10 najsłynniejszych i najszybszych hat-tricków w historii

Kiedy AC Milan przegrywał do połowy 3-0 z Lecce w ich niedzielnym pojedynku, mało kto mógł przewidzieć, iż zespół prowadzony przez Massimiliano Allegri'ego będzie w stanie odwrócić losy tego spotkania.

Jednak wprowadzony na początku drugiej połowy pomocnik Kevin-Prince Boateng, wywrócił grę do góry nogami.

Reprezentant Ghany natchnął swoich kolegów do walki zdobywając w 15 minut hat-tricka, co pozwoliło Rossonerim zebrać się i ostatecznie zwyciężyć 4-3. Wobec tego osiągnięcia pomocnika Milanu, Boateng stał się członkiem zestawienia najszybciej strzelonych hat-tricków, pośród takich sław jak Gerd Müller, Marco van Basten czy Robbie Fowler

Poniżej lista 10 najbardziej sławnych hat-tricków w historii:

10. Kevin-Prince Boateng (Lecce 3-4 AC MILAN) - 14 minut

Może wydawać się, iż Lionel Messi i Cristiano Ronaldo mogą powtórzyć ten wynik nawet co drugi tydzień, jednak to Boateng ma zaszczyt być zawodnikiem, który ustrzelił najszybszego hat-tricka w całej Europie w tym sezonie. Jego wyczyn był tym bardziej niezwykły, iż pojawił się z ławki rezerwowych, gdy Rossoneri przegrywali 3-0, jednak jego bramki zainspirowały drużynę do ostatecznego zwycięstwa 4-3.

9. Marco van Basten (AC MILAN 4-0 IFK Göteborg) - 10 minut

Holenderski Mistrz strzelił jedną z najpiękniejszych bramek w historii Champions League w meczu z Göteborgiem pokonując bramkarza rywali akrobatycznymi nożycami w obrębie pola karnego. Ten gol przyćmił dwa pozostałe osiągnięcia tej nocy. Marco strzelił wszystkie 4 bramki, kompletując hat-tricka w zaledwie 10 minut.

8. Ole Gunnar Solskjäer (Nottm. Forest 1-8 MANCHESTER UNITED) - 10 minut

“Napastnik o dziecięcej twarzy” ilustruje, dlaczego był znany jako super-zastępca w dziele zmasakrowania drużyny Nottingham Forest. Solskjäer został wprowadzony do gry na 20 minut przed końcem spotkania przy stanie 4-1 dla United i zdołał strzelić cztery bramki, z czego samego hat-tricka skompletował w 10 minut. Nie jest strzelcem najszybszego hat-tricka w historii, lecz jego cztery bramki w 12 minut do dziś są niesamowitym osiągnięciem, a zarazem rekordem.

7. Laszlo Kiss (WĘGRY 10-1 Salwador) - 7 minut

Wprowadzony na plac gry przy stanie 5-0 dla Węgrów, w ich meczu otwarcia Mistrzostw Świata w 1982 roku, w miejsce Andrasa Torocsika, nie mógł nawet przypuszczać jakiego wyczynu dokona. Salwador został surowo ukarany, że ośmielił się zdobyć bramkę, trzema trafieniami rezerwowego zawodnika w 69., 72. i 76. minucie., co ostatecznie zakończyło się dwucyfrowym wynikiem ze strony Węgrów.

6. Jermain Defoe (TOTTENHAM 9-1 Wigan) - 7 minut

Kolejny mecz, który zakończył się festiwalem strzeleckim i kilkoma rekordami. Zdobycie przez Defoe hat-tricka w 7 minut stało się drugim najszybszym hat-trickiem w historii Premier League. Jermaine zakończył mecz z 5 trafieniami na koncie, co uczyniło go jednym z trzech angielskich zawodników, którym udało się zdobyć 5 bramek w przeciągu jednego spotkania.

5. Marco van Basten (AC MILAN 3-1 Atalanta) - 6 minut

Ten sam van Basten ponownie. Jego wyczyn przeciwko drużynie Göteborgu może być nie lada osiągnięciem dla większości, ale nie było życiowym rekordem Holendra. Sezon wcześniej udało mu się ustrzelić hat-tricka w zaledwie 6 minut, w meczu w którym Rossoneri pokonali zespół Atalanty 3-1 w Serie A. Milan został mistrzem w tamtym sezonie, głównie dzięki wspaniałemu wynikowi 25 ligowych bramek w 31 grach holenderskiego zawodnika.

4. David Villa (Athletic Bilbao 0-3 VALENCIA) - 5 minut

Na długo przed tym jak Villa stał się najlepszym strzelcem reprezentacji Hiszpanii przed Raulem, miał zaszczyt zanotować jeden z najszybszych hat-tricków w grze. W meczu na San Mames przeciwko drużynie Athleticu Bilbao, gdy do końca meczu pozostało niespełna 10 minut a na tablicy nadal widniał bezbramkowy remis, Villa złamał serca zawodnikom i sympatykom Bilbao, strzelając trzy gole w ciągu pięciu minut.

3. Robbie Fowler (LIVERPOOL 3-0 Arsenal) - 4 minuty

Potrójne trafienie Defoe przeciwko Wigan zostało przyćmione przez najszybszy hat-trick w historii Premier League poniżej 5 minut. Rekord ten należy do Robbiego Fowlera, który potrzebował zaledwie 4 minut i 33 sekund, aby trzykrotnie zniszczyć zszokowanych obrońców Arsenalu w 1994 roku. To było wszystko czego potrzebowali zawodnicy Liverpoolu, którzy utrzymali wynik i odnieśli zwycięstwo.

2. Gerd Müller (Fortuna Düsseldorf 6-5 BAYERN MONACHIUM) - 4 minuty

“Der Bomber” jest jedną z najbardziej bramkostrzelnych maszyn futbolu. W swoim dorobku ponad 600 strzelonych bramek w całej karierze, ustrzelił wiele hat-tricków. Jednak żaden z nich nie został strzelony tak szybko, jak w 4 minuty podczas 11 bramkowego dreszczowca z Fortuną Düsseldorf. Niestety dla Müllera, jego drużyna została pokonana, pomimo jego osobistego heroizmu.

1. Tommy Ross (ROSS COUNTY 8-1 Nairn County) - 90 SEKUND!

Ross dopiero niedawno został oficjalnie uznany zdobywcą najszybszego hat-tricka w historii piłki nożnej.

Nie tylko zdobył 3 bramki w niesamowite 90 sekund, ale był zaledwie 18-letnim zawodnikiem w tym czasie. Zanotował również 7 goli w tym wygranym 8-1 meczu – wszystkie po stracie bramki przez jego drużynę na 1-0. Jeszcze bardziej godnym uwagi jest fakt, iż wysiłki Rossa nie były oficjalnie przedstawione w Księdze Rekordów Guinessa, aż przez 40 lat, gdy ostatecznie nie było już oficjalnych sędziów meczu rozgrywanego w 1964 roku.

Ross nie wierzy, aby jego 90-sekundowy hat-trick został pobity. “To będzie prawdopodobnie bardzo trudno pokonać, ponieważ należy trzykrotnie pokonać bramkarza w niespełna 1,5 minuty.” - Wyjaśnił. “W tamtych czasach nie było ‘całowania’. Kiedy zdobyłem te bramki podbiegłem do środkowej linii boiska, kapitan poklepał mnie po głowie i powiedział: ‘Dobra robota, synu.’, a ja cieszyłem się z tego wyniku wewnątrz siebie.”

Przy współpracy z: Taxeo Gdańsk - biuro księgowe

Źródło: goal.com