Bawarczycy w reprezentacjach

Lukas Podolski uchronił reprezentację Niemiec przed porażką w ostatnim spotkaniu w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. Były napastnik Bayernu zdobył w 90 minucie bramkę, która dała remis (1-1) ekipie Joachima Lowa z Finlandia. Dla Finów bramkę w 11 minucie  zdobył Jonathan Johansson. Jednak mimo remisu Niemcy zostali zwycięzcą swojej grupy i bezpośrednio zakwalifikowali się na mundial w RPA.

„Ostatnio gra nam się bardzo ciężko przeciwko tak defensywnie nastawionym drużynom, dziś było znów tak samo. Nie graliśmy za dobrze i nie potrafiliśmy wejść w szesnastkę, a Finlandia już przy swojej pierwszej okazji strzeliła nam bramkę” – powiedział Philipp Lahm po wczorajszym spotkaniu odnosząc się również do gwizdów na stadionie: „kibice przychodzą i płacą za to by ujrzeć bramki, a myśmy im tego dziś nie dali”.

Klose zmienia Gomeza
Cztery dni po wygranej 1-0 nad reprezentacja Rosji również i w tym spotkaniu Philipp Lahm rozegrał całe 90 minut na lewej obronie. Miroslav Klose te spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych – na boisku pojawił się w 77 minucie zmieniając słabo spisującego się Mario Gomeza.

Miro w 84 minucie miał dobrą okazję na zdobycie wyrównującej bramki strzałem z główki – jednak nie trafił precyzyjnie. Ale w 90 minucie zanotował on asystę przy bramce Podolskiego, która to ustanowiła końcowy rezultat spotkania (1-1). Klose jest również najlepszym strzelcem reprezentacji Niemiec w tych kwalifikacjach (7 zdobytych bramek). Lahm natomiast jako jedyny zawodnik rozegrał wszystkie 10 spotkań. Bastian Schweinsteiger w tym meczu nie grał – Low dał mu wolne.

Ukraina zagra w barażach
Bez Tymoszczuka zapewniła sobie Ukraina drugie miejsce w grupie 6 zwyciężając 6-0 nad Andorą. Ukraińcy tym samym zagrają w barażach (14 i 18 listopada). Danijel Pranjic wraz z reprezentacją Chorwacji wygrał 2-1 z Kazachstanem jednak wystarczyło to zaledwie na zajęcie 3 miejsca w grupie ze stratą 1 punktu do Ukraińców.

Również Belgia zakończyła swoja przygodę z Mistrzostwami Świata – drużyna van Buytena (zmieniony w przerwie) przegrała po bardzo słabej grze wyjazdowe spotkanie z Estonią (2-0). W tej samej grupie Hamit Altintop cieszył się ze zwycięstwa 2-0 nad Armenią. Hamit grał do 83 minuty. Już przed ostatnią kolejką obie reprezentacje nie miały szans na awans.

Rekordzista Alba
Na kartach historii zapisał się wczoraj David Alba. W przegranym spotkaniu Austriaków z Francuzami (3-1) młody talent z rezerw Bayernu pojawił się na boisku w 80 minucie i tym samym stał się najmłodszym reprezentantem grającym w barwach Austrii ( 17 lat 3 miesiące i 20 dni).