@Simon89 ale to bez sensu. Jak ktoś wypalił coś takiego na x to dyskutuj z nim tam. Po co tutaj mówić o wpisie jakiegoś randomowego kibica? Przecież równie dobrze mógłbym znaleźć na x wypowiedzi dorosłych kibiców Realu, czy Barcy, których wypowiedzi nie byłyby zbyt fortunne. Tylko po co?
Kimmich jest na pierwszym miejscu w LM pod względem stworzonych sytuacji. Co więcej, na czele klasyfikacji jest dwóch zawodników Bayernu: Kimmich i Musiala.
@bayern1987dwa widzę to już kolejny raz i było kilka zgłoszeń. Uprzejmie proszę o respektowanie regulaminu i odnoszenie się z szacunkiem do piłkarzy FCB.
@FCB4ever2014 słabe, nudne mecze? A coś więcej niż tylko tak bardzo subiektywne oceny?
Ja przytoczę kilka statystyk:
- najwięcej średnio strzałów w LM (20.6)
- zdecydowanie najwyższe xG w LM (34.32)
- najwyższy wskaźnik xG w czołowych 5 ligach w Europie (1.79 na mecz)
Bayern nie jest nawet w czołowej piątce w Europie jeśli chodzi o pensje. Co więcej, w czołowej dziesiątce tylko dwa kluby mają niższy wskaźnik wydatków na wynagrodzenia do wpływów.
@Sopariev co jest prawdą konkretnie? Bo ja osobiście sam tutaj niejeden raz dementowałem rewelacje, które opierały się na mało wiarygodnych źródłach, że Bayern płaci jak nikt inny.
A tymczasem fakty pokazują coś innego.
Bayern ponownie wydaje w okolicach 56% przychodów, co jest wynikiem podobnym jak w poprzednich latach. Bywało chyba nawet więcej, z tego co kojarzę raz ponad 60%.
Co się zmieniło? Strategia uległa zmianie? A może to tylko PR? Nie wiem, ale sam fakt, że z klubu idzie taka, a nie inna komunikacja, wcale nie oznacza, że Bayern płaci lepiej niż rywale podobnej klasy. Każdy przecież może patrzeć na finanse z innej strony i wyciągać różne wnioski.
Czekałem na oficjalny raport UEFA. Może to dobry czas, żeby napisać jakiś tekst o tym, bo chociażby tutaj zauważyłem przekonanie niektórych, że w Bayernie wydaje się na pensje absurdalnie dużo w porównaniu do reszty.
Nie należy jednak zapominać i uczciwie trzeba przyznać, że Olise gra zdecydowanie najwięcej. Oczywiście nie bez przyczyny, ale przytaczanie gołych liczb bez uwzględnienia ilości rozegranych minut nie jest IMO najbardziej sprawiedliwym porównaniem.
Nie wiem, czy budżet się nie spina i czy to "zasługa" poprzedniego zarządu. Dane chyba do końca tego nie potwierdzają.
Jeśli kierujemy się wydatkami na wynagrodzenia, to według ostatniego raportu deloitte układały się one następująco:
2020: 54% przychodu
2021: 61%
2022: 53%
2023: 56%
2024: 56%
Z top 10 największych klubów pod względem przychodu, tylko Real ma lepszy wskaźnik (48%), choć trzeba zaznaczyć, że miewali też niedawno sporo wyższy (73% w 2022).
Nawiasem to może pokuszę się o jakiś tekst w tym temacie, bo dużo się pisze na temat wynagrodzeń w Bayernie, ale często podawane dane są mało wiarygodne.
@seba nie odpowiedziałeś jednak na pytanie, więc nie wiem po prostu, czy jest sens się produkować :)
Dodam pomimo wszystko: najwięcej podań progresywnych w LM (110).
Tutaj nie chodzi o „rekordy celnych podań”. Jak słusznie jeden z poprzednich zaznaczył, fakty świadczą o tym, że podania Kimmicha tworzą dużo sytuacji. Nie ma to większego związku z „biciem rekordów celnych podań”.
@Skobry być może zatem to mój błąd, że klasyfikuje to jako kultura, bo tak naprawdę algorytm w założeniu ocenia „toksyczność”. Uważasz, że opis typu „toksyczność wypowiedzi: brak/niewielka/srednia/duza „ byłby w tym wypadku lepszym rozwiązaniem?
Ps Wszystkie zmiany na stronie staram się dokumentować tutaj - https://www.dieroten.pl/art/show/ogloszenia/54691
@Gwzd44 rozwiązań jest wiele, więc nie kierowałbym się w w globalnej ocenie AI tym, że jedno, czy drugie rozwiązanie nie spisuje się zgodnie z oczekiwaniami.
My zdecydowaliśmy się na darmowe rozwiązanie, które ma swoje wady (jak widać). Idealnie byłoby podpiąć pod to np. chataGPT (z którego czasem korzystam, aby pomógł w obiektywnej ocenie komentarzy tych, co zaciekle twierdzą, że regulaminu nie złamali), któremu można dać kontekst, przedstawić regulamin etc. Tyle tylko, że to już płatna zabawa.
Co do nauki programowania to rynek się na pewno zmienia i nie ma tak łatwo jak np. za czasów pandemii. Osobiście wcale nie wykluczam, że za kilka lat trzeba się zmienić branżę, choć skłaniam się raczej ku takiej wersji, że wyparci zostaną po prostu ci najsłabsi.
