DieRoten.pl

DFB: Decyzja o karnym dla FCB nieprawidłowa

26.04.2019, 11:25:10
FotoOlimpik

Przed dwoma dniami drużyna rekordowego mistrza Niemiec pokonała na wyjeździe ekipę Werderu Brema 3:2 i tym samym awansowała do finału tychże rozgrywek.

W pewnym momencie Bayern prowadził 2:0, ale kilkadziesiąt sekund wystarczyło, aby Werder Brema doprowadziła do wyrównania. Mimo wszystko końcówka należała do monachijczyków, którzy dzięki bramce Roberta Lewandowskiego awansowali do finału rozgrywek.

Warto wspomnieć, że bramka na 3:2 padła po rzucie karnym, który został odgwizdany na korzyść monachijczyków po faulu Gebre-Selassiego na Comanie. Sędzia Daniel Siebert nie miał wątpliwości i wskazał 11. metr. Choć nieco później skonsultował swoją decyzję z arbitrem zajmującym się VAR, to ostatecznie nie zmienił jej.

Wiele osób uznało, że jedenastka ta została podyktowana niesłusznie, podczas gdy reszta utrzymywała, że skrzydłowy FCB został pchnięty i Siebert postąpił właściwie. Mimo wszystko nie dalej jak wczoraj Niemiecki Związek Piłki Nożnej wydał oświadczenie, w którym lider projektu VAR w Niemczech i były sędzia – dr Jochen Drees – krytycznie skomentował całą sprawę i zaznaczył, że decyzja była nieprawidłowa.

Oczekujemy, że VAR oceni, czy dana sytuacja miała miejsce w polu karnym, czy też nie oraz czy sędzia podjął właściwą decyzję. Jeśli coś jest nie tak, to wtedy VAR musi interweniować i należy podjąć właściwą i obiektywną decyzję – skomentował dr Drees.

− Tak niestety nie było w Bremie w półfinale pomiędzy Werderem i Bayernem w 78. minucie, ponieważ komunikacja między arbitrem głównym a asystentem VAR nie odbyła się tak jak powinna. Z jednej strony istnieje aspekt, który przemawia za karnym, a z drugiej strony taki, który przemawia przeciwko. Z punktu widzenia sędziego jesteśmy zdania, że decyzja o karnym była nieprawidłowa – podsumował.

Drużyna rekordowego mistrza Niemiec w finale tychże rozgrywek na Stadionie Olimpijskim w Berlinie zmierzy się z RB Lipsk, które w pierwszym półfinale gładko pokonało Hamburger SV 3:1.

źródło: DFB.de

KONKURS TYPERA

DieRoten.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z DieRoten. Wygrywaj nagrody!

Dodaj komentarz

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!

KOMENTARZE (21)27.04.2019 12:11
@GraueEminenz: Cieszę się, że rozbawiłem tak wybitnego znawcę przepisów i to na koniec dnia. Cała przyjemność po mojej stronie. Czytaj ze zrozumieniem. Wg Ciebie to CAŁA opinia publiczna uważa, że karnego nie było? A może tylko ci, którzy nie lubią Bayernu (a takich jest większość)? Daleki jestem od teorii spiskowych, jakimi szafuje np. kolega JazGod, ale FAKTEM jest że prawie każdy sędzia prowadzi mecz Bayernu tak, żeby go nikt nie mógł posądzić, że Bayernowi sprzyja. I czasem się trafi takiemu biedakowi, że gwizdnie coś dla Bayernu i jest od razu afera. Świetnym przykładem jest pan Florian Meyer, prowadzący finał DFBPokal w 2014 roku. Przez całe spotkanie faworyzował Borussię Dortmund, a na koniec i tak dostał od Kickera notę 6. Dlaczego? Bo nie zauważył rzekomego przejścia piłki za linię po strzale głową Hummelsa. Za długo siedzę w tym interesie, żeby dać się przekonać, że popchnięcie oburącz przeciwnika i to z wyraźnym ruchem obu rąk nie było faulem. Nie interesuje mnie, że zazwyczaj się tego nie gwiżdże. Jeszcze raz przywołam przykład pana Webba. On też gwizdnął karnego za faul, którego się zazwyczaj nie gwiżdże. Ale faul był. Szkoda zresztą czasu na takie pogaduszki.
27.04.2019 10:42
gosc twierdzi ze Vidal to slaby pomocnik i ocenil jego przydatnosc do wygrania srodka pola na podstawie przestrzelonego karnego (napisal to w 20 zdaniach by potem w kolejnych 20 napisac ze jednak nie o to chodzilo)

