DieRoten.pl
Reklama

Ciekawostki stadionu Allianz Arena - Co warto o nim wiedzieć?

fot. J. Laskowski / G. Stach
Reklama

Allianz Arena w Monachium to nie tylko stadion piłkarski, ale prawdziwa ikona architektury i symbol sportowych emocji.

Od chwili swojego powstania w 2005 roku, ten monumentalny obiekt przyciąga uwagę nie tylko fanów piłki nożnej, ale także miłośników architektury i rozrywki z całego świata. Jego charakterystyczna fasada, innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz bogata historia czynią go jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów na świecie. Co warto o nim wiedzieć? Poznajcie najciekawsze ciekawostki!

Co warto wiedzieć o Allianz Arena?

W tym artykule odkryjemy fascynujące ciekawostki na temat Allianz Areny - od jej innowacyjnego designu po historyczne wydarzenia, które miały tam miejsce. Na początku warto wspomnieć, że została ona zbudowana w latach 2002-2005 przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku. Budowa stadionu kosztowała około 340 milionów euro! Co więcej, pomieści około 75 000 widzów podczas meczów piłki nożnej. Jest to jeden z największych stadionów w Europie.

Ponadto Allianz Arena był przez lata domowym stadionem dla dwóch największych klubów piłkarskich w Monachium: FC Bayern Monachium i TSV 1860 Monachium. Oba kluby dzieliły się areną od momentu jej otwarcia w 2005 roku. TSV po sezonie 2016/17, kiedy do spadli do Regionalligi, nie rozgrywa już swoich meczów na Allianz Arenie. Ponadto stadion jest wykorzystywany nie tylko do meczów piłki nożnej, ale także do innych wydarzeń sportowych, koncertów, imprez firmowych i innych eventów kulturalnych. Posiada różne ustawienia, które mogą być dostosowane do różnych potrzeb.

Jeśli interesujecie się piłką nożną, to wizyta w tym miejscu z pewnością należy do waszych marzeń. Przeżywanie emocji na żywo jest dużo lepsze niż to przed telewizorem. Jeśli jesteście fanami danej drużyny i potraficie przewidzieć wynik meczów, które są przez nią rozgrywane, to możecie obstawiać u bukmachera! Kod promocyjny Superbet, zapewni wam atrakcyjne bonusy, które mogą przydać się na rozpoczęcie tej przygody.

Allianz Arena - Ciekawe fakty o stadionie w Monachium

To oczywiście nie koniec ciekawostek, jakie dla was przygotowaliśmy. Opisywany stadion jest przykładem ekologicznych inicjatyw w budownictwie sportowym. Posiada instalacje fotowoltaiczne na dachu, które pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb energetycznych stadionu za pomocą energii słonecznej. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Allianz Arena jest jego zdolność do zmiany kolorów fasady zewnętrznej.

Posiada ona ponad 3000 paneli z tworzywa sztucznego. Pokrywają one stadion i emitują światło w różnych kolorach, tworząc szereg dynamicznych efektów wizualnych. Ta innowacyjna technologia świetlna sprawia, że Allianz Arena jest nie tylko miejscem sportowych emocji, ale także spektakularnym elementem krajobrazu miejskiego. W sklepach klubowych można znaleźć bogaty wybór produktów związanych z FC Bayern Monachium oraz TSV 1860 Monachium, od koszulek po gadżety dla fanów. 

Allianz Arena została zbudowana na terenach dawnego lotniska Oberwiesenfeld w północnej części Monachium. Ten obszar ma bogatą historię, ponieważ był miejscem, gdzie odbywały się liczne lotnicze pokazy i wydarzenia w okresie międzywojennym oraz podczas II wojny światowej. Przeznaczenie tego obszaru na budowę nowoczesnego stadionu sportowego stanowiło znaczącą transformację dla lokalnej społeczności.

Świetna komunikacja - Atut stadionu w Monachium

Allianz Arena jest łatwo dostępna komunikacyjnie, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem dla fanów z całej Europy. Posiada własną stację metra, którą można łatwo dotrzeć z centrum Monachium. Ponadto gwarantuje wygodne połączenia autobusowe i parkingi dla osób podróżujących własnym samochodem. Dzięki temu arena może z łatwością pomieścić tysiące fanów podczas dużych wydarzeń sportowych i koncertów.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Reklama

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...