Wdrożyliśmy AI głównie po to, żeby z automatu otrzymywać zgłoszenia o tych komentarzach, które są uznawane jako toksyczne.
Co do oceny komentarzy, to tylko próba. Sam widzę, że ocena nie zawsze bywa adekwatna, ale łudziłem się, że może nieco zmotywuje tych, którzy mają problem z pohamowaniem się od wulgaryzmów ;)
@FCB4ever2014 to dobrze, że zajrzałeś w statystyki. One czasem potrafią otworzyć oczy. Dlatego polecam głębszą analizę, szczególnie na przestrzeni całego sezonu, a nie jednego meczu. Polecam i zapraszam do podzielenia się wnioskami.
” W BL zajmują drugie miejsce, ale tylko dlatego, że są nieskuteczni; vide wczorajszy mecz”
Nie potwierdzają tej teorii obiektywne dane. Według expected points, Bayer „powinien” zgromadzić 43.5 punktów (ma 47). Bayern natomiast 53.2 (ma 55). Jeśli zatem mówimy o braku skuteczności to bardziej to dotyczy FCB.
Już to wielokrotnie prostowałem. Dane przytaczane przez wiele stron typu capology nie są zbyt wiarygodne. Polecam raz jeszcze oficjalny raport UEFA. Według niego Bayern wydał na wynagrodzenia w 2023 roku 416 mln euro, a Real 453 mln euro. Rok wcześniej różnica była jeszcze większa.
Polecam raz jeszcze oficjalne dane -> https://editorial.uefa.com/resources/028a-1a4669b3fd84-38a84630b77b-1000/uefaeuropeanclubfinanceinvestmentlandscape_150224.pdf
Według wielu doniesień, bonusy w Bayernie mogą sięgać 30% pensji. W oficjalnym raporcie mówi się, że średnio bonusy w klubach wahają się od 15-25%.
Komin płacowy – zjawisko z zakresu ekonomii, element systemu płacowego. Polega na ustaleniu takiej hierarchii płac, w której jedno lub kilka stanowisk jest wynagradzane dużo lepiej od pozostałych.
Bilans transferowy w ostatnich 5-ciu latch:
Bayern -211 vs City - 387
Co więcej, warto zwrócić także uwagę na wydatki. Według oficjalnego raportu UEFA, City wydało na płace w samym zeszłym sezonie o ok. 140 mln euro (66% przychodów) więcej niż Bayern (56% przychodów).
Są różne szkoły, ale ja osobiście preferuję, żeby nie trzeba było scrollować na sam dół, aby zobaczyć najnowsze. To jednak moja prywatna opinia i jak głosów będzie więcej to zobaczymy przy kolejnych tego typu sprawach.
Ostatnio było identycznie -> https://www.dieroten.pl/art/show/ostatni-dzien-letniego-okna-transferowego-w-niemczech/56808
1) Źródło
2) Porównanie do innych?
3) To nigdy nie jest takie jednoznaczne. W Bundeslidze Bayern jest pod tym względem na 4. miejscu. Z tego co znalazłem w PL w zeszłym sezonie Arsenal był 3, a City 4. W tym, w okolicach listopada, Liverpool był na 5 (nie wiem jak teraz).
Według oficjalnych raportów za 2023 rok, Bayern wydał na płace 416 mln. Możliwe zatem, że akurat te 300 to np. dotyczy tylko pierwszej drużyny. A niewykluczone również, że ta kwota "wzięta z sufitu" przez dziennikarzy :)
@Sopariev patrzyłem na kurs STS na zwycięzcę. Bayern na 6. miejscu (kurs 10), City na 5 (kurs 9). Czyli bardzo podobnie. Dalej już spora różnica, bo PSG 15.
Dzisiaj Bayern nie pozna swojego rywala w 1/16 LM.
W piątek losowanie i dopiero wtedy dowiemy się, kto będzie rywalem. Przy zajęciu 10. miejsca przeciwnikiem będzie drużyna z miejsc 23/24 (losowanie rozstrzygnie która).
@seba Ja podchodzę do futbolu inaczej. Im bardziej skrajna moja opinia na dany temat, tym bardziej staram się znaleźć w statystyce argumenty, które ją podważą :)
Już niejednokrotnie złapałem się na tym, jak sympatie(czy tez oczekiwania) do danych zawodników mogą wpłynąć na ocenę.
Odnośnie zarobków to mam kolejny ciekawe case warty uwagi.
Anthony według wielu doniesień na przestrzeni ostatnich lat miał inkasować w Manchesterze 200 k funtów. Tymczasem poszedł na wypożyczenie do Betisu i...The Athletic poinformowało, że zarabiał jednak 105 k.
@Sopariev ja tylko nadmienię, że dla Nottingham jest to trzeci sezon pod rząd w Premier League. Łącznie przez ten czas wydali na transfery...grubo ponad 400 mln funtów.
We wcześniejszych dwóch zajmowali 16 i 17. miejsce.
@Sopariev jak na bezmyślne kopanie przed polem karnym, Bayern zaliczył zatem zaskakująco dużo kontaktów w polu karnym Feyenoordu (47) i wygenerował wysokie xG (2.4).
Dla porównania sprawdziłem liczby Bayeru z meczu w Madrycie.
@hoven nigdzie nie twierdziłem, ze xG mówi wszystko. Podobnie jak nie napisałem, że Bayern nie zagrał źle bo się xg nie zgadza. Nie wiem skąd to bierzesz, ale raz jeszcze upraszam o dokładne czytanie wypowiedzi, do której się odnosisz.
