DieRoten.pl

35. urodziny Rafinhii!

07.09.2020, 13:36:08
Photogenica

Dla jednego z byłych zawodników Bayernu Monachium dzisiejszy dzień jest wyjątkowy − dokładnie 35 lat temu na świat przyszedł brazylijski defensor Rafinha.

Swoje 35. urodziny obchodzi dziś jedna z najbarwniejszych postaci Bayernu, która w trakcie swojej przygody z Bayernem zawsze tryskała humorem i dbała o dobrą atmosferę w szatni, czyli Rafinha, który odszedł z FCB latem 2019 roku.

Kariera klubowa

Marcio Rafael Ferreira de Souza na świat przyszedł dokładnie 7 września 1985 w Londrinie. Swoje pierwsze kroki w świecie piłki nożnej stawiał już jako 7-latek w zespole Gremio Londrina. Z kolei w 1997 roku trafił do Parana Soccer Technical Center, gdzie szlifował swój talent przez ponad cztery lata.

Jego następnym przystankiem w karierze była drużyna Londrina Esporte Clube, gdzie grał dla miejscowej młodzieżówki. Koniec końców w 2002 roku zasilił szeregi Coritiba FBC, zaś debiut w pierwszym zespole zaliczył dwa lata później w pojedynku pierwszej ligi brazylijskiej. Dobre występy i wielki talent sprawiły, że został dostrzeżony przez Europę. Latem 2005 roku przeniósł się do Schalke 04 Gelsenkirchen, z którym podpisał 6-letni kontrakt. W Bundeslidze zadebiutował 27 sierpnia w zremisowanym 1:1 meczu z Gladbach. W tym samym sezonie został wybrany jednym z wielkich objawień w niemieckiej lidze.

Swojego pierwszego gola w Niemczech zdobył w trakcie kampanii 2006/07, kiedy to S04 pokonało 2:1 VfL Bochum. Jego przygoda z klubem z Zagłębia Ruhry trwała pięć lat, po czym przeniósł się do włoskiej Genui, gdzie nie spędził jednak zbyt wiele czasu, gdyż raptem rok później trafił do Bayernu, który poszukiwał nowego bocznego defensora. Wówczas rozpoczął się jeden z jego najpiękniejszych rozdziałów w karierze zawodowego piłkarza – o czym też sam niejednokrotnie wspominał.

Jako zawodnik rekordowego mistrza Niemiec święcił od groma sukcesów, zaś najważniejszy z nich przypadł na sezon 2012/13, kiedy to razem z kolegami pod wodzą legendarnego Juppa Heynckesa zdobył potrójną koronę. Ogółem rzecz biorąc jako gracz FCB zdobył łącznie 18 tytułów, w tym siedmiokrotnie mistrzostwo Niemiec. Rafinha znany był ze swojego wielkiego humoru oraz faktu, że wespół z Franckiem Riberym dbał o dobrą atmosferę w szatni. W 2019 roku jego długa i równie bogata przygoda z „Gwiazdą Południa” dobiegła końca, zaś on sam zdecydował się na powrót do ojczyzny i grę dla Flamengo Rio de Janeiro, gdzie zdobył kilka tytułów.

Mimo wszystko po rocznym pobycie w Brazylii, na mocie klauzuli zawartej w umowie, zdecydował się na powrót do Europy – począwszy od sezonu 2020/21 będzie bronił barw greckiego Olympiakosu, z którym związał się kontraktem na dwa lata.

Sukcesy i liczby w piłce klubowej Rafinhii:

− 7x Mistrz Niemiec
− 4x Puchar Niemiec
− 4x Superpuchar Niemiec
− Liga Mistrzów
− Superpuchar Europy
− Klubowe Mistrzostwa Świata
− Copa Libertadores
− Recopa Sudamericana
− Mistrz Brazylii
− 540 spotkań (z czego 266 dla Bayernu)
− 19 bramek (z czego 16 dla Bayernu)
− 64 asysty (z czego 29 dla Bayernu)

Kariera reprezentacyjna

Choć Rafinha nigdy tak naprawdę nie odegrał wielkiej roli w brazylijskiej reprezentacji narodowej i swego czasu wyrobił sobie nawet niemiecki paszport, to w 2008 roku był częścią kadry Brazylii, która na Igrzyskach Olimpijskich zdobyła brązowy medal. Swój debiut w kadrze zaliczył 26 marca 2008 roku w wygranym 1:0 sparingu ze Szwedami. W kolejnych latach trzykrotnie miał jeszcze możliwość zakładać koszulkę swojego kraju w meczach towarzyskich. Ponadto ma na swoim koncie również kilkanaście występów dla młodzieżówek „Canarinhos”.

Sukcesy i liczby Rafinhii w karierze reprezentacyjnej:

− Brązowy medal IO
− 4 spotkania

Wszystkiego najlepszego Rafa! Happy Birthday Rafa! Muitos anos de vida Rafa! Alles Gute zum Geburstag Rafa!

źródło: Własne

KONKURS TYPERA

DieRoten.pl
Sprawdź swoje umiejętności i typuj z DieRoten. Wygrywaj nagrody!

Dodaj komentarz

Możliwość dodawania komentarzy została wyłączona!

KOMENTARZE (5)08.09.2020 02:56
Wszystkiego najlepszego Rafi :)
07.09.2020 23:29
07.09.2020 17:57
Wszystkiego Najlepszego.
07.09.2020 14:51
Wszystkiego najlepszego.
07.09.2020 14:14
Alles Gute!!!

Kiedyś był świetnym zmiennikiem jednak ostatnie lata to już za dobrze się nie kojarzą z jego udziałem.