Historia FCB: Szczęśliwe poślizgnięcie Scholla

W bogatej historii Bayernu Monachium możemy wyróżnić wielu legendarnych zawodników. Jednym z nich bez dwóch zdań jest Mehmet Scholl.

W całej swojej karierze Scholl wystąpił łącznie w 532 spotkaniach, zaś jego statystyki robią ogromne wrażenie − ogółem 46-letni dziś Niemiec zdobył 129 bramek oraz asystował przy 121 trafieniach swoich kolegów!

Występując w trykocie Bayernu Monachium legendarny Niemiec rozegrał 469 spotkań, zaś jego dorobek to 117 trafień i 106 asyst. Jako że już jutro czeka nas pełne emocji starcie w Lidze Mistrzów, sięgnijmy na chwilę pamięcią w tył, do pamiętnego starcia z "Kanonierami" sprzed 17 lat.

Był dokładnie 5 grudnia 2000 roku. Bayern Monachium grał na wyjeździe w spotkaniu fazy grupowej Ligi Mistrzów przeciwko Arsenalowi. Losy spotkania nie układały się zbyt dobrze dla monachijczyków już od samego początku.

Thierry Henry zapewnił swojej drużynie prowadzenie już w 4. minucie, podczas gdy bramkę na 2:0 zdobył w 55. minucie Nwankwo Kanu. Podopieczni Ottmara Hitzfelda robili co w swojej mocy, aby odrobić starty. Tak też się stało 120 sekund później, kiedy to bramkę kontaktową zdobył Michael Tarnat.

Kilkanaście minut później arbiter tego spotkania Stefano Braschi podyktował rzut wolny na korzyść zawodników "Dumy Bawarii". Do stałego fragmentu gry podszedł nie kto inny a Mehmet Scholl.

25 metrów przed bramką piłkarz z "7" na plecach wziął rozbiegł i postanowił uderzyć bramkę. W decydującym momencie Niemiec poślizgnął się na murawie. Kiedy wydawało się, że Mehmet zmarnował szansę, rzeczywistość okazała się z góry inaksza.

Poślizgnięcie Mehmeta nie wpłynęło na uderzenie. Piłka przeleciała nad murem i wpadła do siatki. Golkiper Alexander Manninger mógł tylko wzrokiem odprowadzić piłkę. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 2:2.

To było pierwsze spotkanie w historii rywalizacji obu zespołów, które na stałe zapisało się w kartach historii futbolu. Już jutro odbędzie się 12 spotkanie Bayernu z Arsenalem. Bramka Schola sprzed 17 lat jest doskonale znana i ceniona.

Ostatecznie "Bawarczycy" wygrali grupę przed takimi zespołami jak Olympique Lyon, Spartak Moskwa oraz Arsenal Londyn, awansowali do kolejnej fazy pucharowej a następnie znaleźli się finale w Milanie, gdzie pokonali Valencię 6:5 w rzutach karnych i zdobyli Ligę Mistrzów po 25 latach.