DieRoten.pl

Ręka Boatenga - należał się karny czy nie?

28.05.2020, 10:58:36
Ł. Skwiot

Choć Bayern w ubiegły wtorek pokonał na wyjeździe Borussię Dortmund, to w trakcie spotkania byliśmy świadkami dość trudnej i być może kontrowersyjnej sytuacji.

Była dokładnie 58. minuta, kiedy w polu karnym monachijczyków doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Erling Haaland postanowił uderzyć na bramkę swoich rywali, ale skutecznie interweniował leżący na murawie Jerome Boateng, który mimo wszystko dotknął piłki ręką.

Sędzia nie dopatrzył się jednak jakiegokolwiek przewinienia, zaś zawodnicy Borussii Dortmund nie protestując, od razu wznowili grę z rzutu rożnego. Po meczu w mediach rozpętała się niemała burza. Wielu ekspertów nie mogło uwierzyć, że w takiej sytuacji nie zainterweniował VAR.

Ostatnio na temat tej sytuacji wypowiedział się były sędzia Bundesligi, a będąc dokładniejszym Babak Rafati, który jest przekonany, że ręka stopera Bayernu była ułożona nienaturalnie i arbiter główny miał wszelkie podstawy, aby odgwizdać jedenastkę na rzecz dortmundczyków.

− To błędna decyzja, że Borussia nie otrzymała rzutu karnego. Ręka Boatenga była ułożona w nienaturalny sposób. To zamierzone zagranie ręką. To niezrozumiała decyzja – powiedział Rafati.

Mimo wszystko odmiennego zdania jest inny legendarny sędzia z niemieckiej Bundesligi – Thorsten Kinhoefer. W rozmowie dla niemieckiego dziennika „Bild” 51-letni emerytowany arbiter powiedział:

− Jak dla mnie to zagranie mieściło się w graniach tolerancji. Ręka Jerome’a Boatenga była ułożona blisko ciała – skomentował Kinhoefer.

źródło: SportBuzzer

KONKURS TYPERA

DieRoten.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z DieRoten. Wygrywaj nagrody!

Dodaj komentarz

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!

KOMENTARZE (23)