Wyszedłem od tego poszukując jakiegoś obiektywnego wskaźnika, który jest łatwo dostępny. Oczekiwałem po prostu czegokolwiek w zamian niż „eye test”. Czegokolwiek co posunie dyskusję do przodu, co sprawi, że będzie o czym rozmawiać. Można szukać przecież innych danych analizując te mecze, ale jak po kolei będziemy wszystko odrzucać, bo…moje oko uznało, że jest słaby, to do niczego nie dojdziemy.
Widzę jednak, że i tym razem faktycznie nie ma o czym. I to mój ostatni głos w tej dyskusji.
@hoven oczywiście, że każdy ma prawo do swojej opinii i ja z pewnością nie mówię, co miało (ma) Ci się podobać. Szukam jednak jakiegoś wspólnego mianownika, gdzie można by się oprzeć na czymś więcej niż tylko "to moje zdanie, wolę blondynki".
Obiektywnie jednak trudno w tym wypadku mówić po prostu o słabych meczach w wykonaniu Bayernu. Czy były to dobre występy, to kwestia dyskusyjna, ale słabe? No niewiele obiektywnych danych taką tezę obroni.
Sporo to było występów dobrych i bardzo dobrych, a słabe (ma moje maksymalnie na palcach jednej reki wskaże, na 29!) to raczej wyjątki, a nie reguła.
@hoven nabijanie xG na słabszych rywalach nie ma znaczenia. Mówiłem o pojedynczych spotkaniach, gdzie różnica najczęściej wynosiła 1 i więcej.
Co do wymienionych wyżej meczów:
z Leverkusen 1.4 vs 0.1
z Dortmundem 1.5 vs 0.6
z Aston Villą 1.5 vs 0.4
z Feyenoordem 2.4 vs 1.7 (tutaj się zgodzę, że mecz mimo wszystko był słaby)
Czy faktycznie takich słabych meczów jest całkiem sporo?
Bayern ma obecnie na swoim koncie 48 punkty. Według wskaźnika xPoints (47.5) to w pełni zasłużona zdobycz. A dla porównania xPts Bayeru Leverkusen to 37.7.
48 pkt. na tym etapie to najlepszy wynik od sezonu 2015/16.
Prześledziłem xG we wszystkich ligowych spotkaniach Bayernu w tym sezonie. We wszystkich Bayern był pod tym względem lepszy. We wszystkich bez wyjątku. Najbliżej było Mainz (różnica 0.4) i pewnie dzisiaj Freiburg (0.2). Reszta to co najmniej 0.5 na korzyść FCB, choć w zdecydowanej większości ponad 1 (jak np. z Leverkusen, gdzie był remis).
Co więcej. W pierwszych trzech meczach tego roku Bayern wykręcił xG powyżej 10. Takiej serii w poprzedniej rundzie nie miał.
1. Bayern zdobył najwięcej bramek w Bundeslidze z dystansu.
2. Z czołowych 5 lig europejskich, tylko PsG stwarza więcej sytuacji do zdobycia bramki.
3. Bayern ma obecnie 56 zdobytych bramek. Jeśli utrzyma tą średnią to pobije rekord z lat 70-tych (101 bramek).
@Head2007 nie, jest tutaj wciąż wiele wartościowych ludzi, którzy potrafią dyskutować bez inwektyw, bez ataków personalnych. To Ty przesadzasz, bo tutaj nikt nigdy nie kasował opinii krytycznych, jeśli tylko trzymały odpowiedni poziom.
Naprawdę nie rozumiem i nie chcę chyba zrozumieć, że dla kogoś "przesadą" może być dyskusja bez takich "kwiatków".
Takie "dyskusje" można znaleźć wszędzie w necie, a my tego nie chcemy. Jak ktoś tego nie rozumie, to może przecież znaleźć sobie inne miejsce, bo takich w których jedni obrzucają błotem drugich jest pełno. My chcemy iść inną drogą i już w chwili rejestracji konta doskonale można zauważyć którą.
PS W sumie jednak moje tłumaczenie są zbędne, bo właśnie zobaczyłem, że z łatwością w innym wątku przychodzi Ci wyzywanie innych od idiotów. No tak...
Już to kiedyś pisałem. Czy poważna drużyna to taka, z która Bayern nie wygra i dopiero po takim spotkaniu grono "poważnych" się powiększa?
Dortmund jest 10. w tabeli, a tutaj w gronie poważnych rywali. Stuttgart wyżej w tabeli i już niepoważny? Benfica poważnym rywalem nie jest, a Feyenoord już tak?
Ja tylko dodam, że w rankingu ELO Feyenoord jest na 38. miejscu, a Benfica na 31. Stuttgart na 36.
@Head2007 ale my już ustaliliśmy, bo każdy tutaj akceptował regulamin. Któryś punkt nie jest zrozumiały? Ataki personalne to Twoim zdaniem krytyka? Bo nie wiem, czy dobrze rozumiem.
@makaay Wystarczy po prostu pisać bardziej zrozumiale, bardziej przejrzyście. Po prostu bardziej się przyłożyć.
Znowu próbujesz tworzyć wątpliwe tezy.
Chcesz mi powiedzieć, że drużyny z Bundesligi mniej się spinają na spotkania z hegemonem ligi, legendarnym Bayernem, niż holenderski Feyenoord? Trudno wybronić tą tezę.
