DieRoten.pl
Reklama

55. urodziny Kahna!

fot. Photogenica
Reklama

Dla jednego z byłych pracowników i piłkarzy klubu ze stolicy Bawarii wczorajszy dzień był wyjątkowy − 55 lat temu na świat przyszedł legendarny Oliver Kahn.

Wczoraj swoje 55. urodziny obchodziła żywa legenda Bayernu i niemieckiej reprezentacji narodowej, czyli Oliver Kahn, który na świat przyszedł 15 czerwca 1969 w Karlsruhe. Przypominamy, że na początku 2020 roku „Tytan” wrócił do bawarskiego klubu w roli członka zarządu FCB, zaś w latach 2021-2023 pełnił funkcję prezesa.

Kariera klubowa

Wczorajszy solenizant pierwsze kroki w świecie piłki nożnej stawiał w klubie Karlsruher Sportclub, zaś swój pierwszy trening piłkarski odbył w 1975 roku jako 6-latek! W kolejnych latach przechodził przez kolejne etapy szkolenia, po czym został włączony do pierwszego zespołu ‒ nastąpiło to dokładnie w 1987 roku.

Na swój debiut czekał do 27 listopada 1987 roku, kiedy to KSC zostało rozbite 4:0 przez Kolonię w niemieckiej Bundeslidze. W pierwszych dwóch sezonach pełnił małą znaczącą rolę, jednakże w kampanii ligowej 1990/91 stał się jednym z ważniejszych ogniw w drużynie Karlsruher. Ogółem dla klubu ze swojego rodzinnego miasta rozegrał łącznie 149 spotkań (licząc wszystkie rozgrywki). Świetne występy w kolejnych latach sprawiły, że latem 1994 roku za kwotę ponad 2,5 miliona euro trafił do Bayernu Monachium, gdzie też w przyszłości stał się absolutną legendą.

Klub ze stolicy Bawarii ściągnął go jako następcę Raimonda Aumanna i od razu ustabilizował jako golkipera pierwszego wyboru. Z roku na rok Oliver wyrabiał sobie coraz to większą markę, po czym urósł do miana najlepszego bramkarza na całym piłkarskim globie. Na swoje pierwsze trofeum w nowym klubie musiał czekać rok, albowiem w sezonie 1995/96 wraz z kolegami sięgnął po Puchar UEFA. Z kolei rok później zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Niemiec w karierze oraz zdobył tytuł Bramkarza Roku.

W trakcie swojej wieloletniej, jak i również bogatej przygody z Bayernem święcił od groma sukcesów ‒ zarówno na krajowym podwórku, jak i również na arenie międzynarodowej. Kahn odnosił też liczne sukcesy na polu indywidualnym ‒ niejednokrotnie przypadały mu nagrody najlepszego GK (10-krotnie). Ponadto Oliver zawsze słynął ze swojego legendarnego charakteru, ambicji, woli walki i zawziętości ‒ wśród swoich kolegów, przeciwników, a nawet sędziów budził strach. Warto także nadmienić, iż legendarny „Tytan” jest autorem licznych rekordów w Bundeslidze, Pucharze Niemiec i nie tylko.

Sukcesy Kahna w piłce klubowej:

‒ 8x mistrz Niemiec
‒ 6x Puchar Niemiec
‒ Liga Mistrzów
‒ Puchar UEFA
‒ Puchar Interkontynentalny
‒ 6x Puchar Ligi Niemieckiej

Ogółem w swojej jakże bogatej karierze rozegrał łącznie 781 spotkań w piłce klubowej, tracąc łącznie 783 bramki oraz 292-krotnie zachowując czyste konto! W samej tylko Bundeslidze Kahn zanotował 204 spotkań na zero z tyłu! Jest rekordzistą Bundesligi pod względem liczby zwycięstw – 15 kwietnia 2007 po raz 292. zszedł z boiska jako zwycięzca, co pozwoliło mu wtedy na wyprzedzenie Manfreda Kaltza o jeden wygrany mecz. Ogółem Kahn może pochwalić się 310 wygranymi spotkaniami w lidze!

Swoją karierę piłkarską „Tytan” postanowił zakończyć w 2008 roku. Ostatni mecz w trykocie Bayernu Monachium rozegrał 2 września 2008 roku, było to spotkanie towarzyskie pomiędzy FCB a niemiecką reprezentacją. Należy jeszcze wspomnieć, że Kahn jest między innymi honorowym członkiem klubu oraz ma swoje miejsce w Galerii Sław Bayernu, czyli w tak zwanym Hall of Fame.

Kariera reprezentacyjna

Oliver wielkie sukcesy święcił nie tylko na polu piłki klubowej, ale i również reprezentacyjnej! W dorosłej kadrze narodowej zadebiutował 23 czerwca 1995 roku, kiedy to nasi sąsiedzi zza Odry w meczu towarzyskim pokonali Szwajcarię 2:1. Początkowo nie pełnił zbyt wielkiej roli, ale z czasem i tutaj stał się piekielnie ważnym ogniwem.

W trakcie swojej długoletniej przygody z reprezentacją wraz z kolegami pojechał w sumie na osiem wielkich turniejów ‒ Puchar Konfederacji, czterokrotnie na Mistrzostwa Świata oraz trzykrotnie na Euro. Choć nigdy nie zdobył złotego medalu na Mundialu, to był bardzo bliski w 2002 roku, lecz wówczas Niemcy ponieśli w finale porażkę z Brazylią. Cztery lata później udało mu się jeszcze zdobyć brązowy medal. Niemniej jednak jego największy sukces w karierze jako reprezentant swojego kraju przypada na 1996 rok ‒ wtedy to drużyna „Die Mannschaft” wygrała Euro.

Liczby i sukcesy w kadrze narodowej:

‒ Euro
‒ Srebrny medal MŚ
‒ Brązowy medal MŚ
‒ 86 spotkań
‒ 30 czystych kont

Nowa rola i funkcja w klubie

Po wielu latach przerwy z piłką, w styczniu 2020 roku Oliver oficjalnie powrócił do bawarskiego klubu, gdzie od razu został włączony do zarządu Bayernu. Legendarny „Tytan” stopniowo poznawał FCB od kierowniczej strony, co miało na celu przygotowanie go do roli nowego prezesa „Gwiazdy Południa”. Pierwotnie Kahn miał zastąpić Rummenigge 1 stycznia 2022 roku, jednakże „Kalle” chcąc uniknąć podziału władzy w sezonie 2021/22, postanowił zrezygnować z pełnionych przez siebie funkcji na pół roku przed wygaśnięciem kontraktu. Tym samym 1 lipca 2021 roku 55-latek został oficjalnie nowym CEO klubu ze stolicy Bawarii.

Jako członek zarządu Oliver doświadczył m. in. zdobycia przez zawodników rekordowego mistrza Niemiec dziewięciu tytułów – w tym sekstetu. Niestety, ale w maju 2023 roku klub postanowił rozstać się z Niemcem.

Wszystkiego najlepszego Oli! Happy Birthday Oli! Alles Gute zum Geburstag Oli! Ois Guade Oli! 

Źródło: DieRoten
GabrielStach

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...