DieRoten.pl
Reklama

Wirtualne piłkarskie rozgrywki. Na czym polega esport?

fot. Pexels.com
Reklama

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie, a rozgrywki najlepszych lig europejskich przyciągają kibiców z każdego kontynentu. Z futbolem związane są największe pieniądze i najważniejsze sportowe wydarzenia.

W wielu krajach jest to nawet sport narodowy i każdy mały chłopieć marzy, by zostać piłkarzem. Na fali tej ogromnej popularności powstały też gry piłkarskie, więc większość z nas może realizować swoje marzenia choćby w ten sposób. Najpopularniejsza jest FIFA - doczekała się ponad 20 edycji i każdy gracz z pewnością nie tylko o niej słyszał, ale również samodzielnie brał udział w wirtualnych meczach. FIFA jest też jednym z ważniejszych tytułów w esporcie, a na czym on polega?

Wspieraj Bayern Monachium również w esporcie

Esport jest nową dyscypliną sportową, ale daleko mu do tradycyjnie rozumianego sportu. Zawodnicy esportowi to po prostu gracze, którzy rozgrywają wirtualne turnieje. Początki esportu sięgają momentu, gdy pojawiały się pierwsze komputery osobiste i pierwsze gry. Już wtedy organizowano turnieje na uniwersytetach. Prawdziwy rozkwit esportu nastąpił, gdy pojawiły się gry online takie jak StarCraft, Dota, Leauge o0f Legends, czy Counter-Strike. Miało to jednak miejsce nie w Europie, a w Azji i w USA. To tam zaczęto organizować pierwsze duże turnieje i to tam widzowie bardzo entuzjastycznie przyjęli taką formę rozrywki. Początki esportu w Europie i Polsce były dość trudne. Europa jest areną dla najważniejszych wydarzeń sportowych, które budzą ogromne emocje. Biorą w nich udział najlepsi zawodnicy, którzy muszą włożyć wiele pracy i dużo poświęcić, by osiągać świetne wyniki. Gracze esportowi jednak nie muszą tego robić, dlatego traktowano ten sport z pobłażaniem, czy nawet niechęcią, ale podobnie było traktowane hobbystyczne granie w gry. Aż w końcu zaczęła to być rozrywka dla coraz większej ilości osób - w każdym wieku i każdej płci. Esport zaczął przyciągać więcej widzów i wzbudzał u nich coraz większe emocje. Niektórzy zaczęli nawet stawiać zakłady na stronach takich jak PZBuk. Zaczęli go wspierać również sami sportowcy. Największe piłkarskie nazwiska inwestują obecnie w esport, a swoje esportowe drużyny mają też światowej klasy kluby, jak choćby Bayern Monachium.

Przyszłość esportu i piłkarskich drużyn esportowych

Piłkarskie kluby zaczęły oficjalnie zatrudniać i wspierać esportowych zawodników, którzy mają reprezentować ich barwy na esportowych arenach. Wbrew pozorom, ich umiejętności częściowo pokrywają się z umiejętnościami, których wymaga się od piłkarzy. Również muszą mieć refleks, umiejętności techniczne, opracowywać strategię i umieć czytać przeciwnika. Esportowe drużyny mają wsparcie sponsorów klubów, ale kwoty, które zarabiają nie mogą się z pewnością równać z tymi zarabianymi przez piłkarzy. Jednak dla najlepszych światowych graczy, esport może być zawodem i mogą całkowicie się mu poświęcić. Tym bardziej, że przyszłość esportu wygląda bardzo obiecująco. Jako, że jest to stosunkowo młoda dyscyplina, liczba widzów potrafi nawet podwoić się każdego roku. Coraz więcej organizuje się esportowych wydarzeń, a ich rozmach nie ustępuje wydarzeniom piłkarskim. Esportowe związki są przyjmowane do uznanych światowych organizacji, np. Polski Związek Sportów Elektronicznych należy od kilku lat do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich. Podnosi to znacznie prestiż esportu i sprawia, że nie można go już traktować z lekceważeniem.

Źródło: Materiały partnera
Reklama

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...