Remis w meczu inauguracyjnym sezonu

Co za początek! W meczu otwarcia sezonu 2008/09 stanęli naprzeciw sobie obrońca tytułu mistrza Niemiec FC Bayern oraz Hamburger SV – mecz zakończył się remisem 2-2. W momentach fascynującym spotkaniu obie drużyny grały otwartą i zdecydowaną piłkę nie ukrywając sie przed rywalem. Na końcu meczu na tablicy wyników widniał sprawiedliwy dla obu drużyn rezultat spotkania. Tym samym zespół z północnych Niemiec nadal pozostaje najgroźniejszym rywalem Bawarczyków na Allianz Arena.

Bayern zanotował z początkiem spotkania podwójne uderzenie: Bastian Schweinsteiger (12.), oraz Lukas Podolski (15.) wyprowadzili zespół z Monachium przed 69.00 kibicami na wczesne prowadzenie. W 25 minucie jednak ex-Bawarczyk Paolo Guerrero strzelił bramkę kontaktową dla HSV. Po zmianie stron na zasłużony remis trafił Piotr Trochowski z rzutu karnego (75.).

Zmiana w odniesieniu do Erfurt
W swoim pierwszym meczu w lidze trener Bayernu Jurgen Klinsmann postawił na prawie identyczny skład jak ten w meczu pucharu Niemiec – jedyna zmiana jaka dokonał było wstawienie Bastian Schweinsteigera na miejsce Hamita Altintopa (drobny uraz), który dołączył do siedmiu innych graczy, z usług których nie mógł skorzystać szkoleniowiec Bawarczyków. Do usług nowego trenera byli już natomiast Tim Borowski oraz Marcell Jansen, którzy to z powodu kontuzji nie mogli grac w meczu pucharowym – jednak dziś z początkiem spotkania zasiedli na ławce rezerwowych.

Goście z Hamburga również bez Rafaela van der Vaart pokazali od samego początku, dlaczego na Allianz Arena są jak do tej pory niepokonani. Agresywnie atakowali Bawarczyków nie pozwalając im na składne przeprowadzenie akcji, a sami równocześnie szukali prostej drogi pod bramkę Rensinga. Pierwszy strzał ostrzegawczy zanotował Guerrero (5.),a chwile później dał o sobie znać Piotr Trochowski (11.).

Bayern bez skrupułów
HSV miało okazje, ale to FC Bayern strzelał bramki. Po szybko wykonanym wyrzucie z autu przez Lahma oraz dośrodkowaniu Ze Roberto piłka trafiła pod nogi Schweinsteigera, który to z 14 metrów strzela gola na 1-0 (12.). Tylko 4 minuty później i znów reprezentant Niemiec był w ‘środku zdarzenia’. Po dalekim wrzucie piłki przez Kroosa w pole karne zawodnik HSV Mathijsen sfaulował Schweinsteigera … rzut wolny z 11 metrów na bramkę zamienił Lukas Podolski (15.).

‘Hanzeaci’ potrzebowali tylko chwili by otrząsnąć się ze straty bramek i szybko wrócili do swojej gry. Po idealnym wrzucie piłki przez Trochowskiego na głowę Guerrero – ten z krótkiej odległości pokonuje Rensinga (25.). Po tym golu Bawarczycy do końca pierwszej połowy nie dali możliwości HSV na strzelenie wyrównującej bramki – oba zespoły skupiły się głównie na grze w środku pola.

‘Otwarta wymiana ciosów’
W 31 minucie okazję na podwyższenie prowadzenia Bawarczyków miał Miroslav Klose, jednak Frank Rost zdołał uprzedzić napastnika Bayernu nie dając mu tym samym możliwości na oddanie strzału. Po przeciwnej stronie strzał Pitroipa (36.) z 30 metrów minął celu. Tak więc do przerwy Bawarczycy schodzili utrzymując prowadzenie 2-1.

Bez zmian przystąpiły obie drużyny do drugiej polowy, w której to wytworzyła się istna wymiana ciosów. Pierwsze zmarnowane okazje należały do Bayernu. Po pięknej kombinacyjnej grze Podolskiego, Ze Roberto oraz Schweinsteigera zawodnicy HSV w ostatniej sekundzie zdołali wybić piłkę. Chwilę później Podolski po ‘książkowym’ zagraniu Klose przestrzelił z 5 metrów bramkę Rosta.

Trochowski wyrównuje
Ale i Hamburger miał coś do pokazania w ofensywie: po rzucie rożnym Olic (50.) po uderzeniu z volleya trafia w słupek – natomiast chwilę później bramkę wyrównującą strzela Trochowski z rzutu karnego (57.). Lell faulował Olica. Również po tym golu obie drużyny grały swoje i każda z nich dążyła do zwycięstwa. Jednak mimo sporych ambicji z obu stron nie doszło już do stworzenia żadnej dogodnej sytuacji w tym spotkaniu. Tak więc mecz zakończył się sprawiedliwym remisem.

FC Bayern - Hamburger SV 2:2 (2:1)

FC Bayern: Rensing - Lell, Lucio, Van Buyten, Lahm - Schweinsteiger (65. Borowski), Van Bommel, Kroos, Zé Roberto (81. Ottl) - Podolski, Klose (80. Th. Müller)
Rezerwa: Kraft, Jansen, Niedermaier

Hamburger SV: Rost - Boateng (30. Demel), Reinhardt (52. Kompany), Mathijsen, Benjamin - Pitroipa, Jarolim, de Jong, Trochowski (76. Atouba) - Guerrero, Olic

Sędzia: Thorsten Kinhöfer (Herne)

Widzowie: 69.000 (komplet)

Bramki: 1:0 Schweinsteiger (12.), 2:0 Podolski (16.), 2:1 Guerrero (25.), 2:2 Trochowski (57./rzut karny)

Żółte karki: Van Bommel / Jarolim, Guerrero, de Jong, Benjamin