Równo 50 lat temu Bayern wygrał pierwszy puchar w Europie!

Bayern Monachium to klub o wielkiej tradycji i jeszcze bogatszej historii. Drużyna "Gwiazdy Południa" od momentu swojego powstania sięgała po wiele tytułów na krajowym podwórku jak i arenie międzynarodowej.

Dokładnie 31 maja 1967 roku Bayern Monachium zdobył swoje pierwsze trofeum na arenie międzynarodowej − ówczesny trener "Dumy Bawarii" Zlatko Cajkovski poprowadził swoich podopiecznych do wielkiego zwycięstwa nad Rangersami w finale Pucharu Zdobywców Pucharów.

Tamtego pamiętnego dnia Bayern pokonał Rangers 1:0 na Stadion am Dutzendteich w Norymberdze, zaś bramkę na wagę zwycięstwa zdobył legendarny Franz "Bulle" Roth, który dzięki bramce zdobytej w 108. minucie spotkania zapewnił "Bawarczykom" pierwszy europejski puchar w historii.

W drużynie Bayernu Monachium w tamtym pamiętnym pojedynku grali tacy zawodnicy jak Sepp Maier, Hans Nowak, Franz Beckenbauer, Werner Olk (kapitan), Peter Kupferschmidt, Franz Roth, Rainer Ohlhauser, Dieter Koulmann, Rudolf Nafziger, Gerd Mueller oraz Dieter Brenninger.

W rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów brały udział drużyny, które w swoich krajach zdobyły puchar krajowy. Rozgrywany pod patronatem UEFA turniej ten był organizowany w latach 1961-1999.

Przebieg spotkania

Obie ekipy przez całe spotkanie grały bardzo ostrożnie w obronie i nie popełniały żadnych błędów. Jednakże w pierwszej części spotkania na stadionie w Norymberdze lepsi byli piłkarze Rangers, jednakże w drugiej połowie mecz został całkowicie zdominowany przez "Gwiazdę Południa".

Losy spotkania mogły zostać rozstrzygnięte w regulaminowym czasie gry, kiedy to Roger Hynd trafił do bramki strzeżonej prze legendarnego bramkarza Seppa Maiera − szczęśliwie włoski arbiter Concetto Lo Bello nie uznał bramki.

Jako że regulaminowe 90 minut nie przyniosło rezultatu, to potrzebna była dogrywka. Bramkę na wagę niezwykle cennego zwycięstwa zdobył wspomniany już Franz "Bulle" Roth, czyli kolejny legendarny piłkarz monachijskiego zespołu − Niemiec wykorzystał słabość defensywy Szkotów i przelobował golkipera Rangers, Norrie Martina.

Bayern Monachium 1:0 (0:0, 0:0) Rangers

Sędzia: Concetto Lo Bello (Włochy)

Bramki: 1:0 Franz Roth 108