@Head2007 przesadą jest respektowanie regulaminu ? No to będę przesadzał dalej. Co więcej, dopiero zaczynam, bo mam mam przekonanie, że wszystko co złe tutaj jest wynikiem pobłażliwości i liczeniem na to, że jednak ludzie nie chcą źle.
AI to jest droga, którą pewnie trzeba będzie pójść. Odpadną przynajmniej głupawe "ale przecież x powiedział Y i nie dostał ostrzeżenia!!!!".
@Sopariev pewnie tak, ale też rozumiem tych, którzy tutaj są zawsze i chcą porozmawiać niezależnie od wyniku meczu. A tymczasem pojawią się tu też tacy, którzy są głośni tylko po porażkach i wtedy głoszą swoje tezy, ale już w innych okolicznościach uciekają od opinii. A szkoda :)
@Simon89 ale to bez sensu. Jak ktoś wypalił coś takiego na x to dyskutuj z nim tam. Po co tutaj mówić o wpisie jakiegoś randomowego kibica? Przecież równie dobrze mógłbym znaleźć na x wypowiedzi dorosłych kibiców Realu, czy Barcy, których wypowiedzi nie byłyby zbyt fortunne. Tylko po co?
@Sopariev 6 ostatnich meczów w lidze to 3 bramki i 3 asysty.
Znowu muszę powołać się na fakty.
Kimmich jest na pierwszym miejscu w LM pod względem stworzonych sytuacji. Co więcej, na czele klasyfikacji jest dwóch zawodników Bayernu: Kimmich i Musiala.
A kolega komentuje tak samo wszystkie co bardziej aroganckie wypowiedzi fanów innych drużyn? Przecież wszędzie znajdą się takie wypowiedzi.
@bawaria42 nie mniej niż jakikolwiek środkowy pomocnik Interu :)
Nie chcę, żeby to wybrzmiało jak obwinianie, ale suche cyfry.
xG za wczoraj:
Kane 1.1
Mueller 0.7
Frattesi 0.4
Martinez 0.2
@bayern1987dwa widzę to już kolejny raz i było kilka zgłoszeń. Uprzejmie proszę o respektowanie regulaminu i odnoszenie się z szacunkiem do piłkarzy FCB.
Niestety, ale to trafienie zostało sklasyfikowane jako bramka samobójcza.
https://fcbayern.com/en/matches/profis/bundesliga/2024-2025/fc-augsburg-fc-bayern-muenchen-05-04-2025/news
@FCB4ever2014 słabe, nudne mecze? A coś więcej niż tylko tak bardzo subiektywne oceny?
Ja przytoczę kilka statystyk:
- najwięcej średnio strzałów w LM (20.6)
- zdecydowanie najwyższe xG w LM (34.32)
- najwyższy wskaźnik xG w czołowych 5 ligach w Europie (1.79 na mecz)
Czy aby na pewno oficjalnie? Póki co to "tylko" doniesienia "Sky", z tego co przynajmniej udało mi sie znaleźć.
Więzadło? To ewidentnie problemy z "dwójką".
Był szykowany Buchmann, ale i on kontuzjowany.
@bastor87 a czy na pewno dobrze sprawdziłeś, ile Bayern tracił bramek za Flicka?
@FCBx2 poprawione, dzięki!
Wszystkie bramki już w dziale wideo. Zapraszam!
Cześć @Lampo.
Osobiście tego nie zauważyłem, ale chętnie poznam szczegóły. Przy każdej operacji tak się dzieje ? Próbowałeś wyczyścić cache przeglądarki ?
@mariofcb2 dochody w ostatnich latach rosły. Musiałoby się coś dramatycznego podziać w tym sezonie, żeby nagle wszystkie tabeli na głowie.
Jest przynajmniej jeszcze kilka innych opcji:
1) to tylko medialne plotki
2) nastąpiła zmiana strategii
Bayern nie jest nawet w czołowej piątce w Europie jeśli chodzi o pensje. Co więcej, w czołowej dziesiątce tylko dwa kluby mają niższy wskaźnik wydatków na wynagrodzenia do wpływów.
A kolega widział najnowszy raport UEFA o którym pisaliśmy niedawno?
@Sopariev powiem więcej. Wszyscy z top 20 płacą za dużo. Takie pieniądze za kopanie piłki ? ;)
@Sopariev co jest prawdą konkretnie? Bo ja osobiście sam tutaj niejeden raz dementowałem rewelacje, które opierały się na mało wiarygodnych źródłach, że Bayern płaci jak nikt inny.
A tymczasem fakty pokazują coś innego.
Bayern ponownie wydaje w okolicach 56% przychodów, co jest wynikiem podobnym jak w poprzednich latach. Bywało chyba nawet więcej, z tego co kojarzę raz ponad 60%.
Co się zmieniło? Strategia uległa zmianie? A może to tylko PR? Nie wiem, ale sam fakt, że z klubu idzie taka, a nie inna komunikacja, wcale nie oznacza, że Bayern płaci lepiej niż rywale podobnej klasy. Każdy przecież może patrzeć na finanse z innej strony i wyciągać różne wnioski.
https://www.dieroten.pl/art/show/typer-informacja/58752
Czekałem na oficjalny raport UEFA. Może to dobry czas, żeby napisać jakiś tekst o tym, bo chociażby tutaj zauważyłem przekonanie niektórych, że w Bayernie wydaje się na pensje absurdalnie dużo w porównaniu do reszty.
I kolejny oficjalny raport temu przeczy :)
@elber09 Kimmich notuje średnio 2.5 kluczowych podań w Bundeslidze co jest najlepszym wynikiem w Bayernie i drugim wynikiem w lidze (za Grimaldo 2.7).
