DieRoten.pl
Reklama

46. urodziny Sagnola!

fot. PodStadionem.pl
Reklama

Dla jednego z byłych zawodników Bayernu Monachium dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, albowiem 46 lat temu na świat przyszedł legendarny już Willy Sagnol.

Swoje 46. urodziny obchodzi dziś legendarny zawodnik Bayernu Monachium − Willy Sagnol − który święcił sukcesy z bawarskim zespołem nie tylko na krajowym podwórku, ale i na arenie międzynarodowej.

Willy Sagnol na świat przyszedł dokładnie 18 marca 1977 roku w Saint-Etienne, zaś swoje pierwsze kroki w piłkarskim świecie stawiał w zespole z Haute-Loire, gdzież rozwinął się na pozycji prawego obrońcy. W 1990 roku w wieku 13 lat trafił do Saint-Etienne, gdzie stopniowo przechodził przez wszystkie etapy szkolenia.

Po pięciu latach gry w młodzieżówce Saint-Etienne został włączony do pierwszego zespołu, gdzie przez dwa lata rozegrał łącznie 46 spotkań, strzelając przy tym bramkę. Dobre występy zaowocowały transferem do AS Monaco w 1997 roku, gdzie już w swoim pierwszym roku gry zasmakował sukcesu w postaci wygrania Ligue 1.

Mimo wszystko jego kariera nabrała tak naprawdę rozpędu w 2000 roku, kiedy to trafił do Bayernu Monachium. Młodemu Francuzowi nie zajęło zbyt dużo czasu, aby przebić się do pierwszego składu rekordowego mistrza Niemiec. W monachijskim zespole Sagnol wypracował sobie miano jednego z najlepszych prawych defensorów w historii klubu. Willy grywał nie tylko na obronie, ale i był także rzucany do pomocy przez trenerów FCB.

Jako zawodnik Bayernu Monachium święcił mnóstwo sukcesów, z których największym z nich bez wątpienia było zdobycie Ligi Mistrzów w 2001 roku po wygranym finale z Valencią. Dla pierwszej drużyny „Die Roten” grał łącznie dziewięć lat, po czym postanowił zakończyć swoją jakże bogatą karierę.

Sukcesy Sagnola w karierze:

− Liga Mistrzów
− 5x mistrzostwo Niemiec
− 4x Puchar Niemiec                      
− Mistrzostwo Francji
− Superpuchar Francji
− Puchar Interkontynentalny
− Puchar Ligi Niemieckiej
− 2x Puchar Konfederacji

Willy Sagnol święcił także sukcesy w kadrze narodowej Francji, gdzie zadebiutował 15 listopada 2000 roku. Trzy lata później wraz ze swoimi kolegami z reprezentacji sięgnął po Puchar Konfederacji. Co więcej w 2006 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach Świata w Niemczech. Ogółem dla Trójkolorowych” Sagnol rozegrał łącznie 59 spotkań.

Bilans Willy'ego Sagnola:

− 379 spotkań (z czego 277 dla Bayernu)
− 8 bramek (wszystkie dla Bayernu)
− 50 asyst (wszystkie dla Bayernu)

Po zakończeniu piłkarskiej kariery Francuz nie powiedział sobie dość! W 2010 roku został członkiem rady nadzorczej swojego macierzystego klubu Saint-Etienne, po czym przez kilka miesięcy pełnił funkcję skauta Bayernu Monachium. W 2011 roku w pełni oddał się pracy na rzecz kadry narodowej Francji, gdzie piastował szereg różnych funkcji. Kilka później w okresie od lipca 2013 roku do czerwca 2014 roku pełnił funkcję pierwszego trenera reprezentacji Francuzów do lat 21. Jego kariera nabrała wtedy rozpędu − w 2014 roku został trenerem Girondins Bordeaux, gdzie miał okazję poprowadzić zespół w 88 spotkaniach (średnia 1,50 punktów na mecz).

W lipcu 2017 roku powrócił do Bayernu jako asystent Carlo Ancelottiego. Po zwolnieniu włoskiego trenera miał okazję nawet sam pełnić funkcję pierwszego trenera FCB w zremisowanym 2:2 meczu ligowym z Herthą Berlin, po czym został odsunięty od pierwszego zespołu. 

Wszystkiego najlepszego Willy! Happy Birthday Willy! Alles Gute zum Geburstag Willy! Ois Guade Willy! Joyeux anniversaire Willy!

Źródło: Własne
GabrielStach

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...