DieRoten.pl
Reklama

Robben: Pod koniec kariery miałem wiele ofert

fot. Ł. Skwiot
Reklama

Arjen Robben to bez dwóch zdań jedna z największych legend holenderskiego i europejskiego futbolu. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na karierę i liczby Holendra.

Największą karierę Arjen zrobił jednak w Bayernie, gdzie występował nieprzerwanie przez 10 lat i zdobył aż 20 tytułów (w tym potrójną koronę w historycznym sezonie 2012/13 pod wodzą legendarnego Juppa Heynckesa).

Z kolei w najnowszym majowym wydaniu magazynu „51”, Holender udzielił obszernego wywiadu, w którym poruszył wiele tematów związanych ze swoją karierą i obecną emeryturą. Jak się okazuje, pod koniec kariery 8-krotny mistrz Niemiec miał wiele lukratywnych ofert, ale ostatecznie zdecydował się wrócić do swojego domu w Groningen. Ponadto 39-latek odniósł się do swojego ostatniego sezonu w barwach FCB.

− Czy jestem piłkarskim romantykiem? Może trochę. Pod koniec kariery miałem wiele innych ofert. Ale Groningen jest moim domem. Wiele zawdzięczam temu klubowi. Nie wolno zapominać, skąd się pochodzi – powiedział Robben.

− Grając na środkach przeciwbólowych niewiele jesteś w stanie zrobić. Ale w jakiś sposób utorowałem sobie tę drogę (w ostatnim meczu ligowym dla Bayernu zdobył na pożegnanie bramkę – przyp.red.). Ale to było dla mnie jasne, że tak dalej być nie może. Dzięki temu trochę łatwiej było mi pożegnać się z piłką. Potem po zakończeniu kariery, presja znikła, nie było potrzeby dążenia do najlepszych występów. Zniknął też ból. To było niewiarygodne. Czułem się dobrze – dodał.

− Potem nagle pojawiło się zapytanie Groningen – czy nie zrobiłbym jeszcze czegoś dla klubu? Byłem jednak przekonany, że jeśli mam wrócić, to musiało to być na boisku. Powiedziałem więc, że zaatakuję raz jeszcze. Emerytura nie trwała zbyt długo – mówił dalej.

− To była nagroda za całą moją pracę. Potem pojawiła się kontuzja ścięgna Achillesa. Każdego dnia mijał kwadrans, aż mogłem normalnie chodzić (…). Po zakończeniu kariery musiałem unikać stadionu, bo ciągle pojawiła się myśl: „Chcę zagrać raz jeszcze” – podsumował Arjen Robben.

Jeśli mowa o całej zawodowej karierze Robbena (mając na uwadze piłkę klubową i reprezentacyjną), Holender rozegrał 710 spotkań, zaś jego dorobek w tym czasie to 246 bramek oraz 200 asyst. Ponadto Arjen ma na swoim koncie 32 tytuły (z czego 20 z Bayernem).

Źródło: 51 / FCB
GabrielStach

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...