W Lidze Mistrzów średnia Jo to już 3.1 i lepszy jest jedynie…Tillman (3.5).
Nie należy jednak zapominać i uczciwie trzeba przyznać, że Olise gra zdecydowanie najwięcej. Oczywiście nie bez przyczyny, ale przytaczanie gołych liczb bez uwzględnienia ilości rozegranych minut nie jest IMO najbardziej sprawiedliwym porównaniem.
Nie wiem, czy budżet się nie spina i czy to "zasługa" poprzedniego zarządu. Dane chyba do końca tego nie potwierdzają.
Jeśli kierujemy się wydatkami na wynagrodzenia, to według ostatniego raportu deloitte układały się one następująco:
2020: 54% przychodu
2021: 61%
2022: 53%
2023: 56%
2024: 56%
Z top 10 największych klubów pod względem przychodu, tylko Real ma lepszy wskaźnik (48%), choć trzeba zaznaczyć, że miewali też niedawno sporo wyższy (73% w 2022).
Nie wygląda to na rozdawnictwo na lewo i prawo.
Poprawiłem ostatni komentarz, bo zadziałała autokorekta i wyszło dziwacznie ;-)
Nawiasem to może pokuszę się o jakiś tekst w tym temacie, bo dużo się pisze na temat wynagrodzeń w Bayernie, ale często podawane dane są mało wiarygodne.
Polecam zerknąć na wynagrodzenia. Ciekaw jestem wniosków.
Ale w czym problem żebyś napisał sam?
@Zerafaelo ja chętnie udowodnię.
Bayern vs B04
Średnie pos. piłki: 69.6% vs 58.2%
Celność podań: 88.7% vs 85.4%
Progresywne podania: 1389 vs 1118
@seba nie odpowiedziałeś jednak na pytanie, więc nie wiem po prostu, czy jest sens się produkować :)
Dodam pomimo wszystko: najwięcej podań progresywnych w LM (110).
Tutaj nie chodzi o „rekordy celnych podań”. Jak słusznie jeden z poprzednich zaznaczył, fakty świadczą o tym, że podania Kimmicha tworzą dużo sytuacji. Nie ma to większego związku z „biciem rekordów celnych podań”.
@seba do najbliższego albo do tyłu? Zacznę od kilku faktów. Pytanie czy tylko jesteś otwarty na zmierzenie się z nimi?
Najwięcej podań w trzecią tercję w LM: Kimmich (122)
Najwięcej podań w pole karne w LM: Kimmich (38).
Najwięcej stworzonych okazji w LM: Kimmich (60)
Wymieniać dalej?:)
@Skobry być może zatem to mój błąd, że klasyfikuje to jako kultura, bo tak naprawdę algorytm w założeniu ocenia „toksyczność”. Uważasz, że opis typu „toksyczność wypowiedzi: brak/niewielka/srednia/duza „ byłby w tym wypadku lepszym rozwiązaniem?
Ps Wszystkie zmiany na stronie staram się dokumentować tutaj - https://www.dieroten.pl/art/show/ogloszenia/54691
@Gwzd44 rozwiązań jest wiele, więc nie kierowałbym się w w globalnej ocenie AI tym, że jedno, czy drugie rozwiązanie nie spisuje się zgodnie z oczekiwaniami.
My zdecydowaliśmy się na darmowe rozwiązanie, które ma swoje wady (jak widać). Idealnie byłoby podpiąć pod to np. chataGPT (z którego czasem korzystam, aby pomógł w obiektywnej ocenie komentarzy tych, co zaciekle twierdzą, że regulaminu nie złamali), któremu można dać kontekst, przedstawić regulamin etc. Tyle tylko, że to już płatna zabawa.
Co do nauki programowania to rynek się na pewno zmienia i nie ma tak łatwo jak np. za czasów pandemii. Osobiście wcale nie wykluczam, że za kilka lat trzeba się zmienić branżę, choć skłaniam się raczej ku takiej wersji, że wyparci zostaną po prostu ci najsłabsi.
Wdrożyliśmy AI głównie po to, żeby z automatu otrzymywać zgłoszenia o tych komentarzach, które są uznawane jako toksyczne.
Co do oceny komentarzy, to tylko próba. Sam widzę, że ocena nie zawsze bywa adekwatna, ale łudziłem się, że może nieco zmotywuje tych, którzy mają problem z pohamowaniem się od wulgaryzmów ;)
@FCB4ever2014 ok, tylko skończmy najpierw temat statystyk. Zagłębiłeś się w temat i masz coś więcej do powiedzenia ?
@FCB4ever2014 to dobrze, że zajrzałeś w statystyki. One czasem potrafią otworzyć oczy. Dlatego polecam głębszą analizę, szczególnie na przestrzeni całego sezonu, a nie jednego meczu. Polecam i zapraszam do podzielenia się wnioskami.
@alien666 zawsze statystyki mają dla mnie znaczenie.
Ty mówisz o ostatnim meczu, a ta statystka pokazuje cały sezon.
Ps według xpoints Bayer 04 miał za wczorajszy mecz „dopisane” 2.90 punktów.
” W BL zajmują drugie miejsce, ale tylko dlatego, że są nieskuteczni; vide wczorajszy mecz”
Nie potwierdzają tej teorii obiektywne dane. Według expected points, Bayer „powinien” zgromadzić 43.5 punktów (ma 47). Bayern natomiast 53.2 (ma 55). Jeśli zatem mówimy o braku skuteczności to bardziej to dotyczy FCB.
