Euro 2016 w liczbach

Za nami Mistrzostwa Europy 2016. Jak dobrze wiemy w finale tego turnieju zwyciężyli Portugalczycy, którzy w dogrywce strzelili bramkę na wagę zwycięstwa gospodarzom tego turnieju – Francuzom.

Przypomnijmy nasi rodacy zakończyli zmagania na etapie ćwierćfinału, co i tak jest przecież historycznym wynikiem. Nasi sąsiedzi zza Odry, gdzie występuje najwięcej Bawarczyków spośród wszystkich drużyn ulegli Francuzom w półfinale przegrywając 0-2.

Łącznie rozegrano 51 spotkań (wliczając w to mecze fazy grupowej jak i pucharowej). Wszystkie zespoły biorące udział w Mistrzostwach Europy zdobyły razem 108 bramek, co daje średnią 2,12 bramek na jedno spotkania.

Ciekawostką jest fakt, że w regulaminowym czasie gry finału Euro 2016 padło 0 bramek. Coś takiego wydarzyło się po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy.

4 – Aaron Ramsey oraz Eden Hazard są autorami największej ilości asysty podczas Euro.

6 – Antoine Griezmann z dorobkiem sześciu strzelonych bramek został królem strzelców Mistrzostw Europy, co jest najwyższym wynikiem do finałów w 1984 roku, kiedy to Michel Platini zdobył dziewięć bramek.

9 – Trafienie Cristiano Ronaldo w pojedynku półfinałowym sprawiło, że zrównał się on z Michelem Platinimi pod względem najlepszego strzelca wszech czasów Euro. Portugalczyk został również pierwszym piłkarzem, który strzelał w 4 rożnych turniejach ME.

18 lat i 328 dni – Renato Sanches stał się najmłodszym zawodnikiem w historii, który zagrał w finale Euro. Wcześniej tytuł ten należał do Cristiano Ronaldo, który podczas finału w 2004 roku miał 19 lat i 150 dni.

21 – Ronaldo może pochwalić się także największą ilością występów w historii Mistrzostw Europy.

27 – Tyle razy islandzki golkiper Hannes Halldorsson skutecznie interweniował, co oczywiście jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich bramkarzy.

32,8 – Najszybszym zawodnikiem Euro 2016 został zawodnik Bayernu Monachium Kingsley Coman. Jak dokładnie zmierzona w jednym z spotkań Francuz pobiegł 32,8 km/h. Za jego plecami znalazł się Yannick Carrasco z Belgi z prędkością 32,3 km/h.

40 lat i 86 dni – Gabor Kiraly dzięki występom węgierskiej reprezentacji na Euro został najstarszym zawodnikiem w historii tego turnieju. Wynik byłby zapewne lepszy, gdyby Węgrzy nie ulegli Belgom.

41 – Triumf Portugalczyków nad Francją był pierwszym zwycięstwem nad "Trójkolorowymi" od 41 lat! 56 – Porażka Francuzów była ich pierwszą porażką na wielkim turnieju rozgrywanym na własnym podwórku.

66,67 – Tylko 2/3 rzutów karnych zostało skutecznie wykonanych, podczas gdy Ronaldo, Sergio Ramos, Aleksandar Dragovic i Mesut Oezil nie potrafili zdobyć bramki z jedenastego metra - jest to najgorszy wynik od 1972 roku, kiedy to bramki z karnych zdobywał jeden zawodnik na dwóch.

100 – Robert Lewandowski zdobył swojego pierwszego gola na Euro w meczu z Portugalią po zaledwie 100 sekundach, co jest drugim najszybszym golem w historii Euro. Pod tym względem najlepszy jest Rosjanin Dmitri Krichenko, który w 2004 strzelił bramkę po 67 sekundach.

108 – Tyle bramek zostało zdobytych na turnieju we Francji w 51 spotkaniach. Średnia bramek na jeden mecz wynosi 2,12, co sprawia, że jedną bramkę strzelano co 44 minuty.

600 – Bramka zdobyta przez Naniego w pojedynku z Islandią być może nie dała Portugalczykom zwycięstwa, jednakże była to 600. bramka zarejestrowana w finałach Euro 2016.

720 – Portugalia rozegrała łącznie 720 minut w ubiegłych Mistrzostwach Europy (trzy dogrywki po 30 minut), co jest największym wynikiem spośród wszystkich drużyn biorących udział w turnieju. Rui Patrico rozegrał wszystkie minuty, podczas gdy Nani czternaście mniej.

2,427,303 – To ogólna liczba widzów, którzy oglądali spotkania Euro 2016 na stadionach. Średnia liczba widowni na jednym meczu wynosi 47,594. Jest to kolejny rekord w historii Euro.