Superpuchar: Wygrana FCB!

Niedzielny wieczór okazał się szczęśliwy dla bawarskiego klubu - w rozgrywanym na Allianz Arena Superpucharze Niemiec piłkarze FC Bayern pokonali Borussię Dortmund 2:1 (2:0) po golach Mario Mandżukicia i Thomasa Mullera. Honorowe trafienie dla BVB zaliczył Robert Lewandowski.

Bawarczycy musieli sobie w tym meczu radzić bez m.in. Bastiana Schweinsteigera, Mario Gomeza, Davida Alaby, Rafinhi i Diego Contento. Dlatego też przed Manuelem Neuerem zagrali Jerome Boateng i Dante, zaś na bokach defensywy Philipp Lahm oraz Emre Can. Środek pomocy zestawiony został z Luiza Gustavo i Toniego Kroosa, zaś Mandżukicia w ataku wspomagali Muller, Franck Ribery oraz Arjen Robben.

Od samego początku do ataku ruszyli podopieczni Juppa Heynckesa. Pierwszą akcję zmarnował Muller, ale drugą okazję na bramkę zamienił już Mario - Chorwat w 6. minucie wykorzystał doskonałe podanie od Ribery'ego i otworzył wynik spotkania.

Pięć minut później nowy nabytek FCB wypuścił w uliczkę Robbena, który wyszedł sam na sam z Romanem Weidenfellerem. Holender trafił jedynie w słupek, ale na szczęście w odpiednim miejscu był Muller, który dobił futbolówkę na pustą bramkę, podwyzszając rezultat potyczki na 2:0 (11.).

Borussia był oszołomiona świetnym rozpoczęciem spotkania przez FCB i nie potrafiła praktycznie w ogóle zagrozić bramce Bayernu. Jedynie Lewandowski próbował absorbować uwage obrońców Monachijczyków, ale jego próby rozbijały się o blok defensywny FCB. Tym samym pierwsza połowa zakończyła się pewnym prowadzeniem Bayernu.

Zaraz po zmianie stron groźnie pod bramką Neuera zrobiło się za sprawą polskiego snajpera, ale jego uderzenie zdołał wybronić Manu. Pod bramką BVB groźną akcję przeprowadzili Muller i Mandżukić, ale strzał Niemca w ostatniej chwili zablokował Mats Hummels.

Kolejną świetną sytuację wykreowaną przez Ribery'ego niewykorzystali na spółkę Robben i Mandżukić, którzy w dogodnej okazji przeszkadzali sobie wzajemnie i Weidenfeller nie miał problemów z dobrą interwencją. BVB w 75. minucie za sprawą Lewandowskiego dopięło swego, zdobywając bramkę kontaktową.

Następne minuty nie przyniosły zmiany wyniku i bawarscy zawodnicy mogli cieszyć się z pokonania BVB.

FC Bayern - Borussia Dortmund 2-1 (2-0)

FC Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Luiz Gustavo - Kroos, Can (Badstuber 70) – Robben (Shaqiri 86), Müller, Ribery (Tymoshchuk 81) - Mandzukic

Rezerwowi: Starke, van Buyten, Weiser, Pizarro

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Gündogan, Leitner (Perisic 64) – Blaszczykowski (Schieber 71), Reus, Großkreutz (Götze 64) – Lewandowski

Rezerwowi: Langerak, Felipe Santana, Löwe, Amini

Sędzia: Michael Weiner (Giesen)

Widzów: 69,000

Bramki: 1-0 Mandzukic (6), 2-0 Müller (11), 2-1 Lewandowski (75)