Już to wielokrotnie prostowałem. Dane przytaczane przez wiele stron typu capology nie są zbyt wiarygodne. Polecam raz jeszcze oficjalny raport UEFA. Według niego Bayern wydał na wynagrodzenia w 2023 roku 416 mln euro, a Real 453 mln euro. Rok wcześniej różnica była jeszcze większa.
Polecam raz jeszcze oficjalne dane -> https://editorial.uefa.com/resources/028a-1a4669b3fd84-38a84630b77b-1000/uefaeuropeanclubfinanceinvestmentlandscape_150224.pdf
Według wielu doniesień, bonusy w Bayernie mogą sięgać 30% pensji. W oficjalnym raporcie mówi się, że średnio bonusy w klubach wahają się od 15-25%.
@FCB4ever2014 wprawdzie nie kilkunastu, a prawie 10 lat. Ostatni raz Bayern na tym etapie sezonu miał więcej punktów w sezonie 15/16.
Bayern ma również 62 zdobyte bramki w Bundeslidze i na tym etapie sezonu tylko raz w historii miał więcej.
@mickud87 w kontekście Yamala, z tego co mi wiadomo, to mówi się o pensji netto. U Daviesa podaje się brutto.
Ja tylko zostawię tutaj definicję z wiki:
Komin płacowy – zjawisko z zakresu ekonomii, element systemu płacowego. Polega na ustaleniu takiej hierarchii płac, w której jedno lub kilka stanowisk jest wynagradzane dużo lepiej od pozostałych.
Tylko, że tam (w przypadaku Yamala) mówi się o kwotach NETTO. W przypadku zawodników Bayernu podaje się zarobki brutto.
Bilans transferowy w ostatnich 5-ciu latch:
Bayern -211 vs City - 387
Co więcej, warto zwrócić także uwagę na wydatki. Według oficjalnego raportu UEFA, City wydało na płace w samym zeszłym sezonie o ok. 140 mln euro (66% przychodów) więcej niż Bayern (56% przychodów).
To prawda. Usunąłem już, ale proszę sprawdzić swoje typy.
Są różne szkoły, ale ja osobiście preferuję, żeby nie trzeba było scrollować na sam dół, aby zobaczyć najnowsze. To jednak moja prywatna opinia i jak głosów będzie więcej to zobaczymy przy kolejnych tego typu sprawach.
Ostatnio było identycznie -> https://www.dieroten.pl/art/show/ostatni-dzien-letniego-okna-transferowego-w-niemczech/56808
@hoven polecam jednak zamiast się upierać to po prostu uważnie spojrzeć. Jest tam aktualizacja z dzisiaj i link do tego artykułu.
@hoven nie, nie mija. Dlatego tak jest. Jeden jest zbiorczy, bez szczegółów.
Jest tam przecież krótka notka o tym i podlinkowanie, więc niezbyt rozumiem.
PS Gabriel z tego co wiem, to raczej nie czyta już komentarzy tutaj.
Bo:
1) Tak zdecydowano.
2) Lepiej dla SEO.
1) Źródło
2) Porównanie do innych?
3) To nigdy nie jest takie jednoznaczne. W Bundeslidze Bayern jest pod tym względem na 4. miejscu. Z tego co znalazłem w PL w zeszłym sezonie Arsenal był 3, a City 4. W tym, w okolicach listopada, Liverpool był na 5 (nie wiem jak teraz).
Pytanie, czy to już się nie dzieje?
Sprzedani w ostatnich latach:
- Tillman (12 mln)
- Zirkzee (łącznie z klauzulą to ok. 28 mln)
- Nianzou (16 mln)
- Ch. Richards (12 mln)
Trudno porównywać te dane.
Według oficjalnych raportów za 2023 rok, Bayern wydał na płace 416 mln. Możliwe zatem, że akurat te 300 to np. dotyczy tylko pierwszej drużyny. A niewykluczone również, że ta kwota "wzięta z sufitu" przez dziennikarzy :)
United wcale nie pozyskało tego zawodnika.
To tylko plotki, a bardzo wiarygodne źródła mówią o potencjalnym transferze w wysokości 40 mln. euro.
@Sopariev patrzyłem na kurs STS na zwycięzcę. Bayern na 6. miejscu (kurs 10), City na 5 (kurs 9). Czyli bardzo podobnie. Dalej już spora różnica, bo PSG 15.
@Sopariev chyba sami kibice City mają inne zdanie :)
https://x.com/PatrykIdasiak/status/1884725919195046193
@Reeken89 poczytaj zasady. W piątek losowanie. Albo Celtic, albo City.
Nie.
Jeszcze tylko gol Sportingu albo Milanu mógłby coś zmienić...
Teraz to bym nie patrzył na BVB, tylko na Real...
@DarthSmd a coś innego napisałem ? :)
@Alistair na obecną chwilę widzę 10. miejsce.
Brakuje dwóch bramek.
Dzisiaj Bayern nie pozna swojego rywala w 1/16 LM.
W piątek losowanie i dopiero wtedy dowiemy się, kto będzie rywalem. Przy zajęciu 10. miejsca przeciwnikiem będzie drużyna z miejsc 23/24 (losowanie rozstrzygnie która).
Raczej nie. To jedna z dwóch możliwości na obecną chwilę.
