Bayer vs Bayern: Grad bramek gwarantowany

Po rozegraniu boju w Bundeslidze w ramach sezonu 2022/23, podopieczni Juliana Nagelsmanna po nieco dłuższej przerwie przystępują do kolejnego starcia, ponownie na krajowym podwórku.

Dokładnie o 17:30 zespół rekordowego mistrza Niemiec zagra z drużyną Bayeru Leverkusen, który wygrał ostatnio 2:0 z Ferencvarosi TC. Tradycyjnie z okazji nadchodzącego spotkania, oficjalny serwis Bayernu przygotował garść faktów i ciekawostek przedmeczowych.

Bilans sprzyja FCB

Jeśli pod uwagę weźmie się wszystkie dotychczasowe pojedynki Bayernu z Bayerem 04 (wszystkie rozgrywki), to obie ekipy miały okazję rywalizować ze sobą przy 96 okazjach. Bilans FCB prezentuje się następująco:

– 59 zwycięstw, 18 remisów i 19 porażek
– Bramki 194:111

Wyjazdowe pojedynki z B04

Bayern wygrał 4 z 5 pięciu meczów Bundesligi na wyjeździe z Bayerem 04 Leverkusen. Z kolei od momentu porażki 1:3 w lutym 2019 roku, monachijczycy wygrali na BayArenie trzy razy z rzędu.

Bayer i negatywny rekord

Jeśli Bayern pokona dziś Bayer 04 na wyjeździe, to klub z Leverkusen wyrówna negatywny rekord klubowy pod względem porażek z rzędu na własnym podwórku (4 porażki u siebie z FCB w latach 2005-2008 i VfL Wolfsburgiem w latach 2018-2021).

Ostatnie pojedynki

Bayern jest niepokonany w ostatnich siedmiu meczach przeciwko Bayerowi 04 (sześć zwycięstw, jeden remis).

Niedziele z FCB

Bayern wygrał wszystkie 5 niedzielnych spotkań w sezonie ligowym 2022/23. Bilans bramkowy monachijczyków w tym czasie to 21:2.

Pozytywny bilans w Bundeslidze

Biorąc pod uwagę dotychczasowe pojedynki Bayernu z Bayerem 04 w Bundeslidze, monachijczycy wygrali 52 z 87 spotkań. Pozostałe potyczki kończyły się 18 porażkami oraz 17 remisami.

Tylko jeden raz

Od momentu porażki 1:2 z Frankfurtem w październiku 2021 roku, Bayern stracił punkty w ostatnich dziesięciu niedzielnych meczach ligowych tylko jeden raz – w maju 2022 roku, kiedy to padł remis 2:2 z VfB Stuttgart.

Mecze o stawkę

Bayern wygrał 8 z 9 ostatnich spotkań o stawkę. Ostatnia porażka (2:3 z Gladbach) była z kolei jedyną klęską monachijczyków w ostatnich 25 konkurencyjnych pojedynkach (20 zwycięstw i 4 remisy).

Ofensywa bawarskiego klubu

Bayern posiada najlepszą ofensywę w tej kampanii ligowej – monachijczycy zdobyli już 71 bramek. Z kolei Bayer 04 jest jedyną drużyną obok TSG Hoffenheim, która w rundzie wiosennej nie zagrała ani razu na 0 z tyłu.

Alonso u steru Bayeru 04

Od momentu przejęcia Bayeru 04 przez Alonso, Leverkusen zgarnęło 29 punktów z 16 spotkań, co czyni ich czwartym najlepszym zespołem w lidze w tym okresie za Bayernem (37), Borussią Dortmund (35) i RB Lipsk (34).

47 goli w pierwszych połowach

Bayern zdobył 47 bramek w pierwszych połowach sezonu ligowego 2022/23. Tylko dwie inne drużyny w Bundeslidze strzeliły więcej goli w całym sezonie – Borussia Dortmund (55) oraz RB Lipsk (49).

Ostatni kwadrans pierwszej połowy

Bayern jest najbardziej skuteczny w przedziale czasowym od 30. do 45. minuty pierwszych połów w Bundeslidze – monachijczycy zdobyli w tym czasie 25 bramek. Dla porównania w drugich połowach mistrzowie Niemiec strzelili „tylko” 24 gole.

Bayern w pierwszych połowach

Piłkarze Bayernu zdobyli 47 ze swoich 71 bramek w Bundeslidze w pierwszych połowach, co odpowiada wskaźnikowi na poziomie 66%. Żaden inny klub w tym sezonie ligowym nie może pochwalić się lepszym wynikiem.

Bramki w lidze

Od momentu bezbramkowego remisu na Allianz Arenie w meczu ligowym z RB Lipsk (9 lutego 2020 roku), monachijczycy strzelili co najmniej 1 bramkę w 71 kolejnych meczach z rzędu. W tym czasie mistrzowie Niemiec strzelili 231 goli.

Musiala najskuteczniejszy w FCB

Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, najskuteczniejszym piłkarzem Bayernu jest obecnie Jamal Musiala – 15 trafień oraz 12 asyst (27) w 34 spotkaniach. Następnie wyróżnić można Serge'a Gnabry'ego (12 goli i 11 asyst w 35 pojedynkach) oraz Erica Maxima Choupo-Motinga (17 goli i 4 asysty).

Grad bramek gwarantowany

W historii dotychczasowych pojedynków Bayernu z Leverkusen, średnia strzelonych bramek wynosi 3,18.

Najskuteczniejsze trio ligowe

Najskuteczniejszymi strzelcami Bayernu w bieżącym sezonie ligowym 2022/23 są Jamal Musiala (11 goli), Choupo-Moting (10) oraz Serge Gnabry (9) – zdobyli w sumie 30 z 71 bramek monachijczyków.

Ofensywa FCB w lidze

Bayern posiada najlepszą obecnie ofensywę w Bundeslidze. Mistrzowie Niemiec w sezonie 2022/23 strzelili łącznie 71 bramek, oddając w sumie 462 strzały (najwięcej w lidze).

Najlepsza ofensywa w lidze

Bayern posiada najlepszą ofensywę w tym sezonie ligowym (71 bramek). Z kolei Bayer 04, póki co zdobył w sumie 43 gole w tej kampanii Bundesligi (szósty wynik w Bundeslidze).

Najwięcej strzałów na bramkę

Bayern Monachium oddał w tym sezonie 462 strzały na bramkę, co jest najwyższym wynikiem w lidze. Z kolei Bayer Leverkusen zajmuje pod tym względem siódme miejsce (305 prób).

Skuteczność podań

Bayern może pochwalić się najlepszą skutecznością wykonanych podań w tym sezonie ligowym (88,4%). Z kolei Bayer 04 może pochwalić się 84,2% skutecznością, co jest z kolei piątym wynikiem w Bundeslidze.

Mane bez bramki od 5 spotkań

Sadio Mane zdobył 1 z 6 swoich dotychczasowych bramek w Bundeslidze w pojedynku z Bayerem 04 Leverkusen w rundzie jesiennej. Niemniej jednak Senegalczyk nie strzelił w lidze od 5 spotkań z rzędu.

Źródło: FCB.de / Własne