w tej edycji Ligi Mistrzów.

Gol Kaliniczenki zdecydowanie obudził Mistrzów Niemiec, którzy zaczęli grać bardziej zdecydowanie. Potrzebowali zaledwie sześciu minut, żeby doprowadzić do wyrównania. Lell dokładnie dośrodkował w pole karne, gdzie Pizarro strzałem głową nie dał szans bramkarzowi Spartaka, Aleksiejowi Zujewowi.

Okienko po strzale Pizarro

Po zdobyciu bramki Bawarczycy zdominowali grę. Główka Kovaca w 38. minucie wylądowała tylko na bramce Kahna. Natomiast Pizarro minutę później po raz drugi trafił do bramki Rosjan. Peruwiańczyk uderzył fantastycznie z 25 metrów w samo okienko. Był to już czwarty gol Pizzy w obecnej Lidze Mistrzów.

Oba zespoły jeszcze przed przerwą miały po jednej okazji bramkowej. Strzał Bastiana Schweinsteigera był jednak niecelny, a Kahn popisową interwencją obronił uderzenie Władimira Bystrowa, dzięki czemu do przerwy było 2:1 dla gości.

Bez zmian w przerwie

Na drugą połowę obie jedenastki wybiegły bez zmian personalnych. Spartak znowu rozpoczął lepiej. Na kilka sekund po pierwszym gwizdku w drugiej połowie Kahn musiał interweniować po strzale Kaliniczenki. Tymczasem w 53. minucie Martin Jiranek strzelał głową nieznacznie obok słupka.

Z minuty na minutę Rosjanie grali coraz lepiej, a Bayern nie prezentował się już tak dobrze jak w pierwszej połowie. Najlepszą okazję miał w 65. minucie Roman Pawluczenko.

Obie drużyny szukają zwycięskiej bramki

5 minut później bardzo dobra szansa została zmarnowana przez Roya Makaaya. Holender z dogodnej pozycji uderzył niecelnie. Wysiłki Spartaka zostały nagrodzone w 72. minucie. Zamieszanie w polu karnym Bayernu po rzucie rożnym wykorzystał Kovac, który pokonał Kahna i było 2:2.

W ostatnim kwadransie oba zespoły mogły jeszcze przechylić zwycięską szalę na swoją stronę. Kahn ponownie wykazał się fantastyczną interwencją broniąc strzał Kovaca w 80. minucie. Dwie minuty później Makaay zmarnował sytuację "sam na sam" z Zujewem. W doliczonym czasie gry głową zwycięskiego gola mógł zdobyć Daniel van Buyten, ale Belg strzelił minimalnie obok słupka. Remis 2:2 wydaje się być wynikiem sprawiedliwym.

SPARTAK MOSKWA - BAYERN MONACHIUM 2:2 (1:2)

SPARTAK: Zujew - Jiranek, Geder (87. Rebko), Stranzl, Szyszkin - Mozart, Kovac - Bystrow, Titow, Kaliniczenko - Pawluczenko

BAYERN: Kahn - Sagnol, van Buyten, Demichelis, Lell - Ottl - van Bommel, Salihamidzic (83. Scholl) - Schweinsteiger - Makaay, Pizarro

Ławka rezerwowych: Rensing, Saba, Karimi, Dos Santos, Deisler, Santa Cruz

Sędzia: Grzegorz Gilewski (Polska)

Gole: 1-0 Kaliniczenko (16.), 1-1 Pizarro (22.), 1-2 Pizarro (39.), 2-2 Kovac (72.)

Żółte kartki: Mozart, Bystrow / -

Źródło: fcbayern.de