Jest losowanie, ale w wąskim zakresie. Np kto z pary miejsc 9/10 zagra z 23/24.
dzisiaj nie dowiemy się z kim gramy. Będzie losowanie np. 9/10 gra z 23/24.
Już nie. Tak się to zmienia. Świetny format :)
Ja tylko przypominam, że nie promujemy tutaj nielegalnych, albo wątpliwie legalnych projektów :)
https://www.canalplus.com/pl/sport/bayern-monachium-slovan-bratyslawa/h/16110189_70142/streszczenie-obsada/
@hoodykr nie do końca.
Tutaj wszystko wyjaśnione: https://editorial.uefa.com/resources/0294-1c8996e7b52d-cde2745ffb65-1000/format/wide1/ucl_ko_bracket.jpeg?imwidth=2048
Czyli np. kończysz na 9. miejscu to losowanie odbywa się tylko w obrębie dwóch rywali - z miejsc 23 i 24.
@seba Ja podchodzę do futbolu inaczej. Im bardziej skrajna moja opinia na dany temat, tym bardziej staram się znaleźć w statystyce argumenty, które ją podważą :)
Już niejednokrotnie złapałem się na tym, jak sympatie(czy tez oczekiwania) do danych zawodników mogą wpłynąć na ocenę.
Dlatego IMO idealne combo to oko + liczby :)
@seba a wiesz, że Puchacz ma też lepszą skuteczność niż Marmoush, Ekite, czy Davies i jest ona na poziomie Gittensa?
Sane ma 42% skutecznych dryblingów, a najlepsi dryblerzy w lidze mają:
- Wirtz 55%
- Gittens 53%
W zeszłym sezonie Sane miał 59%.
Irankunda jest wypożyczony do Grasshoppers. Na razie 2 mecze i bez gola oraz asysty.
Dzięki za info. Poprawione.
Odnośnie zarobków to mam kolejny ciekawe case warty uwagi.
Anthony według wielu doniesień na przestrzeni ostatnich lat miał inkasować w Manchesterze 200 k funtów. Tymczasem poszedł na wypożyczenie do Betisu i...The Athletic poinformowało, że zarabiał jednak 105 k.
Takie "małe" rozbieżności :)
@Sopariev ja tylko nadmienię, że dla Nottingham jest to trzeci sezon pod rząd w Premier League. Łącznie przez ten czas wydali na transfery...grubo ponad 400 mln funtów.
We wcześniejszych dwóch zajmowali 16 i 17. miejsce.
@FCB4ever2014 koledze się chyba coś pomyliło. Każdy może tutaj prawo wyrażać swoją opinię, o ile nie łamie regulaminu.
@Kimas Tym bardziej, że ostatni raz Bayern na tym etapie sezonu miał więcej punktów w sezonie 2015/16.
@Sopariev jak na bezmyślne kopanie przed polem karnym, Bayern zaliczył zatem zaskakująco dużo kontaktów w polu karnym Feyenoordu (47) i wygenerował wysokie xG (2.4).
Dla porównania sprawdziłem liczby Bayeru z meczu w Madrycie.
xG 0.82
Kontakty w PK rywali 18
Może jednak jest coś w tym co pisze @Kimas ? :)
@hoven nigdzie nie twierdziłem, ze xG mówi wszystko. Podobnie jak nie napisałem, że Bayern nie zagrał źle bo się xg nie zgadza. Nie wiem skąd to bierzesz, ale raz jeszcze upraszam o dokładne czytanie wypowiedzi, do której się odnosisz.
Wyszedłem od tego poszukując jakiegoś obiektywnego wskaźnika, który jest łatwo dostępny. Oczekiwałem po prostu czegokolwiek w zamian niż „eye test”. Czegokolwiek co posunie dyskusję do przodu, co sprawi, że będzie o czym rozmawiać. Można szukać przecież innych danych analizując te mecze, ale jak po kolei będziemy wszystko odrzucać, bo…moje oko uznało, że jest słaby, to do niczego nie dojdziemy.
Widzę jednak, że i tym razem faktycznie nie ma o czym. I to mój ostatni głos w tej dyskusji.
Coś mocno niepokojącego dzieje się z Gnabrym.
Jeśli dobrze widzę, to w ostatnich 10 meczach zaliczył w sumie 4(!) udane dryblingi. Prób było też niewiele więcej, bo ledwie 8.
@hoven to już Twoja ocena. Choć to smutne, jeśli takie wnioski wyciągnąłeś z tej dyskusji.
@hoven oczywiście, że każdy ma prawo do swojej opinii i ja z pewnością nie mówię, co miało (ma) Ci się podobać. Szukam jednak jakiegoś wspólnego mianownika, gdzie można by się oprzeć na czymś więcej niż tylko "to moje zdanie, wolę blondynki".
Obiektywnie jednak trudno w tym wypadku mówić po prostu o słabych meczach w wykonaniu Bayernu. Czy były to dobre występy, to kwestia dyskusyjna, ale słabe? No niewiele obiektywnych danych taką tezę obroni.
Sporo to było występów dobrych i bardzo dobrych, a słabe (ma moje maksymalnie na palcach jednej reki wskaże, na 29!) to raczej wyjątki, a nie reguła.
@hoven nabijanie xG na słabszych rywalach nie ma znaczenia. Mówiłem o pojedynczych spotkaniach, gdzie różnica najczęściej wynosiła 1 i więcej.