dalem sie nabrac na skladne zdania, ale to jest takie pustoslowie ze szkoda czasu na czytanie a co dopiero dyskusje, gosc potrafi zaczac post od nie chce mi sie odpisywac a pozniej walnac esej takze cos tu jest nie tak :D

ja sie boj ludzi ktorzy potrafia jak ladnie tak glupio pisza a przy tym maja na to tyle czasu

pachnie zawodowym glabem
27.04.2019 09:35
Sędzia może się pomylić, i ja to rozumiem,natomiast skoro jest VAR to dlaczego z niego nie korzysta. Szkoda, że taka decyzja wypacza wynik całych rozgrywek.
27.04.2019 01:14
@Gladius
Odpuść sobie bo nerwów szkoda. Dyskusja z nim jest tak samo durna i beznadziejna jak z @JazGod albo i gorzej.
27.04.2019 00:55
@GraueEminenz, fajnie, że chętnie pomagasz. I pomogłeś.
"Zachowanie obrońcy werderu nie było ani brutalne, ani ryzykowne, ani nieodpowiedzialne.
Następnie masz dokładne wyszczególnienie sytuacji po których faul zostaje uznany, sytuacja w której ktoś kogoś popycha "schubsen" nawet nie zostaje wymieniona. Zamiast tego jest naskakiwanie, uderzenie, kopnięcie, zderzenie, podstawianie nogi."- sytuacja przed podstawieniem nogi idealnie wpisuje się naszą sytuację. I skoro widzisz, że obrońca biegnie za piłką a nie w Comana, to chyba masz jakiś grubszy problem.

"Fajnie, ale ja nie patrzę na faule na nim, bo to ma się nijak do dyskusji, tylko na jego nurkowanie, a fakt jest taki że dwa razy w tym meczu zanurkował" - widzę, że nie patrzysz. Pytanie tylko dlaczego? Gdzie ten obiektywizm? To, że wcześniej w meczu był faulowany, nie dowodzi tego, że w tej sytuacji był. I jeżeli wcześniej w meczu zanurkował, nie dowodzi, że zanurkował też w tej sytuacji.

Fajnie, że opinia publiczna w Niemczech pisze przeciw Bayernowi. Nic nowego. Jak sędziowie się mylą przeciw Bayernowi, to opinia publiczna się tak nie podpala. Żadna niespodzianka. A jakbyś poczytał fora, a na youtube zszedł dalej niż dwa pierwsze komentarze, to zauważyłbyś sporo głosów, że faul był zasadny. Ja widziałem takich bardzo dużo.

Edytowano : 2019-04-27 01:04:19

A jeszcze odnośnie Twojego pomagania. To owszem pomogłeś, jak już napisałem, ale nie pomogłeś w kwestii tego, że zdarzenie ma mieć wpływ na grę, jak twierdziłeś. Miałeś znaleźć w przepisach taki fragment. Przytoczyłeś taki fragment i nie ma tam nawet słowa o tym. Karny jest przyznany za pewne zdarzenia. A czy zawodnik strzela właśnie gola, czy leży przy linii pola karnego i się opala nie ma żadnego znaczenia.
27.04.2019 00:28
@wojtek2005

"twierdzi, że karny był nieprawidłowy jest tylko i wyłącznie dowodem na to, że ... pan Drees tak twierdzi. Nie wiemy, czy przypadkiem nie chce dokopać panu Siebertowi, bo go np. nie lubi. "

Dziękuję za rozbawienie mnie na koniec dnia, wybitne żarty. Cała opinia publiczna w Niemczech pisze że karnego nie było, wszyscy pod nagraniami z youtube drwią z tego karnego, pisząc np. że "jeśli to był karny, to katar wygra mistrzstwo", że "od 2020 będziemy grać w piłkę nożną bez kontkaktów fizycznych" itp (pierwsze dwa komentarze z góry). https://www.youtube.com/watch?v=k6Am6j4GIgI
A ty układasz do tego jakieś teorie spiskowe o Dreesie który chce dowalić Siebertowi.

