DieRoten.pl
Reklama

68. urodziny Rummenigge!

fot. Ł. Skwiot
Reklama

Dla jednego z pracowników Bayernu dzisiejszy dzień jest wyjątkowy – dokładnie 68 lat temu na świat przyszedł Karl-Heinz Rummenigge, czyli jeden z najbardziej zasłużonych ludzi w historii FCB.

Dziś swoje 68. urodziny obchodzi były prezes i zasłużona osoba dla Bayernu Monachium – Karl-Heinz Rummenigge – który urodził się 25 sierpnia 1955 roku w Lippstadt (Nadrenia Północna-Westfalia). Legendarnego bossa bawarskiego klubu bez dwóch zdań można nazwać jedną z najważniejszych osób w historii „Gwiazdy Południa”.

Kariera klubowa

Jak już się dowiedzieliśmy ­„Kalle” urodził się w Lippstadt, gdzie też rozpoczął swoją juniorską karierę w zespole miejscowej Borussii, gdzie uczył się piłkarskiego rzemiosła przez ponad 11 lat. Do Bayernu Karl-Heinz dołączył w 1974 roku – w tamtym okresie monachijczycy zapłacili za nowego napastnika w przeliczeniu około 10.000 euro.

Rummenigge błyskawicznie zdobył serca kibiców i przekonał do siebie sztab trenerski, zwłaszcza swoimi umiejętnościami dryblingu. Mimo wszystko na początku przygody z FCB jego cechy strzeleckie nie były tak rozwinięte jak w następnych latach. Szczególny wpływ na poprawę gry Niemca miał trener Pal Csernai, który objął stery zespołu „Dumy Bawarii” w 1979 roku. W sezonie 1979/80 ustrzelił 26 bramek w lidze i po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł króla strzelców Bundesligi (dokonał tego także w 1981 oraz 1984 roku).

Jako piłkarz Bayernu Monachium popularnie określany „Kalle” wraz z innymi kolegami przyczynił się do zdobycia przez klub wielu tytułów nie tylko na podwórku krajowym, ale i na arenie międzynarodowej. Ogółem z drużyną „Gwiazdy Południa” Karl-Heinz sięgnął w sumie po siedem tytułów – wśród nich znalazły się między innymi dwa Puchary Ligi Mistrzów.

Liczby i sukcesy Rummenigge z Bayernem:

− 2x Złota Piłka
− 3x Król strzelców BL
− 2x Puchar LM
− Puchar Interkontynentalny
− 2x mistrzostwo Niemiec
− 2x Puchar Niemiec
− 420 występów
− 217 bramek
− 66 asyst

W 1984 roku jako 29-latek Karl-Heinz Rummenigge został sprzedany za rekordowe (w przeliczeniu) 5,7 miliona euro do Interu Mediolan. Niestety przez większość czasu kariera Niemca we Włoszech naznaczona była częstymi kontuzjami… Po wypełnieniu swojego kontraktu Rummenigge w 1987 roku przeniósł się do szwajcarskiego klubu Servette FC, gdzie też dwa lata później zakończył swoją jakże bogatą karierę piłkarską.

Warto mieć na uwadze, że jeszcze jako zawodnik Bayernu Monachium „Kalle” dwukrotnie został nagrodzony „Złotą Piłką”. Nastąpiło to dokładnie w 1980 oraz 1981 roku. Obok legendarnego Franza Beckenbauera, były prezes bawarskiego klubu jest drugim zawodnikiem w historii niemieckiego futbolu, który dwukrotnie sięgał po to wyróżnienie.

Kariera reprezentacyjna

Karl-Heinz może pochwalić się nie tylko bogatą karierą klubową, ale i reprezentacyjną. Swoje pierwsze debiutanckie spotkanie „Kalle” rozegrał 6 października 1976 w wygranym 2:0 sparingu z Walią. Jako ciekawostkę warto nadmienić, iż w swoim debiucie Rummenigge grał u boku takich legend jak Beckenbauer, Vogts, Hoeness czy Heynckes!

Na swojego pierwszego gola dla niemieckiej reprezentacji narodowej musiał czekać ponad rok – nastąpiło to 8 października w pojedynku z Włochami. Ogółem w swojej długoletniej karierze reprezentacyjnej rozegrał łącznie 96 spotkań, w których zdobył 45 bramek oraz asystował przy 18 innych.

Z kadrą narodową „Kalle” wziął udział w trzech turniejach mistrzostw Świata – w 1978 roku w Argentynie, w 1982 roku w Hiszpanii oraz w 1986 roku w Meksyku. Co więcej Rummenigge ma na swoim koncie także dwa udziały na mistrzostwach Europy – w 1980 roku wraz ze swoimi kolegami sięgnął po złoto pokonując w finale Belgię 2:1. Warto odnotować, że 6 lat później z „Die Mannschaft” zagrał w finale MŚ, ale nasi sąsiedzi zza Odry polegli z Argentyńczykami 3:2.

Liczby i sukcesy Rummengge z reprezentacją:

− Mistrz Europy
− Srebrny medal MŚ
− 96 spotkań
− 45 bramek
− 18 asyst

Dalsza kariera i funkcje w FCB

Od 1990 do 1994 roku Rummenigge pracował jako komentator telewizyjny spotkań niemieckiej kadry narodowej. Jesienią 1991 roku Bayern Monachium zaprosił „Kalle” i Beckenbauera, aby Ci wrócili do klubu w roli wiceprezydentów. Karl-Heinz pełnił tą funkcję do lutego 2002 roku, po czym został mianowany przewodniczym Rady Nadzorczej Bayernu Monachium. Do czerwca 2021 roku 68-latek pełnił funkcję prezesa FCB.

Rummenigge przez wiele lat pełnił również funkcję prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), po czym przekazał pałeczkę młodszym kolegom. Pod jego rządami w europejskiej piłce dokonano wielu istotnych zmian, które znacząco wpłynęły na piłkę klubową w Europie. Jednakże w wyniku chęci utworzenia Superligi przez wiele klubów w 2021 roku i powstałego zamieszania w świecie europejskiej piłki, Niemiec powrócił do ECA. Co więcej od 2015 roku „Kalle” pełni funkcję strategicznego doradcy UEFA, zaś w 2021 roku został włączony do Komitetu Wykonawczego UEFA. Na początku sezonu 2023/24 Niemiec powrócił z kolei do Rady Nadzorczej FCB.

Wszystkiego najlepszego Kalle! Happy Birthday Kalle! Alles Gute zum Geburstag Kalle! Ois Guade Kalle! 

 

Źródło: Własne
GabrielStach

Komentarze

Trwa wczytywanie komentarzy...