Bayer vs Bayern: Kane poluje na rekordy

Po rozegraniu boju w Bundeslidze w ramach sezonu 2023/24, podopieczni Thomasa Tuchela po tygodniowej przerwie przystępują do kolejnego starcia, ponownie na krajowym podwórku.

Dokładnie o 18:30 zespół rekordowego mistrza Niemiec zagra z drużyną Bayeru 04 Leverkusen, która pokonała ostatnio VfB Stuttgart 3:2. Tradycyjnie z okazji nadchodzącego spotkania, oficjalny serwis Bayernu przygotował garść faktów i ciekawostek przedmeczowych.

Bilans sprzyja FCB

Jeśli pod uwagę weźmie się wszystkie dotychczasowe pojedynki Bayernu z Bayerem 04 (wszystkie rozgrywki), to obie ekipy miały okazję rywalizować ze sobą przy 98 okazjach. Bilans FCB prezentuje się następująco:

– 59 zwycięstw, 19 remisów i 20 porażek
– Bramki 197:115

Bayern vs Bayer w Bundeslidze

Dla Bayernu i Bayeru 04 będzie to dokładnie 90. mecz w historii Bundesligi. Monachijczycy zwyciężali w ponad połowie dotychczasowych spotkań (52), podczas gdy Aptekarze wygrali zaledwie 19 – pozostałe spotkania (18) kończyły się remisami.

Xabi Alonso

Odkąd Xabi Alonso został trenerem Bayeru 04, monachijczycy nie wygrali żadnego z dwóch spotkań z Aptekarzami (1 remis i 1 porażka).

Bayern z liderami

Bayern przegrał tylko jedno z ostatnich sześciu starć Bundesligi z liderami Bundesligi (trzy zwycięstwa, dwa remisy) – jedyna porażka miała miejsce w grudniu 2019 roku (1:2 z Gladbach).

Bayer z wiceliderami

Drużyna Bayeru 04 Leverkusen nigdy nie wygrała z wicemistrzami w czterech próbach jako liderzy Bundesligi (dwa remisy, dwie porażki). Ich przeciwnikami w tych meczach byli trzykrotnie Bayern i raz Hamburger SV.

Ofensywa FCB

Bayern po 20 meczach strzelił łącznie 59 bramek – więcej na tym etapie rozgrywek zdobyli tylko Bawarczycy w sezonie 2021/22 (65).

Rekord klubowy B04

Bayer 04 zdobył z kolei 52 bramki po 20 meczach ligowych, co jest klubowym rekordem Aptekarzy.

Najskuteczniejsze defensywy w lidze

Bayer 04 posiada najskuteczniejszą defensywę w tym sezonie Bundesligi (14 straconych goli). Drugie miejsce zajmuje Bayern (19). Jeśli mowa o czystych kontach, to B04 również przewodzi (10), podczas gdy FCB jest drugie (9).

Kane wyrównał rekord Lewandowskiego

Harry Kane ma 24 bramki w pierwszych 20 kolejkach Bundesligi. Tylko Robert Lewandowski w sezonie 2020/21 osiągnął taki wynik na tym etapie rozgrywek.

Sane najskuteczniejszym asystentem

Leroy Sane jest najlepszym asystentem w tym sezonie Bundesligi (11). Zaraz za jego plecami plasuje się z kolei Alejandro Grimaldo z Bayeru 04, który ma na swoim koncie 9 assyt.

Goretzka z Bayerem 04

Leon Goretzka w 17 starciach z Bayerem 04 miał bezpośredni udział przy 11 golach (pięć bramek, sześć asyst) - więcej niż przeciwko jakiejkolwiek innej drużynie w Bundeslidze.

Niepokonany Bayer 04

Bayer Leverkusen jest dopiero czwartą drużyną w historii Bundesligi, która pozostała niepokonana w pierwszych 20 meczach sezonu – wcześniej dokonali tego tylko Bayern (1988/89 i 2013/14) i Bayer 04 (2009/10) pod wodzą Juppa Heynckesa.

Bawarski walec w natarciu

Piłkarze Bayernu od początku sezonu 2023/24 w 29 meczach o stawkę zdobyli w sumie 76 bramek, co daje im średnio 2,62 goli na spotkanie.

Najskuteczniejsze trio FCB

Trzema najskuteczniejszymi piłkarzami Bayernu w tym sezonie są Harry Kane (28 goli), Leroy Sane (9 goli) oraz Jamal Musiala (7 goli). Mieli oni łącznie udział przy 44 z 76 bramek FCB w kampanii 2023/24 (58%).

Kane najskuteczniejszy

Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, najskuteczniejszym piłkarzem Bayernu jest obecnie Harry Kane – 28 goli oraz 8 asysty (36) w 27 spotkaniach. Następnie można wyróżnić Leroya Sane (9 bramek i 12 asyst) oraz Thomasa Muellera (2 gole i 8 asyst).

Kane dla Bayernu

Mając na uwadze wszystkie rozgrywki, Harry Kane notuje średnio udział przy bramce Bayernu co 53 minuty (22 gole i 7 asyst).

Tel z niesamowitą średnią

Licząc wszystkie rozgrywki, Mathys Tel notuje udział przy bramce Bayernu średnio co 65 minut w sezonie 2023/24.

Grad bramek gwarantowany

W historii dotychczasowych pojedynków Bayernu z Bayerem, średnia strzelonych bramek wynosi 3,18.

Dziesiąty mecz na szczycie

Dla Bayernu i Bayeru 04 będzie to dokładnie dziesiąty mecz na szczycie tabeli Bundesligi – klub z Leverkusen wygrał tylko 1 z nich (w 1986 roku), podczas gdy mistrzowie Niemiec zwyciężyli przy 7 pozostałych okazjach.

Źródło: FCB.de / Własne