Piąty pucharowy pojedynek czyli rys historyczny

W najbliższą sobotę w finale Pucharu Niemiec Bayern zmierzy się z Borussią Dortmund. Obie drużyny grały w tych rozgrywkach przeciwko sobie już czterokrotnie. Trzy razy górą była Gwiazda Południa, tylko raz drużyna z Dortmundu. Poniżej prezentujemy historię dotychczasowych pojedynków w pucharze Niemiec obu tych zespołów:

1966 Bayern - BVB 2:0 : Pierwszy mecz obu drużyn miał miejsce 2. stycznia 1966 roku w 1. rundzie rozgrywek. Wynik tego spotkania zadowolił 30 tysięczną publiczność na Grünwalder Stadion ponieważ drużyna prowadzona przez Zlatko Tschika Cajkovskiego pokonała Borussię po bramkach Rainera Ohlhausera (1.) i Gerda Müllera (40.). Bawarczycy tym samym zdetronizowali Dortmundczyków broniących tytułu, a w finale zdobyli swój drugi Puchar w historii.

1982 Bayern - BVB 4:0 : Na kolejne starcie obu drużyn trzeba było czekać aż do sezonu 1981/82, kiedy to obie drużyny zmierzyły się na Olympiastadion w Monachium w 3. rundzie Pucharu. Bayern już po pierwszej połowie prowadził 2:0 za sprawą bramek Bertrama Beierlorzera (13.) i Wolfganaga Dremmlera (29.). Wynik w drugiej części spotkania przypieczętowali Karl-Heinz Rummenigge (71.) i Wolfgang Kraus (87.). W finale Bawarczycy pokonali Norymbergę i zdobyli swój szósty Puchar Niemiec.

1993 Borussia - Bayern 2:2 (karne 5:4) : Pierwszy mecz, w którym gospodarzem była Borussia zakończył się ich triumfem. Pierwszą bramkę dla BVB strzelił w 8. minucie Knut Reinhardt. Goście odpowiedzieli bramkami Bruno Labbadii (16.) i Mazinho (58.). Ostatecznie wyrównał Stephane Chapuisat (84.). Bawarczycy ulegli jednak drużynie gospodarzy 4:5 w serii rzutów karnych.

2008 BVB - Bayern 1:2 (po dogrywce) : Ostatnie spotkanie pucharowe obu tych drużyn miało miejsce w finale 2008. Bawarczycy objęli prowadzenie w 16. minucie dzięki bramce Luci Toniego. Tuż przed końcowym gwizdkiem wyrównał jednak Mladen Petrić (90.). Decydujący gol padł w 103. minucie, a jego autorem był znowu Toni. Bayern zdobył tym samym 14. Puchar Niemiec.

Z obecnej kadry obu zespołów grają Philip Lahm, Bastian Schweinsteiger i Franck Ribery z Bayernu oraz Sebastian Kehl, Jakub Błaszczykowski i Florian Kringe. Z wymienionych spotkań łatwo wysnuć wniosek. Jeżeli Bayern wygrywał z Dortmundem zdobywał Puchar. Mamy nadzieję, że tym razem będzie tak samo.

źródło: fcb.de