FIFA planuje rewolucję w przepisach, która na zawsze zmieni rzuty karne. Światowa federacja chce zlikwidować dobitki po strzałach z jedenastu metrów. Co na to legenda Bayernu, Manuel Neuer?
Jak czytamy na łamach “Bild”, FIFA przygotowuje się do wprowadzenia rewolucyjnej zmiany w przepisach gry. Od sezonu 2026/27 ma zostać zlikwidowana możliwość dobitki po rzucie karnym!
Jak informuje były hiszpański sędzia Eduardo Iturralde w radiu “Cadena SER”, wielkim zwolennikiem tej rewolucji jest szef sędziów FIFA, Pierluigi Collina. Były włoski arbiter ma być zdeterminowany, by przeforsować tę zmianę. Wygląda na to, że Collina, wraz z prezydentem FIFA Giannim Infantino doszedł już do porozumienia w sprawie tej radykalnej reformy.
Co na ten temat sądzi pięciokrotny zdobywca tytułu najlepszego bramkarza świata, Manuel Neuer?
— Wiadomo, że wszystkie przepisy, które sprzyjają bramkarzom, są super! — powiedział kapitan “Die Roten”.
Co ciekawe, na razie nie jest jasne, co stałoby się w sytuacji, gdyby piłka po strzale odbiła się od słupka lub poprzeczki bez kontaktu z bramkarzem.
Warto podkreślić, że zmiana musi najpierw zostać zatwierdzona przez Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB). Tylko to gremium jest uprawnione do zmiany lub uchylania przepisów gry w piłkę nożną. Do tej pory temat był zawsze odrzucany, ale teraz może dojść do przełomu.
Jeśli podczas corocznego spotkania zarządu IFAB zapadnie decyzja o poparciu pomysłu, w pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną testy meczów bez dobitek. Teoretycznie oznacza to, że Mistrzostwa Świata 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku mogą być ostatnim wielkim turniejem z rzutami karnymi w obecnej formie
Komentarze