Zresztą napisałem już dlaczego według przpisów to była błędna decyzja.
27.04.2019 00:21
@Gladius: chciałem odpisać @GraueEminenz, ale Ty świetnie to wszystko wyszczególniłeś. Stek dziwolągów: argument, że go pchnął za lekko? Aha, czyli dopiero od pewnej siły się liczy jako faul (przypomina się finał DFB Pokal z zeszłego roku: p.o. sędziego pan Zwayer po sprawdzeniu na monitorze doszedł do wniosku, że K.P. Boateng ZA LEKKO kopnął Javiego, więc karny się nie należy). Argument, że takich sytuacji są setki? Aha, czyli jak morderstwa staną się masowe, to przestaniemy je karać? Argument, że Coman nie miał szans dojścia do piłki? Oczywiście i idiotyzmem było właśnie energiczne zakończenie ruchu rękami przez obrońcę, bo i tak bramkarz piłkę już miał. Ale pchnięcie było i to oczywiste. To, że pan Drees, zresztą jeden ze słabszych sędziów w lidze (oczywiście to o niczym nie świadczy, bo można słabo sędziować, a dobrze oceniać sytuacje) twierdzi, że karny był nieprawidłowy jest tylko i wyłącznie dowodem na to, że ... pan Drees tak twierdzi. Nie wiemy, czy przypadkiem nie chce dokopać panu Siebertowi, bo go np. nie lubi. W mojej ocenie ewidentne niedozwolone odepchnięcie, ewidentny karny. Zmieńcie przepisy, wtedy uznam, że w takiej sytuacji faulu nie ma. Przypomina się pan Howard Webb i jego karny dla Austrii w meczu z Polską. Był faul? Był. Takich nieodgwizdywanych sytuacji w każdym meczu są dziesiątki? Są. I co, należy mówić, że powszechność przewinienia je usprawiedliwia?
27.04.2019 00:20
@Gladius

"zdobądź się na ten swój legendarny obiektywizm w końcu i prześledź wszystkie mecze Bayernu od tamtej pory"
Prześledzić teraz wszsytkie mecze Bayernu od pięciu lat ? Przykro mi, nie mam czasu.

"Nie oznacza to jeszcze, że karny był nieprawidłowy. "
Według argumentacji sędziego właśnie znaczy że był nieprawidłowy, bo argument sędziego jest nieprawidłowy. Jeśli sędzia na boisku nie umie umotywować swojej decyzji, to znaczy że jest nieprawidłowa, proste jak budowa cepa. No chyba że twierdzisz, że znasz przepisy lepiej niż wyszkolony do tego sędzia i w przeciwieństwie do niego możesz udowodnić prawidłowość karnego, no wtedy to ok.

"I obrońca ten nawet nie próbuje biec za piłką, "
Moim zdaniem cały czas biegnie za piłką.

"A absurdy, że Coman biegł za wolno? Pokaż mi proszę, zmierzoną prędkość. Oblicz jego pęd. Pokaż mi też zmierzoną siłę odepchnięcia Comana przez obrońcę."
Oczywiścię zmierzyć tego nie mogę, na oko Coman przed upadkiem przebiegł ok. 7 metrów. Jeśli twierdzisz że przez ten dystans mógłby rozwinąć prędkość ok.30 km/h. to nie mamy o czym rozmawiać.

"Trzeci Twój argument, rzekomy wpływ na grę. Pokaż mi zapis w przepisach mówiący o tym. Bo raczej go nie ma."
https://www.dfb.de/fileadmin/_dfbdam/179710-AU1801301_Fussballregeln_2018_LowRes.pdf
Dokument napisany w pięknej niemczyźne, pozwolisz zatem że ci przetłumaczę.
Strona 85: Karny zostaje przyznany, kiedy zaowdnik zostaje w obrębie pola karnego ukarany bezpośrednim rzutem wolnym.
Na stronie 69 pisze, kiedy takowy bezpośredni rzut wolny zostaje przyznany:

kiedy zachowanie faulującego jest "gegenüber einem Gegner
fahrlässig, rücksichtslos oder brutal begeht:"
Zachowanie obrońcy werderu nie było ani brutalne, ani ryzykowne, ani nieodpowiedzialne.
Następnie masz dokładne wyszczególnienie sytuacji po których faul zostaje uznany, sytuacja w której ktoś kogoś popycha "schubsen" nawet nie zostaje wymieniona. Zamiast tego jest naskakiwanie, uderzenie, kopnięcie, zderzenie, podstawianie nogi. Dalej masz plucie, świadome zagranie ręką i... przytrzymanie lub zagradzanie przeciwnikowi drogi (do zdobycia bramki). Zawodnik bremy ani Comana nie trzymał, ani nie zagradzał mu drogi bo biegli na tej samej wysokości, zawodnik Bremy był nawet trochę za.
Nie ma za co, chętnie pomagam.
Zważywszy też na wagę decyzji w tak ważnym meczu, w ostatnich 10 min. sędzia powinien mieć bezsprzeczne poszlaki za podyktowaniem karnego, a takich nie miał.

