DieRoten.pl
Reklama

Filozofia Klinsmanna: atak, zaangażowanie, autorytet

fot. J. Laskowski / G. Stach
Reklama

Po objęciu posady szkoleniowca Bayernu Jurgen Klinsmann z pełną parą stara sie przygotować zespół do czekających go w nadchodzącym sezonie wyzwań. Ostatnio nowy boss monachijskiej ekipy zapytany przez dziennikarzy o swoja wizję i filozofię prowadzenia drużyny nie krył, że posiada w głowie wiele idei, które jego zdaniem mają Bayernowi przynieść sukces. "Naprawdę myślę, że bardzo ważne jest, aby zdefiniować filozofię gry dla Bayernu w nadchodzącym sezonie"- podkreśla 43- letni szkoleniowiec w wywiadzie dla oficjalnej strony monachijskiego klubu. "Historia tego klubu, charaktery zawodników, które na przestrzeni lat kształtowały oblicze tej drużyny, kultura tu w Monachium i całej Bawarii. Co więc charakteryzuje tutejszą rzeczywistość? Przede wszystkim zmiany, odwaga do podjęcia ryzyka, które jest tutaj dominującą sprawą. To wszystko wyżej wymienione sprawia, że możemy powiedzieć kim na prawdę jesteśmy."- mówi dalej szkoleniowiec Bayernu w odpowiedzi na pytanie, co charakteryzuje tutejszą kulturę piłkarską.

Jest oczywiste, że najwięcej zależy od samej predyspozycji i umiejętności sportowych samych zawodników. Klinsmann zdaje sobie z tego sprawę i mówi: "System szkolenia musi zostać dopasowany do piłkarzy, powinni oni czuć się jego ważnym ogniwem i znaleźć się w komfortowej sytuacji." Fachowcy doświadczeni między innymi możliwością ogladania Klinsmanna na trenerskiej ławce podczas mundialu w Niemczech w 2006 r. na każdym kroku podkreślają, że jest to trener pełen pasji, siły i człowiek, który nigdy nie kryję się ze swoimi piłkarskimi emocjami, oglądając z ławki występy swoich podopiecznych. Sam Klinsmann potwierdza te słowa, mówi, że nigdy nie bał się postawić na atak podczas rozgrywanego meczu przez swoich podopiecznych. Dodaje również, że umiejętności indywidualne poszczególnych graczy są kwestią szczególną w jego zespole. "Nasza praca polega między innymi na promowaniu indywidualnych umiejętności każdego z zawodników, wykorzystaniu ich zapału i motywacji do gry. Zespołowa wygrana zależy po części także od wykorzystania niekiedy fantastycznych indywidualnych umiejętności poszczególnych graczy. Razem wszyscy tworzymy swoistą układankę, kompilację tego, co w dzisiejszym futbolu może nam przynieść sukces"- nie kryje swej filozofii Klinsmann.

Według Klinsmanna zespół powinien grać piłką, utrzymywać się przy niej tyle, ile będzie to możliwe, a po stracie natychmiast starać się ją odzyskać. Tylko to według niego będzie mogło zagwarantować pełnego wykorzystanie ofensywnego potencjału drużyny. "Może nie jest to jakieś wielkie odkrycie, ale bynajmniej nie zamierzamy siedzieć i uczyć się od innych ich filozofii gry. To nie my mamy być zepchnięci do defensywy, ale w naszej kwestii leży to, aby zaatakować rywala"- powtarza na każdym kroku obecny szkoleniowiec Bayernu.

Na pytanie zadane przez niemieckich dziennikarzy co do możliwości bycia ukaranym przez szybki kontratak rywala w momencie zbytniego zaangażowania w atakowanie bramki przeciwnika Klinsmann wynajduje spokojną odpowiedź. "Jestem w stanie pracować z każdym i każdego dnia i tłumaczyć mu do znudzenia, że po stracie piłki należy podjąć pościg za obrońcą czy skrzydłowym drużyny przeciwnej. Jestem gotów by skłonić swoich graczy do głębokiej analizy ich ewentualnych błędów. Co do możliwości bycia skontrowanym na boisku, zawsze jest pewne ryzyko, taki jest współczesny futbol. Jednakże przyjęcie agresywnego stylu gry jest niezbędne, by zmusić rywala do popełnienia większej ilości błędów." Pozostaje nam poczekać i przekonać się czy filozofia Klinsmanna skupiona na ataku, sile i odwadze na boisku, która zdała egzamin w reprezentacji Niemiec podczas MŚ 2006 również dla Bayernu okaże się sukcesywna.

źródło: fcbayern.de
autor: Daniel Mandela

Źródło:

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...