Bayern w finale Liga Pokal!

Bayern Monachium zagra w finale Liga Pokal z Werderem Brema! Bawarczycy zapewnili sobie udział w meczu finałowym wygrywając na Allianz-Arena z Schalke Gelsenkirchen po rzutach karnych (4:1). Po 90 minutach było 0:0. Finał rozegrany zostanie w sobotę 5 sierpnia w Lipsku.

40.000 widzów na Allianz-Arena nie zobaczyło żadnej bramki, mimo że obie drużyny stworzyły sobie dużo okazji. Brakowało precyzji w wykończeniu, dlatego decydowały jedenastki.

Kapitan Sagnol

Trener Felix Magath zdecydował się na dwie zmiany w wyjściowej jedenastce w porównaniu do meczu towarzyskiego z Urawą Red Diamonds. Michael Rensing zastąpił w bramce Olivera Kahna, a Willy Sagnol powrócił do gry po urlopie. Na ławce rezerwowych usiadł zatem Julio Dos Santos.

Mimo problemów w przygotowaniach i mozolnej, 68-godzinnej podróży do Japonii, Bayern pokazał od początku dobrą grę. Pierwszą okazję mieli wprawdzie goście, a strzelał w 5. minucie Halil Altintop, ale to Bawarczycy przejęli inicjatywę. W 7. minucie groźnie strzelał Bastian Schweinsteiger, a minutę później z 22 metrów Philipp Lahm.

Pech van Buytena

Największe zagrożenie pod bramką Schalke stwarzał jednak nowy nabytek Bayernu - wysoki środkowy obrońca Daniel van Buyten. Belg wykorzystywał swój wzrost przy rzutach rożnych. W 19. minucie chybił strzelając głową, a w 34. jego strzał obronił znakomicie Frank Rost.

Schalke także stanowiło zagrożenie pod bramką Rensinga. W 22. minucie z rzutu wolnego strzelał Marcelo Bordon, a chwilę później z 30 metrów uderzał groźnie Hamit Altintop. Jednak w obu sytuacjach bramkarz Bayernu stanął na wysokości zadania.

Świetny Rensing

W końcówce pierwszej połowy znowu aktywniejszy był Bayern. Najlepszą okazję po wspaniałym rajdzie Owena Hargreavesa zmarnował Lukas Podolski w 40. minucie.

Bardzo dobrą akcję "do szatni" przeprowadziło jednak Schalke. Rensing obronił strzał Petera Lovenkrandsa, a dobitkę Hamita Altintopa z linii bramkowej odbił Hasan Salihamidzic.

Hummels za Demichelisa

Z powodu stłuczonego uda boisko w przerwie opuścił Martin Demichelis. Zastąpił go 17-letni Mats Hummels. Był to dla niego debiut w pierwszej drużynie Bayernu. Młody pomocnik jednak spisywał się przyzwoicie.

Tempo meczu nieco siadło w drugiej połowie. Pierwszą okazję miał Halil Altintop (58. minuta), który strzelał z linii pola karnego, kolejną zaś Zlatan Bajramovic (64.) uderzający z 20 metrów w poprzeczkę. Z drugiej strony boiska szansy nie wykorzystał Andreas Ottl (62.).

Rzuty karne rozstrzygnięciem

Magath chciał w końcówce wzmocnić ofensywę, dlatego wprowadził do gry Mehmeta Scholla i Roque Santa Cruza. W ostatnich minutach meczu obie drużyny miały po jednej bardzo dobrej okazji. Najpierw w 87. minucie Roy Makaay minimalnie spudłował strzelając głową. Chwilę później Rensing ocalił Bayern przed stratą gola po strzale Lovenkrandsa.

Pięciokrotni zdobywcy Liga Pokal lepiej wykonywali jedenastki. Podczas gdy Scholl, Hargreaves, Santa Cruz i Sagnol pokonali Rosta, w drużynie Schalke karnych nie wykorzystali Sebastian Boenisch i Mathias Abel. W sobotę Bayern stanie zatem przed szansą wywalczenia po raz kolejny Liga Pokal.

BAYERN MONACHIUM - SCHALKE GELSENKIRCHEN 0:0 (0:0) - 4:1 w rzutach karnych

BAYERN: Rensing - Sagnol, Van Buyten, Demichelis (46. Hummels), Lahm - Ottl - Salihamidzic (70. Scholl), Hargreaves - Schweinsteiger - Makaay, Podolski (76. Santa Cruz)

Rezerwowi: Dreher, Karimi, Dos Santos, Fuerstner

SCHALKE: Rost - Varela (90. Abel), Bordon, Rodriguez, Kobiashvili - Hamit Altintop, Bajramovic - Halil Altintop, Özil (46. Boenisch), Loevenkrands - Larsen (67. Heppke)

Sędzia: Lutz Wagner

Widzów: 40.000

Żółte kartki: - / Boenisch