DieRoten.pl
Reklama

Od bramkarza do napastnika - Kompleksowy przewodnik po pozycjach na boisku

fot. J. Laskowski / G. Stach
Reklama

Pozycji w piłce nożnej jest wiele, a dzięki nim możliwe jest opracowanie strategii. Są to dość zaawansowane zagadnienia, jednak ich przyswojenie nie powinno być problemem dla prawdziwego fana wspomnianej dyscypliny. Na boisku każdy ruch ma znaczenie.

Położenie każdego zawodnika musi zostać dokładnie przemyślane, tak aby zwiększyć szansę na zwycięstwo. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe decyzje! W tym wpisie zamieszczono zbiór przydatnych informacji, dzięki którym kibicowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Będą one pomocne także początkującym sportowcom.

Jakie są pozycje piłkarskie?

Na początku warto jest przypomnieć sobie podstawy, gdyż dzięki nim możliwe jest objaśnienie złożonych terminów. W meczu biorą udział dwie drużyny liczące po 11 zawodników. Można wyróżnić następujące pozycje piłkarskie:

  • bramkarz - jego zadaniem jest obrona bramki. Jako jedyny zawodnik ma prawo dotykać piłki rękami.
  • obrońcy - do ich obowiązków zalicza się rozbijanie ataków drużyny przeciwnej. Ograniczają rywalom dostęp do bramki.
  • pomocnicy - pełnią funkcję łączników między napastnikami i obrońcami.
  • napastnicy - są skoncentrowani na zdobywaniu goli.

Rozmieszczenie piłkarzy na boisku

Do rozmieszczenia piłkarzy na boisku wykorzystuje się numery. Określają one pozycje poszczególnych zawodników. Każda formacja ma nieco inne zasady, co oznacza zmianę numeracji. Najpopularniejszy jest system 1-4-2-3-1, który został przeanalizowany poniżej.

1 - bramkarz

Zdecydowana większość bramkarzy występuje w koszulkach lub bluzach z numerem 1. Właśnie dlatego często można spotkać się ze określeniem, że Wojciech Szczęsny był numerem 1 polskiej reprezentacji (w kwietniu 2024 roku zapadła decyzja o zakończeniu jego kariery w kadrze). Jak już wspomniano, bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który dotyka piłki rękami w trakcie meczu. Pozostali gracze mają do tego prawo wyłącznie podczas rzutów z autu.

Bramkarz nie tylko łapie piłkę, ale również odbija, podrzuca, piąstkuje itd. Zawodnik na tej pozycji musi wyróżniać się strojem - z tego względu najczęściej występuje on w innym (dobrze widocznym) kolorze, tak aby sędzia nie miał problemu z identyfikacją. Akcesoria bramkarskie niezawodnej marki Uhlsport znajdziesz na stronie: https://sklep.sportspro.pl/uhlsport-sprzet-bramkarski. Najważniejszym zadaniem bramkarza jest oczywiście ochrona bramki, tak aby drużyna przeciwna nie strzeliła gola. Na tej pozycji dużą rolę odgrywa także gra nogami, ponieważ w nowoczesnym futbolu wymagania wobec zawodników rosną.

2 i 3 - obrońcy boczni

Numerem 2 określony jest prawy obrońca, a numerem 3 lewy defensor. Ci zawodnicy muszą wykazać się wysoką uniwersalnością. Tworzą blok obronny, który minimalizuje ryzyko zdobycia bramki przez drużynę przeciwną. Na tej pozycji liczy się zwinność, szybkość, dobra kondycja, siła, instynkt. Trzeba wiedzieć, że obrońcy boczni bardzo często zmuszeni są do ataku. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rozwija się akcja na boisku.

Zarówno lewy, jak i prawy obrońca stanowi wsparcie dla skrzydłowych. Działania ofensywne wymagają dobrej techniki oraz wykończenia akcji. Gra na pozycji obrońcy nie jest łatwa. Potrzeba nie tylko wysokiej wytrzymałości fizycznej, ale także umiejętności sprawnego przetwarzania. Nie ma czasu na długie zastanawianie się nad kolejnym ruchem.

4 i 5 - pomocnicy (stoperzy)

Na pozycji 4 i 5 grają dwaj obrońcy piłkarscy, którzy zwani są stoperami. Skupiają się oni na blokowaniu ruchów napastników drużyny przeciwnej. Ważną rolę odgrywa tężyzna fizyczna, koordynacja, wytrzymałość. Stoperzy znajdują się na boisku bezpośrednio przed bramkarzem. Istotne, aby obrońcy potrafili ze sobą współpracować, gdyż w innym przypadku trudne jest wypracowanie pożądanych wyników.

Pomocnicy odpowiadają również za komunikację między bramkarzem a linią obrony. Zazwyczaj są tuż za plecami napastników drużyny przeciwnej, tak aby maksymalnie utrudnić im atak.

6 - defensywny pomocnik

Pod numerem 6 kryje się defensywny pomocnik, który rozbija ataki przeciwników w środku pola. Musi również bacznie obserwować zawodników swojej drużyny, tak aby we właściwym momencie rozpoznać akcje ofensywne. Na tej pozycji liczy się determinacja, pewność siebie, dobre warunki fizyczne.

8 - pomocnik środkowy

Ósemka to pomocnik środkowy, który w praktyce pracuje na całej długości boiska. Przemieszcza się między jednym i drugim polem karnym. Kluczowa jest więc nienaganna kondycja fizyczna, szybkość, koordynacja. Zawodnik na tej pozycji to łącznik między atakiem i obroną.

7 i 11 - skrzydłowi

Skrzydłowy (7 pomocnik prawy i 11 pomocnik lewy) grają ofensywnie. Współpracują z ofensywnymi pomocnikami oraz napastnikami. Muszą wykazać się determinacją, koordynacją, chęcią do podejmowania ryzyka.

10 - pomocnik ofensywny

Pomocnik ofensywny znajduje się na boisku tuż za napastnikiem. Nierzadko jest to drobny, ale za to sprytny i szybki zawodnik, który może pochwalić się świetnym podaniem prostopadłym oraz precyzyjnym uderzeniem ze znacznej odległości.

9 - środkowy napastnik

Numerem 9 oznaczony jest środkowy napastnik. Tutaj liczy się instynkt snajpera, gdyż jeden niewłaściwy ruch może zepsuć całą akcję. Mile widziane jest perfekcyjne wykończenie lewą i prawą nogą, a także głową czy plecami. Przykładem “dziewiątki” jest Robert Lewandowski.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Reklama

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...