Bayern vs Bayer: Mecz na szczycie tabeli

Po rozegraniu boju w Bundeslidze w ramach sezonu 2023/24, podopieczni Thomasa Tuchela po nieco dłuższej przerwie przystępują do kolejnego starcia, ponownie na krajowym podwórku.

Dokładnie o 20:30 zespół rekordowego mistrza Niemiec zagra z drużyną Bayeru 04 Leverkusen, która rozbiła ostatnio SV Darmstadt 5:1. Tradycyjnie z okazji nadchodzącego spotkania, oficjalny serwis Bayernu przygotował garść faktów i ciekawostek przedmeczowych.

Bilans sprzyja FCB

Jeśli pod uwagę weźmie się wszystkie dotychczasowe pojedynki Bayernu z Bayerem 04 (wszystkie rozgrywki), to obie ekipy miały okazję rywalizować ze sobą przy 97 okazjach. Bilans FCB prezentuje się następująco:

– 59 zwycięstw, 18 remisów i 20 porażek
– Bramki 195:113

Dziewiąty mecz na szczycie

Dla Bayernu i Bayeru 04 będzie to dokładnie dziewiąty mecz na szczycie tabeli Bundesligi – klub z Leverkusen wygrał tylko 1 z nich (w 1986 roku), podczas gdy mistrzowie Niemiec zwyciężyli przy 7 pozostałych okazjach.

Bayer wraca na fotel lidera

Bayer 04 Leverkusen, gdzie trenerem jest Xabi Alonso, znajduje się na szczycie tabeli Bundesligi po raz pierwszy od 12. kolejki sezonu 2020/21. Wówczas „Aptekarze” zostali pokonani przez Bayern 2:1.

Seria Bayernu z B04

Bayern Monachium strzelił co najmniej 1 bramkę w każdym z 33 ostatnich spotkań u siebie przeciwko Bayerowi 04. Po raz ostatni FCB nie strzeliło bramki na własnym podwórku w starciu z B04 w październiku 1989 roku (porażka 0:1).

Defensywa FCB

Bayern oraz Eintracht Frankfurt posiadają najszczelniejsze obrony po 3 kolejkach niemieckiej Bundesligi – obie ekipy straciły póki co po 2 bramki.

Ofensywa B04

Dla porównania Bayer 04 Leverkusen posiada najgroźniejszą ofensywę w tym sezonie Bundesligi – podopieczni Xabiego Alonso strzelili 11 bramek w pierwszych 3 kolejkach, co też jest nowym rekordem w historii B04 na tym etapie rozgrywek.

Kane w Bundeslidze

Harry Kane strzela średnio 1 bramkę co 88 minut w tym sezonie Bundesligi (3 gole w 264 minutach).

Tuchel jako trener Bayernu w BL

Thomas Tuchel wygrał 9 z 12 meczów Bundesligi od czasu zastąpienia Juliana Nagelsmanna na stanowisku trenera (Niemiec został zwolniony w marcu bieżącego roku po porażce 1:2 z Leverkusen).

Dobry omen Bayernu

Bayern zdobył tytuł mistrzowski w 14 z 17 sezonach, w których wygrał trzy pierwsze spotkania nowego sezonu.

Boniface rozkręca się w Bundeslidze

Spośród wszystkich zawodników z co najmniej trzema bramkami w Bundeslidze, Boniface i Tel mają najlepszy stosunek minut na bramkę. Napastnik Bayeru strzela średnio co 61 minut, podczas gdy Mathys co 67 minut.

Alonso zmienia w XI

Xabi Alonso, który zdobył trzy tytuły z Bayernem jako piłkarz, wymienił wyjściową XI w każdym z trzech pierwszych meczów tego sezonu. Jest dopiero drugim trenerem B04, który to zrobił, po Erichu Ribbecku w sezonie 1986/87.

Rekordy Bayeru 04

Po trzech kolejkach Leverkusen zdobyło rekordowe dla klubu 11 bramek w zaledwie 3 spotkania. Wirtz i spółka mają też najwyższy w lidze współczynnik oczekiwanych goli (xG), który wynosi aż 8,4.

Davies najlepszym asystentem

Alphonso Davies jest obecnie najskuteczniejszym asystentem w Bundeslidze (3). W całym poprzednim sezonie Kanadyjczyk asystował 4-krotnie w 26 meczach.

Grad bramek gwarantowany

W historii dotychczasowych pojedynków Bayernu z Bayerem 04, średnia strzelonych bramek wynosi 3,18.

Passa bramkowa

Bayern może pochwalić się najdłuższą serią spotkań z co najmniej 1 bramką – mowa o 29 meczach z rzędu.

Pozytywny bilans w Bundeslidze

Biorąc pod uwagę dotychczasowe pojedynki Bayernu z Bayerem 04 w Bundeslidze, monachijczycy wygrali 52 z 88 spotkań. Pozostałe potyczki kończyły się 19 porażkami oraz 17 remisami.

Źródło: FCB.de / Bundesliga.com