"A czwarty argument? Znowu absurd. Policz zatem, ile razy w tym meczu Coman był faulowany, a z pewnością zauważysz, że też nie byłby to pierwszy raz."
Fajnie, ale ja nie patrzę na faule na nim, bo to ma się nijak do dyskusji, tylko na jego nurkowanie, a fakt jest taki że dwa razy w tym meczu zanurkował. Raz przy wyskoku do piłki, gdzie zaczął zwijać się z bólu dobre parę sekund po kontakcie z przeciwnikiem, drugi właśnie przy karnym.

" I dla zasady możesz podać linki do tych momentów, bo nie kojarzę w tej chwili "
Na youtubie skróty całych meczów są zwykle kasowane, przynajmniej w Niemczech.
26.04.2019 22:20
Decyzja zapadła i tylko to się liczy. Bayern jedzie do Berlina.
26.04.2019 21:03
@GraueEminenz, jak już jako kibic Bayernu, bohatersko wyciągasz akcję z przed pięciu lat, gdzie otrzymaliśmy korzyść, to zdobądź się na ten swój legendarny obiektywizm w końcu i prześledź wszystkie mecze Bayernu od tamtej pory, a gwarantuje Ci, że więcej razy decyzje sędziowskie były przeciw nam.

Co do absurdalnej argumentacji sędziego, to cóż. To, że sędziowie się mylą, się zdarza. Nie oznacza to jeszcze, że karny był nieprawidłowy. Bo widzisz, jak się patrzy na powtórkę to się widzi, obrońcę który przegrał pozycję. I obrońca ten nawet nie próbuje biec za piłką, żeby swój błąd naprawić. Nie, on biegnie na Comana, i to nie ciało w ciało, lecz atakuje go rękami.
A absurdy, że Coman biegł za wolno? Pokaż mi proszę, zmierzoną prędkość. Oblicz jego pęd. Pokaż mi też zmierzoną siłę odepchnięcia Comana przez obrońcę.
Ewentualnie wtedy pisz absurdy w stylu "Po drugie nie było to pchnięcie/gra ciałem na tyle silna żeby Comana wybić z biegu, bo ten nawet przez tak krótki dystans się nie mógł na tyle rozpędzić.".
A Argumentacja DFB też ciekawa. Stwierdzają(upraszczając), że w sytuacji był plus i minus, po czym stwierdzają, że daje to minus.
Jak dla mnie skoro jest przesłanka za karnym, to nie można nazwać go nieprawidłowym. Co najwyżej dyskusyjnym.
Trzeci Twój argument, rzekomy wpływ na grę. Pokaż mi zapis w przepisach mówiący o tym. Bo raczej go nie ma. A karne gwizdane mimo, że zdarzenie (czy to faul czy ręka), nie miały wpływu na grę, są jak najbardziej normalne.
A czwarty argument? Znowu absurd. Policz zatem, ile razy w tym meczu Coman był faulowany, a z pewnością zauważysz, że też nie byłby to pierwszy raz. I dla zasady możesz podać linki do tych momentów, bo nie kojarzę w tej chwili (nie żeby miało to wielkie znaczenie).
26.04.2019 19:06
Ja będąc obiektywnym też uważam że karnego być nie powinno ale czy to ma teraz jakieś znaczenie? decyzja zapadła i nikt jej już nie zmieni, teraz pozostały tylko niepotrzebne komentarze.
26.04.2019 17:44
Po pierwsze argumentacja sędziego za przyznaniem karnego w meczu była taka, że "Kontakt był na dole" (der Kontakt war unten). Implikuje więc że podjął decyzje o karnym, bo obrońca Werderu uderzył/kopnął Comana nogą, co jak widać nie miało miejsca. Czyli nawet sędzia który podyktował karnego, nie był zdania że należy go podyktować z powodu pchnięcia ręką, ale kopnięcia nogą, którego nie było. Czyli argumentacja sędziego za karnym to czysty absurd.
Po drugie nie było to pchnięcie/gra ciałem na tyle silna żeby Comana wybić z biegu, bo ten nawet przez tak krótki dystans się nie mógł na tyle rozpędzić.
Po trzecie Coman i tak nie miał szans dojśc do piłki, bo ją sobie za daleko wypuścił, tor był inny, a w momencie odgwizdania "faulu" piłka była już w RĘKACH bramkarza. Czyli nawet gdyby rzeczywiście był to "faul", to nie miał żadnego wpływu na grę.
Po czwarte Coman w tym meczu dwa razy wymusił wolnego nurkując, nie byłby to zatem pierwszy raz.

