Osiem i pół sekundy wystarczyło, aby wróciło pytanie, z którym Bayern będzie musiał się zmierzyć: kiedy Manuel Neuer powinien oddać miejsce Jonasowi Urbigowi?
Debata na temat przydatności doświadczonego golkipera nie trwa od dzisiaj i zapewne dzisiaj również się nie zakończy. Postanowiliśmy jednak spojrzeć w liczby. Czy potwierdzają one problem podnoszony przez krytyków bramkarza?
Zestawienie statystyk z kolejnych sezonów daje powody do niepokoju, przede wszystkim przy błędach prowadzących do straty gola i dokładności rozegrania. Obraz nie jest jednak jednoznaczny.
Błędy: sygnał ostrzegawczy pojawił się wcześniej
W sezonie 2024/25 wskaźnik błędów prowadzących do gola wynosił u Neuera 0.03 na 90 minut. W kolejnych rozgrywkach wzrósł do 0,20. Taką samą wartość pokazuje początek obecnego sezonu.
Trzeba jednak zachować proporcje. Obecny sezon obejmuje w tabeli zaledwie 6 występów.
Mniej dokładności w rozegraniu
Drugi niepokojący element to podania. W sezonie 2024/25 ich celność wynosiła 85.5%, w poprzednim spadła do 77.5%, a obecnie wynosi 76.1%. Podobny kierunek widać przy długich piłkach: odpowiednio 59.5%, 49.1% i 46.8%.
| Sezon | Występy | Błędy prowadzące do gola / 90 min | Skuteczność obron | Celność podań | Celność długich podań |
|---|---|---|---|---|---|
| 2022/23 | 16 | 0.06 | 75.4% | 86.1% | 59.3% |
| 2023/24 | 33 | 0.09 | 65.0% | 84.6% | 52.3% |
| 2024/25 | 40 | 0.03 | 64.0% | 85.5% | 59.5% |
| 2025/26 | 37 | 0.20 | 66.4% | 77.5% | 49.1% |
| 2026/27 | 6 | 0.20 | 75.0% | 76.1% | 46.8% |
Liczby dotyczą występów ujętych w analizowanym zestawieniu. Wskaźnik błędów podano na 90 minut, natomiast skuteczność obron i celność podań są wartościami procentowymi, źródło statystyk: Sofascore.
Spadek dokładności jest widoczny, ale same liczby nie wyjaśniają jego przyczyn. To z pewnością daje podstawę, by zapytać, czy podejmowane przez niego ryzyko nadal przynosi drużynie wystarczająco dużo korzyści.
Właśnie na decyzję bramkarza zwrócił uwagę po meczu Max Eberl.
— Popełnił błąd, źle przyjął piłkę, a potem chciał wybrnąć z sytuacji, ale podjął zbyt duże ryzyko.
Obrona strzałów nie pokazuje stałego regresu
Jeśli spojrzymy na skuteczność interwencji, trudno obronić tezę, że Neuer z każdym rokiem spisuje się gorzej. W sezonach 2015/16 i 2016/17 bronił odpowiednio 78.6% oraz 78.9% strzałów. Późniejsze wyniki były niższe, ale także wyraźnie się zmieniały: od 66% w sezonie 2018/19 do 75.4% w 2022/23.
Trzy ostatnie zakończone sezony przyniosły 65%, 64% i 66.4%. Obecne 75% jest poprawą, choć sześć występów to zbyt mało, aby ogłaszać trwały powrót do wyższej skuteczności.
Gole oczekiwane: jak dużo Neuer daje ponad przewidywania?
Dodatkowego kontekstu dostarcza porównanie straconych bramek z oczekiwanymi straconymi golami, czyli xGC. Dodatni bilans oznacza, że bramkarz wpuścił mniej goli, niż przewidywał model statystyczny. Ujemny – że stracił ich więcej.
| Sezon | Stracone gole | Oczekiwane stracone gole (xGC) | Bilans zapobiegania golom (GP) |
|---|---|---|---|
| 2021/22 | 38 | 39.0 | +0.97 |
| 2022/23 | 14 | 19.7 | +5.68 |
| 2023/24 | 43 | 42.6 | −0.36 |
| 2024/25 | 32 | 30.1 | −1.91 |
| 2025/26 | 40 | 40.1 | +0.13 |
| 2026/27 | 4 | 5.0 | +0.95 |
Wartości łączne dla występów ujętych w zestawieniu. Drobne różnice między bilansem GP a odejmowaniem widocznych liczb wynikają z zaokrągleń, źródło statystyk: Sofascore.
Najbardziej wyróżnia się sezon 2022/23. Neuer stracił wtedy 14 bramek przy xGC wynoszącym 19,7. Według modelu zapobiegł więc niemal sześciu golom ponad oczekiwania. W trzech kolejnych zakończonych sezonach jego bilans wynosił już odpowiednio −0,36, −1,91 i +0,13. Nie powtórzył zatem tak wyraźnie dodatniego wyniku, choć nie był to również stały spadek z roku na rok.
Obecne rozgrywki przynoszą ponownie dodatni bilans: cztery stracone gole przy xGC na poziomie 5,0. To argument przeciwko ocenianiu całego początku sezonu wyłącznie przez pryzmat pomyłki w Augsburgu. Nadal mówimy jednak o zaledwie sześciu występach…
Co dalej? Szansa dla Urbiga?
W Monachium w ostatnich miesiącach wielokrotnie podkreślano, że numerem jeden na ten sezonie pozostanie Neuer.
— Już od początku tego sezonu, a także w poprzednim, ustalaliśmy minuty gry z myślą o jego rozwoju. Wybraliśmy bardzo jasną drogę: Manu jest numerem jeden, a Jonas młodym zawodnikiem, który zmierza do tego, by kiedyś, mam nadzieję, zostać numerem jeden w Bayernie, ale także w reprezentacji Niemiec. Tego nie da się jednak osiągnąć samym mówieniem. Trzeba pokazać to na boisku i nie wolno o tym zapominać — powiedział ostatnio Vincent Kompany.
Trudno spekulować, czy ewentualne kolejne błędy Neuera mogą zmienić hierarchię bramkarzy. Wiele zależy z pewnością od samego Urbiga, który ma otrzymywać swoje szanse…




Komentarze [11]
REKLAMA
REKLAMA