Co do wymienionych wyżej meczów:
z Leverkusen 1.4 vs 0.1
z Dortmundem 1.5 vs 0.6
z Aston Villą 1.5 vs 0.4
z Feyenoordem 2.4 vs 1.7 (tutaj się zgodzę, że mecz mimo wszystko był słaby)
Czy faktycznie takich słabych meczów jest całkiem sporo?
Bayern ma obecnie na swoim koncie 48 punkty. Według wskaźnika xPoints (47.5) to w pełni zasłużona zdobycz. A dla porównania xPts Bayeru Leverkusen to 37.7.
48 pkt. na tym etapie to najlepszy wynik od sezonu 2015/16.
Prześledziłem xG we wszystkich ligowych spotkaniach Bayernu w tym sezonie. We wszystkich Bayern był pod tym względem lepszy. We wszystkich bez wyjątku. Najbliżej było Mainz (różnica 0.4) i pewnie dzisiaj Freiburg (0.2). Reszta to co najmniej 0.5 na korzyść FCB, choć w zdecydowanej większości ponad 1 (jak np. z Leverkusen, gdzie był remis).
Co więcej. W pierwszych trzech meczach tego roku Bayern wykręcił xG powyżej 10. Takiej serii w poprzedniej rundzie nie miał.
W pierwszej połowie Musiala w słupek. W drugiej Gnabry strzelający w dobrej sytuacji w trybuny.
Na własnym boisku? przecież to zupełnie inna drużyna u siebie i na wyjeździe.
@Sopariev mamy początek rundy wiosennej i już zajechany skład ?
A w jaki sposób padła bramka na 2-0?
Tak, próbujemy pomocy ai ;)
Nie tylko ocenia pod względem „toksyczności”, ale w razie w wysyła automatyczne zgłoszenia.
Zobaczymy, co to da :)
1. Bayern zdobył najwięcej bramek w Bundeslidze z dystansu.
2. Z czołowych 5 lig europejskich, tylko PsG stwarza więcej sytuacji do zdobycia bramki.
3. Bayern ma obecnie 56 zdobytych bramek. Jeśli utrzyma tą średnią to pobije rekord z lat 70-tych (101 bramek).
@Head2007 nie, jest tutaj wciąż wiele wartościowych ludzi, którzy potrafią dyskutować bez inwektyw, bez ataków personalnych. To Ty przesadzasz, bo tutaj nikt nigdy nie kasował opinii krytycznych, jeśli tylko trzymały odpowiedni poziom.
Naprawdę nie rozumiem i nie chcę chyba zrozumieć, że dla kogoś "przesadą" może być dyskusja bez takich "kwiatków".
Takie "dyskusje" można znaleźć wszędzie w necie, a my tego nie chcemy. Jak ktoś tego nie rozumie, to może przecież znaleźć sobie inne miejsce, bo takich w których jedni obrzucają błotem drugich jest pełno. My chcemy iść inną drogą i już w chwili rejestracji konta doskonale można zauważyć którą.
PS W sumie jednak moje tłumaczenie są zbędne, bo właśnie zobaczyłem, że z łatwością w innym wątku przychodzi Ci wyzywanie innych od idiotów. No tak...
Już to kiedyś pisałem. Czy poważna drużyna to taka, z która Bayern nie wygra i dopiero po takim spotkaniu grono "poważnych" się powiększa?
Dortmund jest 10. w tabeli, a tutaj w gronie poważnych rywali. Stuttgart wyżej w tabeli i już niepoważny? Benfica poważnym rywalem nie jest, a Feyenoord już tak?
Ja tylko dodam, że w rankingu ELO Feyenoord jest na 38. miejscu, a Benfica na 31. Stuttgart na 36.
@Head2007 ale my już ustaliliśmy, bo każdy tutaj akceptował regulamin. Któryś punkt nie jest zrozumiały? Ataki personalne to Twoim zdaniem krytyka? Bo nie wiem, czy dobrze rozumiem.
@makaay Wystarczy po prostu pisać bardziej zrozumiale, bardziej przejrzyście. Po prostu bardziej się przyłożyć.
Znowu próbujesz tworzyć wątpliwe tezy.
Chcesz mi powiedzieć, że drużyny z Bundesligi mniej się spinają na spotkania z hegemonem ligi, legendarnym Bayernem, niż holenderski Feyenoord? Trudno wybronić tą tezę.
@makaay znowu nie rozumiem co chcesz przekazać. Że drużyny w BL nie spinają się na Bayern tak jak drużyny w LM?
Finansowego podejścia w teorii też nie ma Feyenoord. Co to ma do rzeczy? Co ma również do rzeczy niedzielny kibic?
@seco555 ale ja to przecież rozumiem. Z drugiej jednak strony też rozumiem tych, których może to irytować. Czy to zrozumiałe ? :)
@Head2007 przesadą jest respektowanie regulaminu ? No to będę przesadzał dalej. Co więcej, dopiero zaczynam, bo mam mam przekonanie, że wszystko co złe tutaj jest wynikiem pobłażliwości i liczeniem na to, że jednak ludzie nie chcą źle.
AI to jest droga, którą pewnie trzeba będzie pójść. Odpadną przynajmniej głupawe "ale przecież x powiedział Y i nie dostał ostrzeżenia!!!!".
@Sopariev pewnie tak, ale też rozumiem tych, którzy tutaj są zawsze i chcą porozmawiać niezależnie od wyniku meczu. A tymczasem pojawią się tu też tacy, którzy są głośni tylko po porażkach i wtedy głoszą swoje tezy, ale już w innych okolicznościach uciekają od opinii. A szkoda :)