Cała opinia publiczna w Niemczech huczy że nie był to karny, nawet Mueller z osobistym nagraniu przyznaje że przyznanie karnego było błędem (chociaż w trakcie meczu podobnie jak Kovac krzyczał że karny się bezwzględnie należy i spowalniał grę, tyle co do jego szczerości, nota bene niedalej jak tydzień temu udzielił wywiadu w którym mówił że specjalnie przestrzeliłby każdego nieprawidłowo przyznanego karnego :D).
Nie pierwszy raz sędziowanie w pucharze niemiec nam sprzyja : https://www.youtube.com/watch?v=oLBp8mldz7c - nieprzyznany gol dla BVB.
Rozumiem że jesteśmy wszyscy kibicami Bayernu, ale trochę obiektywizmu jednak się należy. A fakt że przeszliśmy przez półfinał dzięki karnemu z kapelusza też trochę irytuje.
26.04.2019 17:27
https://www.youtube.com/watch?v=VbSDGp8CYuo 2:40 gdyby każda taka przepychanka była gwizdana to wyniki byłyby hokejowe ...
26.04.2019 14:14
Karny jak najbardziej prawidłowy.
26.04.2019 13:29
przepychanki a odepchniecie kogos od tyłu kto wychodzi na czysta pozycje to roznica. karny prawidłowy
26.04.2019 13:23
Jak dla mnie karny prawidlowy, bylo ewidentne odepchniecie Comana, utarlo sie ze karny to tylko jak jest atak w nogi, odepchniecia nie sa odgwizdywane.
26.04.2019 11:53
" ... Z punktu widzenia sędziego jesteśmy zdania, że decyzja o karnym była nieprawidłowa – podsumował. VAR musi interweniować i należy podjąć właściwą i obiektywną decyzję – skomentował dr Drees. ... "

Ciekawi mnie dlaczego nie czytałem podobnych wypowiedzi przedstawicieli DFB
kiedy Auba strzelał bramkę ręką i VAR nie reagował - a pewnie dlatego ze wtedy był piłkarzem BVB.

Po tej wypowiedzi czuje że będą jaja w meczach z RB Lipsk

DFB nie reagowało kiedy nie przyznawano karnych dla Bayernu po wybiciu ręką na róg i wiele innych kontrowersyjnych sytuacji - pewnie dlatego że Bayern to nie BVB.
26.04.2019 11:52
W polu karnym zawsze dochodzi do drobnych przepychanek i kontaktów, gdyby za każde razem sędzia decydował o podyktowaniu karnego to w trakcie meczu mielibyśmy ich z dziesięć lub więcej. W tym wypadku sędzia myślał, że doszło do podcięcia Comana i dlatego podyktował karnego, mylił się a VAR tego nie skorygował.
26.04.2019 11:41
Co nie zmienia faktu, że gdyby to Werset dostał karnego za dokładnie takie samo popchnięcie, to 90% osób na tej stronie pisałoby, że sędzia idiota xD

Edytowano : 2019-04-26 11:41:33

Werder*
26.04.2019 11:40
Post jest o karnym A połowa tekstu znowu o meczu, jest podsumowanie to po co w kolejnym poście pisane jest to samo, zamiast tylko o tym co w tytule.. bez sensu czytać ciągle to samo, każdy wie jaki był wynik i przebieg meczu
26.04.2019 11:36
Ale brednie. "Z jednej strony istnieje aspekt, który przemawia za karnym, a z drugiej strony taki, który przemawia przeciwko". Ciekawe stanowisko nie ma co. Popchnięcie zawodnika z tyłu to 100% przewinienie, a że w polu karnym to rzut karny. Pan Drees może udać się do optyka.