reklama31.05.2020 12:24
Należał się. Ale nam też się należał.
29.05.2020 11:24
Ładnie ratował FCB w tym spotkaniu.
29.05.2020 09:02
Też bym dał i tu i tu karnego.
Ciekawe jaką ocenę dostał sędzię?
28.05.2020 22:40
Boa w Bayernie nie ma już nic do stracenia. Zarówno on jak i klub oraz kibice są tego świadomi. W tym wypadku poszedł trochę na ryzyko, ale jak się okazało opłacalne. Wykazał się boiskowym cwaniactwem i doświadczeniem. Wiedział, że gdy wystawi nawet tak lekko rękę to zmieni trajektorię lotu i albo uratuje tym drużynę od straty gola bez konsekwencji albo będzie karny nadal z możliwością obrony. Wyszedł na swoje i jest bohaterem dla nas pozytywnym dla innych negatywnym jednak ostateczne zdanie w tej sytuacji i tak miał sędzia oraz ekipa VAR, która nie uznała tego za zagranie celowe. A nawet gdyby coś z tej sytuacji wyszło po tym zagraniu, to i tak jak wspomniałem wcześniej, Jerome nie straciłby za wiele w oczach kibiców. Punkt dla niego!
28.05.2020 21:59
Moja ocena jest taka że ręka była i karny dla Borussii się należał, ale karny dla Bayernu też powinien być po faulu na Lewandowskim. Nie wiem czemu wszyscy rozmawiają o ręce Boatenga a nie o faulu na Robercie. Sprawiedliwie powinny być dwa karne i licząc że obydwa zespoły je wykorzystały to wygrywamy 1:2.
28.05.2020 20:48
Są argumenty za i przeciw karnemu w tej sytuacji. Przeciw są dwa: Boa leżał podparty na łokciu w momencie gdy zmienił kierunek lotu piłki. Jeśli zaś leżał i podpierał się ręką w którą uderzyła piłka to wg wskazówek dla sędziów karnego być nie powinno. Po drugie wg tych samych wskazówek nie ma karnego jeśli piłka jest nastrzelona w powyżej łokcia. Jeśli Boa leżał podparty na łokciu, a piłka uderzyła od tyłu, to musiała uderzyć w rękę powyżej łokcia. Z drugiej strony, chyba nie tylko ja odniosłem wrażenie że Boa celowo upadł w ten sposób żeby zmienić tor piłki, co sugerowałoby że karny powinien być. To trudna sytuacja i ja nie wiem czy podyktowałbym karnego. Jako kibic bym nie protestował gdyby był, ale to nie oznacza, że sytuacja jest jednoznaczna. Poza tym, trzeba pamiętać, że w tej chwili jest VAR i tak naprawdę 2 sędziów czuwa nad przestrzeganiem przepisów, i nawet gdyby sędzia główny czegoś nie zauważył, to VAR powinien interweniować.
28.05.2020 18:41
@Silesi od kiedy mecze Bayernu oglądasz? Bayern zawsze miał stykowe sytuacje odgwizdywane przez sędziów na swoją korzyść to prawo silniejszego. Tak samo Real i Barcelona nieoczywiste sytuacje gwiżdżą sędziowie na ich korzyść w LM. W bajce żyjecie jakieś o sprawiedliwych?
Specjalnie są takie przepisy niejasne żeby było można interpretować różnie. Bo przecież łatwo można problem z ręką w polu karnym rozwinąć, jeżeli piłka uderzona z odległości ponad 6 m uderzy w rękę rywala która zwiększa powierzchnię ciała w kierunku zagrania to jest karny nie zależnie czy leży, czy stoi na rękach do góry nogami!
28.05.2020 18:02
Czy taki ewidentny to nie wiem, ale należał się rzut karny dla BVB, piłkarz zatrzymał piłkę ręką zmierzającą w światło bramki a to że upadł to go nie usprawiedliwia.
28.05.2020 15:42
Boa celowo opadając wysunął rękę więc zagranie było celowe. Moim zdaniem piłka nie leciała w bramkę, albo chociaż na słupek. Var powinien dać karnego z jednej i z drugiej strony. Trzeba grać, a nie liczyć na karne. Wycofać sędziów niech się dzieje
28.05.2020 15:24
Reka Boatenga ewidentny karny. Bledem sedziego bylo nie korzystanie z varu.
Co do upadku Lewego w polu karnym rowniez sie karny nalezal. Rozumie bark w bark ale z takim impetem. W pelnym biegu duzo nie trzeba. Ale dobrze ze go nie podyktowal bo by bylo dopiero gadane jacy to my faworyzowani przez sedziow
28.05.2020 14:52
Były dwa ewidentne Karne w tym meczu i ani jeden podyktowany w sumie wychodzi na zero.
Ale jak się zostawia sędziom dowolność interpretacji to do kogo mamy mieć pretensję.
Jak wszystkim to pasuje i apele by wreszcie z tym skończyć i ustalić jasne reguły karnych - asyst i innych kontrowersji kończą się i na naszej stronie krytyką i hate'em w stronę apelujących o normalność.
28.05.2020 12:35
50 na 50 a tym karnym.Pewnie wiedzial co robi jest tak doswiadczonym zawodnikiem upadajac.Ale co pilkarze maja robic w takich sytulacjach obcinac rece??Upadajac musisz wyciagnac reke inaczej nie upadniesz.
28.05.2020 12:26
Karny byl ewidentny w moim przekonaniu
28.05.2020 12:25
Na powtórkach zza bramki widać jak spojrzał przed oddaniem strzału i rzucił się tyłem, opadając ręka mu poszła w stronę piłki.
Ogólnie temat ręki jest bardzo dyskusyjny, w takich przypadkach ciężko jest gdzieś te ręce schować i zawsze będą takie kontrowersje, zwłaszcza że zależy to od interpretacji.
28.05.2020 12:09
Sędzia zadecydował inaczej, nie ma co gdybać. Byliśmy lepsi i słusznie wygraliśmy to spotkanie.
28.05.2020 11:48
Jak dla mnie karny ewidentny. Boateng leżał i dosłownie czekał na ten strzał. Gdy już do niego doszło to w mojej opinii z pełną premedytacją rzucił się w jej stronę w taki sposób.
28.05.2020 11:34
Karny należał się i bvb i nam.
28.05.2020 11:32
Karny był/nie było 50/50. Boateng moze reki nie schował, ale był tyłem do akcji i leżał. Zależy od interpretacji. Boateng nie faulował, ani Lewy nie był faulowany.
28.05.2020 11:22
Woda na młyn dla kibiców bvb. Chodzą słuchy, że najczęściej padającym słowem wśród nich, jest "gdyby". Gdyby Burki stał metr dalej, gdyby był karny, gdyby Kimmich nie strzelił bo przecież nie jest bramkostrzelny.
28.05.2020 11:20
W moim odczuciu był karny. Boateng ewidentnie zwiększył swój obrys ciała.
28.05.2020 11:17
Był karny, ale karny to jeszcze nie gol. Zresztą na Lewym też był więc sędzie wyrównał.
Ogólnie BVB chyba zdaje sobie sprawę, że byli słabsi i nawet za bardzo nie słychać paniki w mediach jak to Bayern wygrał dzięki sędziemu.
28.05.2020 11:11
Z jednej i drugiej strony był karny. Sędzia nie użył gwizdka i tyle, mecz zakończony. I teraz będzie poruszany temat aż do soboty jak nie odbędą się kolejne spotkania.
28.05.2020 11:05
Był karny. Podobnie jak na Robercie. Ewidentny.